Érdemes-e gyújtógyertyát cserélni, ha még semmilyen probléma nem mutatkozik?
122 ezer van az autóban, irídiumos gyertya, gyári. A könyv szerint 105-nél kell cserélni. De semmilyen hiba nem jelentkezett eddig. Ugyanolyan jó a teljesítmény, nem fogyaszt többet, nem hagy ki a gyújtás, nem rángat - hidegen sem, gyakorlatilag olyan, mint újonnan. 15 éves amúgy, Suzuki sx4, ha ez számít.
Nem elég kicserélnem, ha majd kihagy néha?
Egyrészt le lehet tesztelni:
1. 4-esben hagyni kell az autót alapjáratig lassulni
2. tartós 1/2-3/4 gázt kell adni
3. ha az autó komótosan, de rángatás nélkül gyorsul, akkor a gyujtásban még vannak tartalékok.
4. ha rángat, akkor nem szabad ezt erőltetni, mert áthúzást okozhat a trafóban.
Másrészt, ha a gyertya elektródáinak a széle legömbölyödik a szikrák okozta erózió miatt, akkor egyre nagyobb feszültség kell a szikrához. Ez oda vezethet, hogy a gyengébb trafó tönkremegy.
Kipróbáltam, amit krwkco írt. Abszolút rángatás nélkül gyorsul alapjáratról 4-esben.
Ezt az "egyre nagyobb feszültség kell" dolgot nem értem. Illetve azt nem értem, hogy erre van valami korrekció? Változtatja valami a trafó primerfeszültségét?
Én azt hittem, az kb. állandó (12V), és ha nem jó a gyertya, akkor legfeljebb nem lesz szikra.
A gyujtótrafó, ahogy a nevében benne van, egy transzformátor. A primér oldalon van 12V feszültség. Az építi fel a trafó magjában a mágneses teret. Amikor a primér oldalon az elektronika megszakítja az áramkört, akkor a mágneses tér energiája áram formájában ki akar sülni valahol.
Más lehetőségek híján a sokmenetű tekercses szekunder oldalon. De ott a gyertyahézagban nem zárt az áramkör. Ezért a szekunder tekercs kivezetésein a feszültség addig emelkedik, amíg át nem tud húzni valahol. Jó esetben a gyertyahézagban.
De nem mindegy, hogy mekkora feszültség kell ehhez. A gömbölyű felületeknél nehezebben indul meg az ionizáció, mint a sarkosoknál. Vagy a nagyobb gyertyahézagban. Ezért nem jó az idős gyertya.
Az általam leírt tesztnek meg az a lényege, hogy az alacsony fordulaton nagyra nyitott pillangószelepnél jobb a henger feltöltöttsége. A sűrűbb gázban nehezebben hidalja át az ionizáció a gyertyahézegot és ezért a kisülési feszültség magasabbra emelkedik.
Szuper, köszönöm a szakszerű választ. Értem.
Cserélek gyertyát inkább.
Ember. Top minőségű gyertya 5 ezer ft / db.
Ennyit nincs pénzed kifizetni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!