Mit lehet tenni, ha a parkoló autómat lehúzták, de egy ismeretlen otthagyta a rendszámot, mert látta, viszont a tettes nem ismeri el?
#7 #12
Az ilyen bizonyíték (titokban rögzített telefon beszélgetés) törvény ellenes és bíróságon nem használható fel ... még felelőssége is vonnak.
De felhasználható, viszont utána perelhet érte egy külön perben, ha akar. De még csak ez sem fix, mert simán elvesztheti a pert utána.
Idézek egy szakértői fórumról:
"A polgári perjogunkban érvényesülő szabad bizonyítás elve szerint a bíróság saját mérlegelése szerint vehet figyelembe bármilyen bizonyítékot, mely megítélése szerint a tényállás megállapítására alkalmas. A titokban készített felvételek perbeli felhasználásáról több jogterületen – pl. gyermekelhelyezési, birtokháborítási és munkaügyi perekben – is születtek döntések. Ezeknek a határozatoknak az elvi megállapításaiból leszűrhető, hogy ha az engedély nélkül készített kép- vagy hangfelvétel perbeli felhasználása a bizonyítási eljárás során az igazság kiderítése érdekében történik, akkor ez a közérdeket szolgálja, így nem jogsértő. A bíróságok nem tekintették jogellenesnek például a hanganyag felhasználását egy olyan ügyben, ahol a felperes az alperesnek nyújtott kölcsön visszafizetése iránt indított pert, az alperes pedig a tartozás elévülésével védekezett. Az elévülést a kötelezett elismerése megszakítja, ennek megtörténtét a felperes a perben csak a felek közti telefonbeszélgetésekről készített hangfelvételekkel tudta bizonyítani. A bíróság a felperes álláspontját elfogadva kimondta, hogy a hangfelvételek elkészítése és felhasználása nem volt jogsértő, mert a cselekményekre a felhasználóval szemben elkövetetett jogsértés bizonyítása érdekében került sor. Az igazság érvényesülésének biztosítása közérdek, a bizonyítás pedig ezt a célt szolgálta.
A hanganyag bizonyítási eljárásban való felhasználásának további feltétele, hogy a valós történések feltárására más eszköz ne álljon rendelkezésre, tehát az igazság kiderítése kizárólag az így szerzett bizonyíték figyelembe vételével legyen biztosítható, és a bizonyíték nélkül a perben ne lehessen megnyugtató döntést hozni. Amennyiben a perben más bizonyítékok – pl. tanúvallomás, szakvélemény, okiratok – is rendelkezésre állnak, a bíróság a hangfelvételt általában nem veszi figyelembe, azt a bizonyítékok köréből kirekeszti.
A hangfelvétel engedély nélküli elkészítésére, illetve felhasználására csak kivételesen, közvetlenül fenyegető vagy már bekövetkezett jogsértés alapján van lehetőség."
Ha valaki lelép a tett helyszínéről (nem ő hagyta a paprírt) akkor elég egyértelmű, hogy nem akarja vállalni a felelősséget. Nyugodtan állítsátok be az automatikus hívásrögzítést. A felvételeket nem hozhatod nyilvánosságra, de rendőrségen bíróságon vitás esetben bizonyíték lesz. Aztán a suttyó max perelhet utólag a redvás jogai megsértése miatt(nem fog).
A térfigyelők, biztonsági kamerák felvételei sem hozhatók csak úgy nyilvánosságra, de hivatalos eljárás esetén felhasználhatók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!