Vasúti sorompó letörésért mi jár?
Kötél.
Menj szépen és jelentkezz, jobb az ha te vallod be, nem pedig ők találnak meg téged. A válasz a kérdésedre ettől is függ.
Tessék:
"A közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény
232. § (1) Aki közlekedési útvonal, jármű, üzemi berendezés vagy ezek tartozéka megrongálásával vagy megsemmisítésével, akadály létesítésével, közlekedési jelzés eltávolításával vagy megváltoztatásával, megtévesztő jelzéssel, közlekedő jármű vezetője ellen erőszak vagy fenyegetés alkalmazásával vagy más hasonló módon más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés
a) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést,
b) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,
c) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,
d) öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget
okoz.
(3) Aki az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményre irányuló előkészületet követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) Aki az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, a (2) bekezdésben meghatározott esetekben, az ott tett megkülönböztetés szerint két évig, három évig, egy évtől öt évig, illetve két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(5) A büntetés korlátlanul enyhíthető – különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető – azzal szemben, aki a veszélyt, mielőtt abból káros következmény származott volna, önként megszünteti.
Vasúti, légi vagy vízi közlekedés veszélyeztetése
233. § (1) Aki a vasúti, a légi vagy a vízi közlekedés szabályainak megszegésével más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés
a) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést,
b) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,
c) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,
d) öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget
okoz.
(3) Aki az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, a (2) bekezdésben meghatározott esetekben az ott tett megkülönböztetés szerint két évig, három évig, egy évtől öt évig, illetve két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) A büntetés korlátlanul enyhíthető – különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető – azzal szemben, aki a veszélyt, mielőtt abból káros következmény származott volna, önként megszünteti."
Az áthaladásért kapod a csekket.
A sorompót csapórúdját egy nyírócsavar tartja, pont azért, hogy könnyen letörjön és 1. ne okozzon plusz sérülést, 2. ne ragadjon bent miatta senki a vonat előtt, 3. könnyen lehessen javítani. Ha szerencséd van, akkor csak ez törik el, és ezt cserélik a szakemberek. Ez sem 3 forint, elég vastagon fog a kiszálláskor a cerka, 10-20 ezer közötti az óradíj/fő.
Ha a sorompó hajtóműve is sérül akkor akár milliós is lehet a számla.
Ha a sorompó annyira sérül hogy a lámpa részét sem lehet használni és emiatt a vonatok késni fognak (a használhatatlan sorompónál max 15-el mehetnek csak) akkor még a közérdekű üzem működésének megzavarása bűncselekményt is rádhúzhatják.
#5 Hát véletlenül nem is lehet letörni egy sorompót...
A szándékosság nem azt jelenti ebben a kontextusban, hogy a sorompó letörése volt a konkrét szándék, hanem azt, hogy ami a sorompó letöréséhez vezetett, az elkerülhető lett volna, azaz megfontolt cselekedetek vezettek a károkozáshoz.
Ebben a szituációban a kérdező szánt szándékkal fittyet hány a szabályokra és idő előtt megy át a piroson, ami a károkozáshoz vezet, így a szándékosság fennáll.
Szándékosság akkor nincs, ha te állsz a sorompó előtt, valaki hátulról nem figyel, beléd hajt, előre tol és emiatt nekimész és letöröd a sorompót. Itt te vétlen vagy, szándékosság nincs.
De ha a te saját megfontolt hülyeséged vezet a bajhoz, akkor tök mindegy mi volt az elképzelésed, akkor is szándékosságnak minősül.
#6: Ma már minden tele van térfigyelővel, ez pl. szerintem a lámpa hátuljában volt, amivel a felvétel készült.
Igen, a sorompóban van.
Lásd: [link]
A közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény alapvetően szándékos veszélyeztetési bűncselekmény ("... más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti").
Akkor állapítható meg, ha 1. az elkövetési magatartás (a sorompó letörése) szándékos, 2. az elkövető a közlekedés biztonságának veszélyeztetését kívánja előidézni, vagy a veszélyeztetés tényébe belenyugszik.
Amennyiben az 1. elkövetési magatartás gondatlan (pl. "a vádlott a leengedett sorompót a szemből sütő lenyugvó nap miatt nem észlelte, és a csapórúdnak ütközött", "a félsorompó leengedett állapotban volt, amit azonban a férfi nem vett észre, és a sínekre hajtva letörte, majd megállás nélkül elhajtott"), akkor a 2. közlekedés biztonságának veszélyeztetése is csak gondatlan lehet, ilyen esetekben a 232. § (4) bekezdés valósul meg. Szokásos büntetése néhány százezer Ft pénzbírság és néhány hónap járművezetéstől eltiltás.
(Elméletileg lehetséges még az 1. elkövetési magatartás szándékos, de 2. a közlekedés biztonságának veszélyeztetése gondatlan, ez esetben szintén a gondatlan alakzat valósul meg. )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!