Hogy van ez az LPG gázos autóknál?
Vannak csak LPG-vel hajtottak, vagy ez mindig egy plusz opció a benzin mellé?
Hány literes szokott lenni az LPG tank? Annak is van valami visszajelzése a műszerfalon, hogy mennyi gáz van még, vagy azt tippelni kell? Kb. mennyit lehet elmenni gázzal? Literben mennyit fogyaszt 100 km-en egy autó gázból (akár egy konkrét típus, vagy általánosságban, tól-ig)?
Egy ilyen autón több minden van, ami tönkremehet, vagy valójában üzembiztosabb, mert át lehet váltani benzin üzemre?
Hogy szokott történni a váltás? Le kell állítani hozzá a motort?
Be lehet szólni, hogy még ezt sem tudom, nem zavar. Nem értek az autókhoz, csak vezetni tudom őket.
Az LPG benzin+gáz üzemű. Alapból szinte mindig a benzinen indul be a jármű, aztán 10-30 másodperc múlva bármiféle kihagyás nélkül átvált gáz befecskendezésre. Elvileg lehetne csinálni tisztán gáz üzeműt is, de egyszerűbb így megoldani, plusz nem kis segítség, ha olyan helyen jár valaki ahol nincs töltőállomás.
A szofisztikáltsága függ attól, hogy egy gyárilag beszerelt LPG befecskendező rendszerről van-e szó, amit a gyári mérnökök hagytak jóvá, az általában ott van a műszerfalon is, üzembiztosabb. Az autószerelők által végzett utólagos átalakítások elég vegyes képet mutatnak, sok közöttük a meggondolatlan műszaki kivitelezés.
Vannak csak LPG-vel hajtottak, vagy ez mindig egy plusz opció a benzin mellé?
Plusz opció. Lehet váltani a két üzemmód között.
Hány literes szokott lenni az LPG tank?
Passz. Az enyém pl. 45 liter.
Pótkerék tartály.
Annak is van valami visszajelzése a műszerfalon, hogy mennyi gáz van még, vagy azt tippelni kell?
Nem. Utólag tesznek bele műszert. Ezt oda teszik ahova épp elfér. Nekem pl. nincs elektromosan állítható tüköröm, és ennek a kapcsoló helyére került beépítésre egy üzemmód kapcsoló, ami egy pár ledet még tartalmaz mint egy körülbelüli szintjelző.
Kb. mennyit lehet elmenni gázzal? Literben mennyit fogyaszt 100 km-en egy autó gázból (akár egy konkrét típus, vagy általánosságban, tól-ig)?
Attól függ, hogy mekkora tartályt tesznek a kocsiban, meg, hogy mennyit fogyaszt. De általában olyan 1-1,5 liter többlettel lehet számolni a benzinhez képest. Nekem 400-450km körül szokott alakulni egy tank. De sokat pályázok és 8 liter fölött alakul a fogyasztás. Amíg nem használtam ennyit pályán a kocsit ez simán 7 liter körül volt. Nagyon felhasználás függő.
Egy ilyen autón több minden van, ami tönkremehet, vagy valójában üzembiztosabb, mert át lehet váltani benzin üzemre?
Nyilván plusz hibalehetőség a gáz miatt, de ha úgy nézem pl. meghal a benzin pumpa még mindig tudok gázzal menni. Vagy ha a gázrendszerrel van valami akkor tudok benzin üzemben menni.
Illetve a gázrendszer igényel némi plusz karbantartást pl. gázszűrő cseréje, illetve 10 évente cserélni kell a tartályt.
Hogy szokott történni a váltás? Le kell állítani hozzá a motort?
Szerelnek bele kapcsolót. Szóval ki tudod választani mivel menjen. Menet közben lehet váltani.
"Egy ilyen autón több minden van, ami tönkremehet, vagy valójában üzembiztosabb, mert át lehet váltani benzin üzemre?"
A palack robbanhat fel, ami azért elég nagy "tönkremenetelt" eredményez. Soha az életbe nem ülnék be LPG gázas autóba. Neked is azt javaslom, hogy mielőbb szabadulj meg tőle.
Max ha valaki belekókányolta a palackot, akkor robban fel, amúgy nem.
Illetve ha átmegy rajtad egy 50 tonnás tank.
Köszönöm az eddigi válszokat! Pár további kérdést vetett fel bennem:
1) Ezek szerint ha kifogy a benzin, akkor az LPG-s autó már el sem fog indulni? Jól értem?
2) Nehéz dolog egy gázra átállított autót visszaállítani csak benzines üzeművé? Jár ez "visszavonhatatlan" módosítással?
1. Elméletileg igen. Gyakorlatilag a régebbi rendszereknél egész biztos meg lehetett "erőszakolni", hogy indítózás közben addig kellett kapcsolgatni az üzemmódválasztót amíg el nem indult. Haverom mindig így indította a Ladáját még 10 éve. A saját kocsimba ezt még nem próbáltam.
2. Minden probléma nélkül vissza lehet alakítani (ki kell szedni a gázrendszer elemeit). De elég logikátlan venni egy lpg-s autót, majd visszaalkítani, mert nem kell az lpg. Akkor már egyszerűbb ha az ember olyat vesz amiben nincs.
Egyébként teljesen biztonságos a gáztartály. Azért már egy jó ideje kötelező eleme a tartálynak egy biztonsági szelep ami pont azért van ott, hogy ne jöhessen létre akkora túlnyomás amitől szétrobbanna az egész. Plusz masszívabb az a tartály mint az autók üzemanyagtartálya. A benzintartályban is képes kialakulni túlnyomás, a benzi elég illékony és a benzingőz elég gyúlékony. Attól is pillanatok alatt egy csinos kis tűzlabdává tud válni az autó.
Nekem is volt olyan ismerősöm akinek kigyulladt az lpg-s kocsija, az is leégett teljesen, meg olyan is akinek nem volt lpg a kocsijában és mégis leégett. Menet közben kapott lángra, valami oknál fogva ömlött a benzin a motortérben, ott meg a jó forró alkatrészeken szépen lángra is kapott. Most mondhatnám én is, hogy idióta aki benzinest vesz mert kigyulladnak, vegyünk helyette dízelt mert az meg nem gyullad ki. De nem teszem, mert egymillióból ha 1-2 ilyen eset előfordul. Mint ahogy az is előfordul, hogy valakit elütnek az úton és az jóval gyakoribb mégse tiltjuk be az autókat vagy a gyaloglást.
Rohadt kellemetlen és veszélyes dolog is, ha lángrakap az ember autója, nem szeretném átélni, de ettől még nem lesz minden autó egy időzített bomba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!