Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mikor melyik világítóberendezé...

Mikor melyik világítóberendezést kell használni az autón?

Figyelt kérdés

Tudom, hülyén hangzik, de magamtól nem vagyok képes kitalálni. Sem a könyvben sem az interneten nem találtam semmit, ami erre vonatkozna, de lehet, hogy csak rosszul kerestem. A könyvben fel vannak sorolva a típusok és néhány tulajdonságuk, de arról nem esik szó, hogy melyik mire jó és mikor használom. Ezek érdekelnének:

1. Helyzetjelző lámpák

2. Tompított fényszórók

3. Távolsági fényszórók

4. Hátrameneti lámpák

5. Keresőlámpák (erről még sosem hallottam)

6. Menetjelző lámpák (mi a különbség eközött és a helyzetjelző között?)

7. Ködfényszórók (mert úgy tudom, ködben pont nem jó használni őket)



2020. aug. 19. 19:59
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
Mert tantermi oktatást választottam (sajnos), így nincs hozzáférésem az ottani tananyaghoz, csak a tesztekhez
2020. aug. 19. 20:49
 12/12 anonim ***** válasza:
100%

1 - Helyzetjelző: Ez mutatja a többieknek, hogy hol van az autód. Elöl fehér vagy sárga, hátul piros. Főleg a hátsó a lényeges, pl. ha sötétben mész akkor ettől látnak. A tompítottal együtt felkapcsolódik. Önmagában csak akkor kell használni, ha közvilágítás nélküli helyen parkolsz.

2- Tompított fényszóró: Elöl világít, sárga vagy fehér, kettős célja van: bevilágítja az utat és látható lesz tőle a járműved. Azért tompított, mert nem vakítja el a szembejövőket. Éjszaka és korlátozott látási viszonyok (eső, köd stb.) között kell használni. Lakott területen kívül mindig kell használni (ha nincs menetjelző). Álló autón nem szabad használni, kivéve nagyon nagy ködben.

3 - Távolsági fényszóró: Ezt csak éjszaka, lakott területen kívül érdemes használni. Sokkal messzebbre világít, mint a tompított, viszont elvakítja a szembejövőket, ezért csak akkor szabad használni, ha nincs előtted senki.

4 - Hátrameneti lámpa: Az autó hátulján fehér fény. Ha rükvercbe rakod a váltót, automatikusan bekapcsol.

5 - Keresőlámpa: Nagy fényerejű lámpa. Mozgó autón nem használható. Átlag utcai autókon általában nincs is, csak rendőrségi, katonai járműveken, terepjárókon, munkagépeken stb.

6 - menetjelző lámpa: Csak elöl világít (fehér vagy sárga). Általában a motor beindításával automatikusan bekapcsol. Lakott területen kívül, nappal és jó látási viszonyok között helyettesítheti a tompított fényszórót.

7 - Ködfényszóró: Elöl 2 fehér vagy sárga, hátul általában 1 erős piros fény. Erre csak gumiszabály van: használhatod, ha a látási viszonyok indokolják. Szerintem az elsőnek max. rossz úton van értelme, hogy jobban lásd a kátyúkat. A hátsót meg csak akkor érdemes bekapcsolni, ha nagy köd, felhőszakadás van és nincs mögötted senki, hogyha utolérnek, akkor időben észleljenek. Ha már egy ideje követ valaki, akkor nyugodtan lekapcsolhatod, mert elég zavaró tud lenni.

2020. aug. 19. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!