Tudok-e biztosítást kötni elektromos rollerre? (Bővebben lásd alább. )
Munkába járáshoz szeretném kiváltani a dízel autómat valami másra, ami hosszú távon olcsóbb és környezetbarát. Azon az útvonalon ahol munkába járok, van egy elég nagy emelkedő. A távolság nem túl nagy (kb. 4 km). Van normál kerékpárom, azzal föl tudnék ott tekerni saját erőből. Az lenne a legolcsóbb és leginkább környezetbarát megoldás. Sajnos az emelkedő elég nagy és meredek ahhoz, hogy leizzadjak mire a tetejére érek. Nem szeretnék büdösen érkezni a munkahelyre minden nap, ezért csak olyan megoldás jöhet szóba, ami kiváltja az izomerőt. Szóba jött az elektromos kerékpár és az elektromos roller. Azon a helyen 300 wattos kerékpárral biztosan nem lehet fölmenni, valósznínűleg 500 wattossal se. Ráadásul a hivatalosan beszerezhető 500 wattos elektromos kerékpárok (ami tényleg kerékpárnak néz ki) ára csillagászati. 1 millió fölött vannak, az autóm egy év alatt elfüstölt üzemanyaggal együtt is kevesebbet ér.
Vannak viszont elektromos robogók és elektromos motorkerékpárok. Van motorra vizsgám, így ez nem akadály. A KRESZ ezt írja a segédmotoros kerékpárról:
A segédmotoros kerékpárhoz nem szükséges típusvizsga, és nem kell hozzá rendszám. Ezen felül, a fenti KRESZ meghatározás megengedi az elektromos hajtást 4KW-ig. Erről az jutott eszembe, hogy mi lenne ha egy 2KW-os elektromos rollert használnék, és megpróbálnék rá segédmotoros biztosítást kötni? Egy 2KW-os elektromos roller ára számomra még éppen elfogadható (kb. 400 ezer), és elég erős ahhoz hogy fölmenjen nagyobb emelkedőkön. Van rajta két kerék, lámpa, ülés kormány és gázkar. A leírás szerint ez elméletileg belefér a segédmotoros kerékpár kategóriába. Ha van rá biztosításom, és veszek föl sisakot, akkor szabályosan közlekedhetnék vele közúton?
A biztosítás része esetleg akadályba ütközhet, mert nem biztos hogy találok alvázszámot rajta, és anélkül talán nem tudok biztosítást kötni. De ez a részlet talán megoldható (bele lehet üttetni a vázába a gyártási számát.)
Tudom hogy vannak sokan, akik már most is használják ezeket a robogókat, biztosítás nélkül, közúton. Nekem több dolog miatt fontos lenne az, hogy minden szabályos legyen. Az egyik, hogy ha bármiféle baleset van és valaki megsérül, akkor nem szeretnék emiatt börtönbe kerülni, vagy több milliós kártérítést fizetni. A másik, hogy az elektromos rollerek használata nincsen jól szabályozva. Lehet rá számítani, hogy valamikor (akár egy hónap múlva) szabályozni fogják, és - ismerve a magyar körülményeket - az új szabályozás biztosan nagyon szigorú lesz.
Szóval a kérdés, hogy ez mennyire járható út az, hogy egy nagyobb teljesítményű elektromos rollert veszek, aminek van lámpája és ülése, és erre kötök segédmotoros biztosítást? Van valakinek ezzel tapasztalata?
Lehet félreértem, de a leírásod alapján számodra nem szükséges az, hogy az eszköz kompakt és könnyű legyen. A roller erre jó: felpattansz a buszra, leszállsz, szétnyitod a rollert és suhansz tovább. Ha csak magával a rollerrel mennél, akkor szerintem sokkal praktikusabb egy bármilyen robogót venni. Gyorsabb, erősebb, nagyobb a hatótáv és a biztosítás is egyszerűbb és legalább ha megkérdezel 3 szakértőt, hogy hol kellene vele menni, akkor nem 3 különböző dolgot fog mondani. Ráadásul szervízháttere is van, nem úgy mint az e-rollerek 95%-ának.
Van facebookon egy csoport, ahol talán jobb választ tudnak adni, páran már kötöttek elvileg biztosítást: [link]
Látom már írtál is a csoportba.
Általában amit emlegetni szoktak roller etalonként, az ez a márka, ez a legerősebb rollerük:
Eléggé gondozásmentesek és van Budapesten szervíz hozzá. Mondjuk jóval gyengébb teljesítményben, mint amire te gondolsz. Nem tudom mekkora emelkedőről van szó, de ha forgalmasabb hely, akkor rá is kérdezhetsz a csoportban, hogy más szokott-e arra járni rollerrel és mi a tapasztalata.
A felelősségi kérdés a biztosítási eljárásban és az esetleges büntető eljárásban külön dolog. A biztosítónak írod alá, sőt, az eset végéig vissza is vonhatod, ha nem tetszik. A biztosító kék-sárgára írt felelősségi nyilatkozat alapján SEM fizet, amíg nincs rendőri határozat. Hiszen ha a jogállamunk hősei leírják, nem voltál vétkes, akkor a biztosító (jogosan megtámogatva) fityiszt ad a másik félnek, nem kártérítést.
Ez én siránkozásomat tehát ne így értsd, hanem úgy, hogy ha személyi sérülés nem történik, esetleg kétes, hogy mindkét fél vétkes (és saját káraikat kellene állniuk) akkor ezt nem mérlegelheted ezzel a Generalis felelősségbiztosítással - legalábbis rövid időn belül be kell jeleznek a biztosítódnak papíron, hogy vétkes voltál, fizessenek. Ezzel tehát azt bukod, hogy ha hajlandó vagy perre menni az igazadért, de az ottani döntés mondjuk úgy, mégsem a te igazadat hozza ki - akkor már a biztosítód nem fogja állni a balhét.
Remélem, így már pontosan érthetővé tettem, sajnálom a kavarodást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!