Lejárt műszaki engedélyt a veszhelyzet miatt később csinaltatnám meg, akkor az tovább lesz érvényes?
Lejárt az autóm műszaki engedélye 2021.marciusban.
A kormányablaktól az emailen kiküldött tájékoztatóban ezt írták :
"Tájékoztatjuk, hogy a 2020. november 4. napján életbe lépett veszélyhelyzet ideje alatt lejáró, a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényesség a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig érvényes.
Ezt az új érvényességi időt a nyilvántartásba nem kell bejegyezni és az okmányon nem kell feltüntetni.
Az időszakos műszaki vizsgálat elvégzését a közlekedési hatóságnál vagy a kijelölt vizsgáló állomások valamelyikénél kezdeményezheti. "
A kérdésem az, hogy, ha pl. Veszhelyzet lejarta után pl. Majusban viszem el az autómat levizsgáztatni, akkor 2023. Március vagy majusi lejarata lesz?
Tehat mindegy mikor viszem a lejárathoz képest lesz a 2 év vagy a vizsgaztatastol?
Köszönöm szépen a válaszokat!
Nem feltétlen ebben az esetben, de általában, én kifejezetten károsnak tartom ezt a lépését a kormánynak. Így sok bontószökevény "élettartamát" hosszabbították meg... Van rengeteg tulajdonképpen már semmilyen biztonsági, műszaki, környezetvédelmi szempontot nem teljesítő autó, ami már műszakit tuti nem kapna, erre fel, meghosszabbítják, hadd guruljon még jó pár hónapot a forgalomban.
És nem a kispénzű, megélhetéshez szükséges autózókat (ingázók munkába) savazom, hanem a szakadt, füstölő, lógó belű, rozsdaboglya "autókkal" "közlekedő", leginkább tróger trehány magyar, ill. cigány autósokat.
#3 igazad van, nyilván. Abszolút egyet értek veled.
A másik dolog, ami még felmerült bennem, hogy eddig egy állandó mennyiség volt viszonylag az évek, hónapok folyamán a műszaki vizsgákban.
Most még lesz egy 60 napos átmeneti időszak, amikor le kell majd vizsgáztatni az összes olyan autót, aki tavaly március óta húzza a vizsgát. Így az a 2 hónap fullon lesz minden helyen és utána 2 évente ez az időszak szintén ilyen lesz, mert ugye ezek is 2 évre kapják meg az új műszakit.
Melyik infóra gondolsz?
Én mondjuk eléggé képben vagyok, van egy vizsgabázisunk, a férjem pedig vb.
Nekem is novemberben járt le a műszakim. Kaptam is a kormánytól egy csinos kis értesítést, hogy a vészhelyzetre való tekintettel 60 nappal blablabla...
Csak egyet elejtettek el közölni; A biztosítókat kurvára nem érdekli, hogy a kormány mit hadovál össze, mert vele nem egyeztetett, Így ha valami káresemény következik be, baszik fizetni. Szóvak ez az egész megint csak egy Orbán-féle látszatintézkedés.
Tévesek a 6-os válaszban írt állítások. (Miquel, 2021. márc. 19. 17:39)
Sokkal-sokkal többekkel nem egyeztetett a kormány, mint akikkel, igen. Attól még mindenkire (akár természetes-, akár jogi személy) érvényesek a rá vonatkozó jogi rendelkezések.
┌ A Magyarország területén hatályos, magyar hatóság által kiállított, veszélyhelyzet idején lejáró hivatalos okmányok - ideértve különösen a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi idejét -, a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig érvényesek. Az új érvényességi időt a nyilvántartásba nem kell bejegyezni és az okmányon nem kell feltüntetni. ┘
↑ Ezt tartalmazza a kormányrendelet, ami külön egyeztetés nélkül, minden állampolgárra, minden hatóságra és minden egyéb jogalkalmazóra vonatkozik.
A jelenleg érvényben levő veszélyhelyzeti időszak utolsó napja 2021. május 23., + 60 nap=2021. július 22.; így összességében a 2020. március 4. és 2021. május 23. időtartamban lejáró műszaki érvényessége: 2021. július 22. Mivel ezt a nyilvántartásba nem kell bejegyezni és az okmányon nem kell feltüntetni, az ott láthatótól eltérően, (nem láthatóan, de tudottan), a lejárat határnap 2021. július 22.
A rendeletileg megállapított határidőn belül előálló káreseménynél a biztosító sem veheti úgy, hogy az esetleges károkozást lejárt műszakival rendelkező járművel tették.
Ráadásul, a KGFB törvény - veszélyhelyzettől függetlenül - nem is teszi lehetővé, hogy a biztosító lejárt műszaki miatt visszkeresettel éljen; azaz, hogy lejárt műszakis járművel okozott kár esetén, a lejárt műszakis jármű vezetőjétől vagy üzembentartójától követelje a károsultnak kifizetett kárösszeget; vagy annak a törvény által behatárolt összegű részét.
Ilyesmi jellegű esetnél a biztosító akkor élhet visszkeresettel a károkozó jármű üzembentartójával szemben, ha a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta.
Ez messze nem ugyanaz, mint a lejárt műszaki. Ilyen állapotú lehet a jármű a forgalmi engedélyben szereplő dátum előtt is, és nem biztos, hogy ilyen lesz a dátum után. (Az ajánlott szervizeléseket elvégeztetem, a - szerencsére ritkán adódó - javíttatásokat is; így nekem évtizedek óta nem kellett kifejezetten a műszaki vizsga miatt javítást, alkatrészcserét , beállítást végezni az autóimon. Vagyis, az autóim műszaki vizsgák nélkül is mindig olyan állapotban lettek volna, mint azokkal; ez így van a mostanival is.)
És, mindenféle jogszabályi kutakodás nélkül, ha úgy lenne, ahogy írtad, akkor a múlt év március 4. óta eltelt 382 napban nem lett volna tele az internet, hogy mekkora átverés ez a dolog? Nem háborognának fórumokon pórul jártak? Nem lett volna nagy hír az RTL Klubon? Nem lett volna téma ellenzéki politikusi megszólalásokban, akár a parlamentben is? És a szakma: a jogászok, autós érdek képviseletek - élen a Magyar Autóklub agilis jogászával - nem észrevételezték volna a jelentős joghézagot, követelve, hogy terjesszék ki a biztosítókra is a rendelkezést?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!