Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Alkatrész csere milyen gyakran?

Alkatrész csere milyen gyakran?

Figyelt kérdés

Sziasztok


Szeretnék egy listát összeállítani, hogy az egyes alkatrészeket milyen gyakran kellene cserélni az autókban. Tudnátok írni nekem erre példákat? Nem feltétlen csak a kenőanyagokra gondolok, vagy a szűrőkre, hanem például az ablaktörlő lapátokra is, ami a gyártó szerint 1 éves élettartamú. Jöhet bármi, nincs olyan alkatrész ami ne érdekelne.

Köszönöm szépen mindenkinek előre is



2023. okt. 24. 14:00
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Amikor tönkremennek. Ablaktörlőt sem kell évente, csak ha már le van szakadva az éle, vagy nagyon csíkosan töröl.
2023. okt. 24. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nézd meg a kocsid szervízkönyvét, hogy milyen karbantartásoakt írnak elő. De alapban csak pár dolog van az olajcseréken, és szűrőkön kívül amit futásteljesítmény alapjáni cserére ír elő a gyártó, ilyen pl a vezérműlánc vagy szij, vagy bizonyos évente a gumikat. Minden más dolog kopik, elromlik, és annak úgyis van jele. Ilyenről viszont nem hallottam, hogy évente cseréljünk ablaktörlőlapátot. Nekem lassan 4 éves a Bosch Aerotwin, és ezt a telet még biztos kibírja, de indikolatlanul izzót se cserélünk ha nem égett ki. Az autó nem repülőgép, hogy üzemórás alkatrészei lennének, amiket minden esetben cserélni kell.
2023. okt. 24. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez teljesen autófüggő, típusspecifikus csoportban lenne érdemes róla kérdezned, vagy legalább ide leírni hogy mid van. Például lehet mondani hogy kell 50 ezrenként vezérlést cserélni, mert bizonyos autóknál valóban érdemes, míg más autók elmennek 500 ezret a gyárival.


Izzót, ablaktörlőt, egyéb kopó-fogyó dolgokat (féktárcsák és betétek, lengéscsillapítók stb) akkor cserélünk, amikor baj van velük, azelőtt nem érdemes. Ez pedig ezer dologtól függ, én például hoztam Németország szebb részéről olyan 21 éves autót amiben még a gyári lengéscsillapítók és rugók hibátlanul működtek, műszakin is csont nélkül ment át velük, aztán pár hónap magyar utas használat ki is nyírt sok mindent egyszerre.


Ablaktörlőt is például ha már csíkoz, nyikorog stb akkor érdemes cserélni, addig minek. Nekem a már említett Bosch Aerotwin a napi használatú, kint tartott autómon kb 1 évig szokta bírni, garázsban tartott ritkábban használt autómon is az van, ott már 3 éve hibátlan.


Olajcserét (nyilván olajszűrővel és légszűrővel együtt) érdemes 10-12 ezer kilométerenként vagy kisebb éves futás esetén évente intézni, de ezt szajkózza már az egész interneten minden autós fórum, a gyári előírások itt nem a tartósságot előtérbe helyezve lettek megállapítva, hogy szépen fogalmazzak.

2023. okt. 24. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az a "baj" azzal amiről infót szeretnél gyűjteni, hogy a gyártó által megadott, megtett km vagy idő alapján jól közelíthető műszaki állapotismeret alapján előírt szervizeken kívül (pl. olaj 10-15e km VAGY 1 év, vezérműszíj 90-100e km VAGY 6 év) a többi kopó alkatrész élettartama nagyon sok paramétertől függ.

Csak az ablaktörlő lapátnál maradva. Nem mindegy hogy esőben mennyit használják az autót, télen fagyos időben hogyan van haszálva az autó és maga az ablaktörlő, ha esik az eső akkor hogyan van használva az ablaktörlő (van aki egészen gyenge esőben is folyamatos törlésen használja, van aki közepes esőben is csak ritkán törli), mennyire használja poros vagy rovaros területen az autót (pl. szántóföld mellett vagy erdei utakon) és ezekből kifolyólag mennyit kell törölni a szélvédőt, mikor parkol akkor garázsban vagy szabad ég alatt, ha szabad ég alatt akkor fa alatt áll vagy sem, ha fa alatt áll akkor milyen fáról van szó, mennyi és milyen szennyeződés kerül a szélvédőre, mennyit kell törölni indulásnál, a szélvédőmosó folyadék minősége. Az autó típusa sem mindegy, pl. hogy mekkora úton mozog a lapát a szélvédőn mire teljesen végigér rajta, ha a mosót használja mennyi folyadékot spriccel a szélvédőre (sebességfüggő is hogy hova mennyi jut), stb.

Az izzók, fékbetétek, tárcsák, dob, szilentek, kuplung, stb. mind ugyan ez, sok tényezős.


Legegyszerűbb válasz amit az #1 írt, amikor tönkremegy. Lehet hogy A felhasználásban 4 ezer km-t sem bír egy ablaktörlő, lehet hogy B felhasználásban 40 ezret is kibír. Aki rendszeresen vezet 2-3-4 órát éjszaka az egy évben 2 halogén fényszóró szettet is elfogyaszt, aki meg egyáltalán nem vezet éjszaka lehet hogy 15 évig is elmegy egy fényszóró izzóval.

2023. okt. 24. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha már az ablaktörlőt említették, egy Murphy-s példa:

-hétfőn észleled, hogy csíkosan töröl

-kedden veszel újat, kicseréled

-szerda hajnalban lefagy.(nem veszed észre, bekapcsolod, naná hogy szétszakad)

Szóval ennyit ér a statisztika.😄


Egyszerű a szabály:

cseréled és/vagy javítod ami szükséges.

2023. okt. 24. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen, ment a pipa mindenkinek ☺️
2023. okt. 24. 19:16
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Szűrőkön, folyadékokon kívül nem szoktam semmit meghatározott időnként csak úgy cserélgetni. Csak ha indokolt, rossz állapotban van, vagy elromlik. Ablaktörlő lapát nálam jóval többet kibír egy évnél. Igaz nem a legolcsóbb no-name áruházi márkát veszem soha. Ha elkezd nyikorogva törölni vagy nem szépen töröl, akkor csere.
2023. okt. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nekem is Bosch ablaktörlő lapát van rajta, az előző már kb semmit nem törölt, ezért cseréltem le. Mondjuk 2 éve van meg az auto és már vásárláskor ez volt rajta. Ennek a csomagolásán pedig 1 év volt feltüntetve, innen jött az ötlet
2023. okt. 25. 13:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!