Miért emelkedik folyamatosan az üzemanyag ára?
Egy korábbi cikk:
Három fő oka van annak, hogy ennyire jelentős az üzemanyagárak emelkedése Magyarországon, mint ami az elmúlt hetekben bekövetkezett és ebből kettő az olajárak nominális alakulásához, egy pedig a forint gyengüléséhez köthető.
Amint tegnapi olajpiaci összefoglalónkban rámutattunk: az összehangolt orosz-szaúdi kitermelés-csökkentés eleve felhajtotta az Európában irányadó Brent árfolyamát, csütörtökön átmenetileg már 88 dollár/hordós árszinten is járt, ami január óta a legmagasabbat jelenti. Ez tehát eleve felhajtja a magyarországi kiskereskedelemben ármeghatározó jelentőségű Mol beszerzési költségét, de erre rakódik még rá az a hatás, hogy amint jeleztük: a Brenthez képest nagyon beszűkült az orosz urali olaj importjának árelőnye, ami azért lényeges, mert az itthoni olajfinomítás mintegy kétharmada az urali nyersolajból történik.
Amint jeleztük: főként az indiaiak orosz olajimportja robbant fel az elmúlt hónapokban, és a 60 dolláros nyugati ársapka fölé ment az urali nyersolaj átlagos értékesítési ára, így az oroszok a Mol felé is magasabb értékesítési árakat szorgalmaztak, jócskán szűkítve a Brent-Ural negatív spreadet. A háttérbeli feszültség, ami az olajszállítások akadozásával fenyegetett, az elmúlt napokban rendeződhetett, hiszen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn azt közölte: az orosz nyersolaj kereskedők ismét teljesítik a szerződéseikben rögzített mennyiséget a Mol felé, így az ellátásbiztonsági kockázatok enyhültek, igaz az értékesítési árakról nem tett említést. Mindenesetre
AZ, HOGY A KORÁBBI HÓNAPOKRA JELLEMZŐ, AKÁR 20-30 DOLLÁRT IS MEGHALADÓ HORDÓNKÉNTI ÁRELŐNY AZ URALNÁL A BRENTHEZ KÉPEST MOSTANRA NAGYON KEVÉSRE OLVADHATOTT, MIKÖZBEN MAGA A BRENT ÁRA SZÁRNYAL, FONTOS TÉNYEZŐ A DURVÁN MEGLÓDULÓ MAGYARORSZÁGI ÜZEMANYAGÁRAKBAN.
Erre rakódik még rá az a harmadik hatás, hogy közben a forint is esett az elmúlt hetekben a dollárhoz képest a 350-360 közötti tartományba a megelőző hetek 330-340 körüli tartományához képest, így a dolláralapon egyébként is vágtató olajtermékek forintban importálva még költségesebbé váltak.
#7
Ne írj ilyeneket, mert lesz olyan ágyúagyú birka aki elhiszi és terjeszti. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!