Az igaz hogy,50 év múlva el fog fogyni a kőolaj?
ötven év múlva már más lesz,nem kell a kőolaj.
Amúgy legalább száz év, mert egyre kevesebbet fogyasztunk, jön az lpg, és a hidrogénhajtás.de a villanyautó mindent visz.
Hatvanon túl vagyok. Már atomenergia sem lehetne jó ideje, a gyermekkoromban hallottak, olvasottak alapján.
Egyébként még irgalmatlan készletek vannak, az elfogyni ezer év alatt sem fogyna el változatlan kitermelés mellett, csak gazdaságosan nem lehet hozzáférni. Mondjuk, a lényeg ugyanaz.
A tudomány jelenlegi állása szerint reális az 50 év.
De ez sem azt jelenti, hogy nem lesz egy csepp olaj sem a földön. Hanem túl drága lesz ahhoz (és lesznek addigra bőven más alternatívák) hogy motorokban elégessük. Az összes műanyagot (szerkezeti, csomagolás, stb.), festéket, lakkot, kenőanyagot, sampont, tusfürdőt, gyógyszert, növényvédőszert, stb. vélhetően akkor is abból fogjuk gyártani.
Lehetetlen megmondani, hogy mikor "fogy el". Eleve ez az elfogy kifejezés sem helyes, ezt inkább úgy szokták érteni, hogy addigra lesz olyan drága a termelése, hogy nem fogják üzemanyagként használni.
Hogy miért is nehéz ezt belőni?
1. Nem tudjuk megmondani a jelenlegi fogyasztás alapján teljesen pontosan jövő fogyasztását. A kőolajat nem csak a közlekedésben (repülők, hajók, autók) használjuk üzemanyagként, de a műanyaggyártásban is. Ha 10 év múlva minden autó elektromos lesz, akkor lehet hogy több száz évre elég. Ha a jövőben 5x annyi repülő fog járni, mint most, akkor lehet hogy 20 évre sem elég. Ha 20 év múlva India annyira motorizált lesz mint most Európa, akkor lehet hogy 10 év alatt elpöfögünk mindent. (Ezeket a példákat csak most találtam ki.)
2. Nem tudjuk megmondani, hogy hol találnak újabb kőolajkészleteket. Mi most csak a jelenlegi készletek és a becsült további források alapján tudunk évszámot mondani.
3. Az is zavarja a tippelgetést, hogy sok most gazdaságtalanul kitermelhető készlet talán a jövőben a technológiai fejlődésnek köszönhetően gazdaságosan kitermelhető lesz. Ez ugye kitolja az elfogyás dátumát.
Végeredményben azonban nem téved senki: a kőolaj előbb-utóbb elfogy, mert a felhasználás mértékéhez nem is hasonlítható a termelődés mértéke. Hogy ez most 30 évet jelent, vagy 50-et, netalán 100-at, igazából nem számít. El fog fogyni valamikor. Ahogy a kőszén is elfogy, a tőzeg is elfogy, stb.
"A suliban mi úgy tanultuk 15 éve, hogy 2020-ra hatalmas hiánycikk lesz a kőolaj, és 1500-2000 ft lesz egy liter benzin. És nem csak a tanár mondta ezt. Szóval ennyit erről."
Nekem 2003 környékén tanították azt az egyetemen, hogy 2015-2020 lesz kb amikor "elfogy" a gazdaságosan kitermelhető kőolaj. Ezt olyan tanárom mondta, aki évtizedekig dolgozott az USA-ban az Exxonnál, ami nem egy kis olajcég.
De azért ne dugjuk a homokba a fejünket! Az hogy ez a számítás nem jött be és az amit fentebb írsz, nem jelenti azt hogy korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre a kőolaj. Egyszer el fog fogyni. Ezért kezdtem így az előző hozzáaszólásomat, hogy a "tudomány jelenlegi állása szerint" 2050 reális dátum lehet. Pontosan megmondani lehetetlen, mint ahogy előttem is fejtegették. Nagyon sok változós ez az egyenlet és a változóknak is vannak al-változói. Most 2050 tűnik a legvalószínűbbnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!