Milyen ismerkedős kérdések vannak, amik elindítanak egy könnyed beszélgetést, de közben mélyebben felfedik egy ember énjét?
Igazándiból nem a konkrét kérdés a lényeg, hanem az, hogy a másik önszántából nyíljon meg előtted.
Tehát: te nyitott kérdéseket teszel fel, amik nem megválaszolhatóak egy szóval, kifejtősek. Pl „Kit? Mit? Miért? Hogyan?” kérdések lehetnek jók erre, előkészítésükre.
A New York Times 2015-ben írt egy cikket "36 Questions that Lead to Love" címmel, aminek nyomán aztán nagyon sok más külföldi és magyar (főleg bulvár és női) magazin is cikkezett erről a témáról. Ez egy olyan elméletről szól, hogy ha ezt a 36 kérdést felteszitek egymásnak egy randin, akkor nagyobb valószínűséggel alakul ki vonzalom a két ember között. Később a Agymenők sorozatban is szenteltek ennek egy részt. Ebben ugyanúgy mint ahogy más cikkekben és kutatásokban is arra jutottak, hogy szerelembe nem esnek tőle az emberek, de egymás jobb megismerésre és közvetlenebb emberi kapcsolat kialakítására alkalmas lehet. A szerelem sokkal bonyolultabb pszichés ÉS biokémiai folyamat annál, hogy néhány kérdés varázsütés szerűen elbűvölje a másikat. Arra valóban jók lehetnek akár ezek, akár más hasonló kérdések, hogy egy mély, tartalmas beszélgetést folytassatok egymással. Ha pedig kellő mennyiségű közös gondolat, tulajdonság kerül elő, akkor az elősegítheti vonzalom kialakulását.
Viszont mivel ez meglehetősen közismert "játék", nem biztos, hogy egy randin érdemes csak úgy elsütni, főleg ha el sem meséled az eredetét. Ugyanis, ha valaki tudja, hogy ez úgy terjed, hogy ettől majd egymásba szerettek, akkor aljas kis trükközésnek fogja tartani és ez sokkal negatívabb képet festhet rólad. Ha elmondod, hogy ezekről a kérdésekről ezt tartják, van-e kedve kipróbálni, az egy teljesen más helyzet lehet, de akkor se biztos, hogy érdemes rögtön ezzel nyitni egy randin.
Ahogy már írták, érdemes eldöntendő (igen/nem megválaszolható kérdések helyett kiegészítendő kérdéseket feltenni, amikre a másiknak mindenképp saját választ kell adnia (Ki? Mi? Mikor? Milyen? Miért? Hogyan?) De ha valaki nagyon szűkszavú, nem akar, vagy esetleg nem elég járatos a beszélgetésben, akkor még ezekre is képes lehet egy-egy tő mondatban válaszolni, amitől kihallgatás jellegűvé válhat a beszélgetés párbeszéd helyett:
-Milyen napod volt?
-Jó
-Mit csináltál?
-Olvastam
-Mit?
-Könyvet
-Melyiket?
-mond egy könyvcímet
-Hogy tetszett?
-Jó
Érdemes olyan kifejtendő kérdéseket feltenni, amikre lehetőleg nem lehet egyetlen szóval vagy tő mondattal válaszolni és lehetőleg minél jobban megmozgatja a másik gondolkodását, érzelmeit.
Mi a véleményed róla, milyen érzéseket kelt benned, stb.
Az is fontos, hogy figyelj a válaszokra. Érdemes a kérdéseket mindig úgy megfogalmazni, hogy kiderüljön, hogy figyeltél a válaszra, lehetőleg kapcsolódjanak egymáshoz. Érdemes a saját véleményed, álláspontod is beleszőni, főleg ha a másik nem kérdez, bár ideális esetben minimum egy "és te mit gondolsz róla?", vagy "neked mi a kedvenced?" nem árt, ha feltör a másikból beszélgetés közben.
Érdemes figyelni rá, hogy egyik irányba se vidd túlzásba a beszélgetést. Se abba a hibába ne ess (amit sokan elkövetnek), hogy csak rólad szól, magadról beszélsz, a saját véleményed nyomod és a másikat szóhoz jutni se hagyod. Ugyanakkor a másik véglet legalább ilyen rossz, ha csak sorolod a kérdéseket és a másik azt érzi, hogy rólad semmit nem tudott meg, te meg szinte kihallgattad őt.
Az ideális az, ha egy kellemes beszélgetést folytattok, ami során jól érzi magát a másik, érdekes dolgokról élvezetesen beszélgettek, közben kiderül, hogy miről gondolkodtok hasonlóan és miről nem, hol mekkorák a különbségek és főleg ezeket a különbségeket hogyan sikerül kezelnetek. Távolról sem biztos, hogy mindenben fontos egyetértenetek, de az fontos, hogy mennyire tudjátok az esetleges nézeteltéréseket megvitatni egymással.
Ha már ennyire érdekel az ismerkedés pszichológiája, akkor ezt az előadást érdemes megnézni róla:
Nagyon köszönöm, kedves utolsó válaszoló!
Illetve mindenkinek köszönöm, csak az utolsó ténylegesen időt fordított a válaszára, ezért emeltem ki.
Köszönöm köszönöm!!
Milyen gyerekkori traumáid vannak és hogy dolgozol ezeken mielőtt rám hárítanád? :D
Aki erre komolyan tud válaszolni és nem sértődik meg azzal tudtam is valamit kezdeni. L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!