Honnan tudja a gps hogy melyik a behajtani tilos utca?
A műhold semmit nem lát. Az csak olyan, mint egy integető bácsi, vagy agy világítótorony.
A navigációs eszközöd a háromszögelési módszerrel állapítja meg a pozíciót és helyezi a TÉRKÉPRE. A tervezéshez a térképi adatokat használja fel.
A GPS sehonnan. A GPS egy műholdas helymeghatározó rendszer. Ezt használják az okostelefonok, navigációk és még sok más eszköz.
A navigációs kütyüdön van telepítve egy navigációs szoftver és egy digitális térképadatbázis.
A szoftver a térképadatbázis alapján rajzolja a térképet, tervezi az útvonalat, a GPS csak arra kell, hogy tudja, hogy hol vagy éppen.
A térképadatbázisban szerepelnek olyan adatok is, hogy melyik utca egyirányú, mennyi a sebességkorlátozás stb.
Ha nem frissíted a térképet vagy eleve hibás adatok vannak benne, akkor nem feltétlenül fogja jól jelezni az egyirányú utcákat. Ha sokat vezetsz, akkor előbb-utóbb biztosan belefutsz egy-egy ilyen térképhibába.
A műhold sem kamerával optikailag figyel téged, hogy épp hol vagy. És a térképet sem kamerakép alapján rajzolja ki neked a kijelzőre.
A GPS csak annyit tud, hogy te éppen hol, melyik koordinátán vagy. Arról fogalma sincs, hogy az a pont épp egy autópálya, szántóföld, vagy épp egy háztető. A térképet a szoftver teszi alá. Az meg a memóriájában tároltan található. Az adatbázisában esetleg benne vannak az egyirányú utcák, sávokról információk, ha jelzi, hogy melyikbe sorolj, stb... Nyilván ez egy fix adatbázis. Időnként célszerű frissíteni. Pl ha kialakítanak egy új körforgalmat, ha nem frissítesz a GPS-ed nem fogja tudni és nem jelzi.
A műholdas navigáció négy fő eleme:
1. műhold(ak). Ahogyan írtam, azok csak viszonyítási pontok. A pozíciója ismert.
2. hardver. Ez képes fogni a műholdak jelét, és abból meghatározni az álláspontot. Minimum három holdat el kell érnie, hogy a háromszögelés működjön. Kell egy negyedik is, ha a magassági adatokkal is kalkulálni kell. Ez a minimum! Műholdrendszerek: GPS, Galileo, Glonass stb.
És az eszköz kezeli a rajta lévő programot.
3. Navigációs szoftver. Ez tervezi meg az útvonalat a digitális térképi adatok alapján.
4. Térkép
Független a szoftvertől, bár általában ezek párban járnak, de nem feltétlenül.
A térképek minőségében nagy szórás van. Nem pontatlanságok, hanem az adatok mennyisége. Van amelyik egy utcáról csak annyit tud, hogy létezik, és kétirányú. Van, amelyik ugyanarról tudja hogy földes, vagy soksávos, és ismeri azt is, melyikből merre lehet menni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!