Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Akksicserénél ha nem megfelelő...

Akksicserénél ha nem megfelelő sorrendben kötöm le az autó akkumulátor saruit, milyen káros hatása lehet?

Figyelt kérdés

Astra G.


Nagyon felhívják erre a figyelmet, de nem találok erre magyarázatot.



2023. okt. 17. 16:12
 1/9 krwkco ***** válasza:
100%

Ha hibásan a pluszt kezded lekötni és hozzáérsz a csavarkulcs végével a kasztnihoz, akkor rövidzár, szikra, a kulcs felhevül...

Ha helyesen a minuszt vagyis a földelt ágat kötöd le először, akkor nincs baj az érintkezésből. És ha a minusz már le van kötve, akkor a pluszt sem tudod a kasztnihoz rövidre zárni.

De ha nem csinálsz rövidzárt, akkor semmi jelentősége nincs a sorrendnek. :-)

2023. okt. 17. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Lekötésnél azért kell a negatívval kezdeni,mert ha véletlenül hozzáérsz a kulccsal a kasznihoz, akkor nem csinálsz zárlatot.


Visszakötés pedig fordított sorrendben. Először fel a pozitív, meghúz, majd fel a negatív saru.

2023. okt. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
33%
Jól írja az első. Ha a testet (negatív) kötöd le először nagyobb eséllyel csinálhatsz zárlatot ha a saru hozzáér egy testelési ponthoz vagy te a kulccsal pl.
2023. okt. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ahogy #1 írja, illetve visszarakásnál ha a negatívot rakod fel először és utána a pozitívot, akkor hazavághatod vele az ECU-t. Minden esetben az áramkör zárásánál keletkezik egy impulzus ott, ahol bezáródik az áramkör, ezért szokott szikrázni is a saru. Ha a pozitívot rakod fel először és utána a negatívot, akkor ez az impulzus a negatívot, azaz a testet éri, az nem csinál semmit, de ha a pozitívot rakod fel utoljára, akkor az impulzus visszaüthet az érzékeny elektronikákra, elsősorban az ECU-ra. Minimális rá az esély, manapság már nagyon jól védve vannak az érzékeny áramkörök, de attól előfordulhat, drága mulatság egy ECU, nem éri meg kockáztatni.
2023. okt. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat!
2023. okt. 17. 17:34
 6/9 krwkco ***** válasza:
100%

" visszarakásnál ha a negatívot rakod fel először és utána a pozitívot, akkor hazavághatod vele az ECU-t."

Az áramkör akkor záródik, amikor mindkét pólus érintkezik a sorrendtől függetlenül. Teljesen mindegy a sorrend. És az ECU annyi feszültséget fog kapni, amennyi az akksiban van. 12-13V-ot. Nem károsodik.

2023. okt. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 krwkco ***** válasza:

#3

"Jól írja az első. Ha a testet (negatív) kötöd le először nagyobb eséllyel csinálhatsz zárlatot ha a saru hozzáér egy testelési ponthoz vagy te a kulccsal pl."

Én nagyjából pont az ellenkezőjét mondtam. Ha a negatív lekötése közben hozzáér a kulcs a kasztnihoz, akkor semmi sem történik. Ha meg a lekötött saru ér hozzá, akkor meg pláne. Mert akkor már az akksin nem tud áram folyni.

A NEGATÍV-ot kell először lekötni és másodikként felrakni. Akkor nem lehet rövidzár a kulccsal.

1-es voltam.

2023. okt. 17. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#6 Az impulzus egy oldalon keletkezik, azon, amelyiken záródik az áramkör. Amikor felrakod a sarut és szikrázik, akkor csak az egyik oldal szikrázik, nem mindkettő. Az szikrázik, amelyik zárja az áramkört. Onnan indul az impulzus. A negatív oldalon az impulzust elvezeti a kasztni és nem történik semmi. A pozitív oldalon viszont ott az ECU. Ezért kell a negatív oldallal zárni.
2023. okt. 17. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 krwkco ***** válasza:

#8

Az a szikra nem feszültséglökés. Csak az áram megindulását jelzi és nem okoz túlfeszültséget. Mert nincs sehol magasabb feszültség mint az akksi feszültsége. Nem árt semmilyen elektronikus alkatrésznek.

És ugyanakkora áram folyik keresztül az egész áramkörön függetlenül attól, hogy hol záródott az áramkör. A "kasztni nem vezeti el" sehova. Hová vezetné máshová az áramot, mint az akksi plusz pólusa felé?

És az akksi nem olyan, mint pl. egy magas feszültségre feltöltött kondenzátor vagy mint egy terhelés nélküli generátor. Annyi a feszültsége, amennyit a kémiai folyamatok lehetővé tesznek. Akkor is csak ennyi, ha nincs terhelve.

2023. okt. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!