Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Szeretném meg kérdezni, hogy...

Bolcsi007 kérdése:

Szeretném meg kérdezni, hogy az adó vissza igénylést kérhetjük mind a ketten? Megosztva gondoltam.

Figyelt kérdés
2012. dec. 8. 20:32
 1/7 anonim ***** válasza:
ez engem is érdekel.
2012. dec. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen mi is így kérjük!
2012. dec. 9. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!Jobban járunk így vagy ha egy ember kéri? Az lehet nem is lényeges. Egyszerre kapja meg az ember vagy havonta?
2012. dec. 9. 12:04
 4/7 anonim ***** válasza:
Adojovairasra gondolsz? Az összesen havi 10 e, havonta "kapod meg", vagyis azt nem vonják le a munka bérekből-ha van annyi adotartalma egyáltalán.....
2012. dec. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
38%

Egy gyermek után összesen 62500 Ft amit lehet igényelni de ehhez rengetegnek kéne lenni-e a kettötők keresete.

A párom és én kb 180-200 ezerre vagyunk bejelentve így kapunk 15 ezret!

Először az éves bevallásodbol fogod megkapni utána már havonta.

2 válaszoló voltam

2012. dec. 9. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az új adótörvény alapján az egy és két gyermek esetén gyermekenként havi 62.500 forint adóalap kedvezményt, míg 3 gyermek vállalásától gyermekenként havi 206.250 forint adóalap kedvezményt számolhatnak el a jövedelmükkel szemben. A családi kedvezmény az adóalapot csökkenti. Az átlagbérrel rendelkező egy gyermekes családok közel 10-20%-kal is többet kaphatnak majd fizetéskor, míg a három gyermeket nevelő családok akár teljes mértékben mentesülhetnek a személyi jövedelemadó fizetése alól. A családi adózás célja, hogy a családok kiemelt támogatásával elősegítse a gyermekek születését Magyarországon. A családi kedvezmény igénybe vételéhez azonban a megfelelő bruttó bérre is szükség van. Sok alacsony bérű család esetében előfordulhat, hogy az adójóváírás csökkentése többet visz el, mint amennyit a családi adókedvezmény hoz.


A családi adókedvezmény 2012, elegendő bruttó esetén a következő képen alakulhat: 62 500 x 0,16 = 10 ezer forint marad a családi kasszában (1 és 2 gyereknél /fő), míg háromgyerekes adózónál 206 250 x 0,16 = 33 ezer forint/fő.


Családi Adókedvezmény



Adóalap-kedvezmény


Adókedvezmény


Legfeljebb két eltartott esetén



1 gyermek után


62 500


10 000


2 gyermek után


125 000


20 000


Legalább három eltartott esetén



1 gyermek után


265 250


33 000


2 gyermek után


412 500


66 000


3 gyermek után


618 750


99 000


Ki jogosult a családi adókedvezmény érvényesítésére?


az a magánszemély, aki gyermekére tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult,

a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa,

a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy),

a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély,

A családi pótlékra saját jogán jogosult, valamint a rokkantsági járadékban részesülő személy saját maga jogosult a kedvezmény érvényesítésére vagy a vele közös háztartásban élő magánszemélyek közül egy – a döntésük szerinti – minősül jogosultnak.


Ki nem veheti igénybe a családi kedvezményt?


Az a magánszemély, aki a családi pótlékot


vagyonkezelői joggal felruházott gyámként,ű

vagyonkezelő eseti gondnokként a gyermekotthonban, a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő, gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel,

szociális intézmény vezetőjeként, az intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel kapja.


Ki után jár a családi kedvezmény?


A családi kedvezmény a kedvezményezett eltartott után jár.



Kit tekintünk kedvezményezett eltartottnak?


Kedvezményezett eltartott


az, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékot folyósítanak,

a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),

az, aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,

a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.


Milyen mértékű a családi kedvezmény, s hogy állapítják meg a kedvezmény összegét?


A korábbi évek gyakorlatától eltérően a családi kedvezmény nem a fizetendő adó összegét, hanem az adóelőleg megállapítását megelőzően, a magánszemély összevont adóalapját csökkenti. (Az összevont adóalap a nem önálló tevékenységből - pl. munkaviszonyból -, az önálló tevékenységből - pl. megbízási jogviszonyból - származó jövedelmek, valamint az Szja tv. szerinti egyéb jövedelmek adóalap-kiegészítéssel növelt összege, azaz az említett jövedelmek összegének 1,27-szerese.)


A családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként


egy és kettő eltartott esetén 62.500 forint,

három és minden további eltartott esetén 206.250 forint levonást jelent az adóalapból.

A kedvezmény érvényesítésével egy-két gyermek esetén gyermekenként 10.000 forinttal, három vagy több gyermek esetén gyermekenként 33.000 forinttal csökkenhet a fizetendő adó.



Mitől függ a családi kedvezmény mértéke?


A családi kedvezmény mértéke az eltartottak számától függ.


A családi kedvezmény érvényesíthető mértékének megállapítása szempontjából kit tekintünk eltartottnak?


Eltartott


a kedvezményezett eltartott,

az, akit a családok támogatásáról szóló törvény szerint a családi pótlék összegének

megállapítása szempontjából figyelembe vesznek.

A családi pótlék összegének megállapítása szempontjából azt a vér szerinti, örökbe fogadott vagy nevelt gyermeket kell figyelembe venni, aki az igénylő háztartásában él és


akire tekintettel a szülő, a nevelőszülő, a hivatásos nevelőszülő, a gyám családi pótlékra jogosult,

aki közoktatási intézmény tanulója (jellemzően a 20. életévüket betöltött tanulók, akikre családi pótlékot már nem folyósítanak) vagy felsőoktatási intézményben első felsőfokú szakképzésben, első alapképzésben, első mesterképzésben vagy első egységes, osztatlan képzésben részt vevő hallgató és rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik,

aki a családi pótlékra saját jogán jogosult; vagy

aki fogyatékosként szociális intézményi ellátásban részesül, feltéve, hogy őt a gyámhivatal nem vette átmeneti vagy tartós nevelésbe, és a családi pótlékot igénylő - a kormányrendeletben foglaltak szerint - vele kapcsolatot tart fenn.


Hogyan történik a családi kedvezmény mértékének megállapítása?


A családi kedvezmény megállapítása során megvizsgálják, hogy a jogosult családjában hány kedvezményezett, s hány, a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából beszámítható gyermek él. Családi kedvezményt csak az után a gyermek után lehet érvényesíteni, aki után családi pótlékot folyósítanak, de a mértéket befolyásolja az eltartottak száma.


Például, ha a családban három gyermeket nevelnek, egy gyermek után folyósítanak családi pótlékot, a két nagyobb gyermek főiskolás, akkor ebben az esetben a család háromgyermekes családnak minősül, de csak egy gyermek után (aki után folyósítják a családi pótlékot) csökkenthető az adóalap a háromgyermekesekre megállapított mértékkel, 206.250 forinttal, vagyis a család 33.000 forinttal kevesebb adót fizet.


A családi kedvezmény érvényesítése szempontjából mi minősül jogosultsági hónapnak?


Jogosultsági hónap az a hónap


amelyre tekintettel a családi pótlékot juttatják,

amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,

amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.


A szülők megoszthatják-e a családi kedvezményt?


Igen, a családi kedvezményt az érvényesíthető összeg vagy a kedvezményezett eltartottak megosztásával a jogosultak közösen is érvényesíthetik, illetve a velük közös háztartásban élő házastárssal, élettárssal megoszthatják.


A családi kedvezmény megosztott érvényesítését a jogosultak már az adóelőleget megállapító munkáltatótól is kérhetik, ha az erről közös nyilatkozatot tesznek. (Az élettársak év közben csak a közös gyermekre tekintettel járó családi kedvezményt oszthatják meg, a magzat és az élettárs gyermeke után járó kedvezményt csak az adóbevallásban, munkáltatói adó-megállapításban vehetik megosztottan figyelembe.)



Melyek a családi kedvezmény érvényesítésének feltételei?


A családi kedvezmény érvényesítésének feltétele a magánszemély adóelőleg-levonáshoz, adóbevalláshoz vagy munkáltatói adó- megállapításhoz tett írásbeli nyilatkozata


a jogosultságáról, magzat esetében a várandósságról,

a családi kedvezmény megosztása esetén a megosztásról, amelyen fel kell tüntetnie – a magzat kivételével – minden eltartott (kedvezményezett eltartott) adóazonosító jelét, ennek hiányában természetes személyazonosító adatait, lakcímét, megosztás esetén a másik fél adóazonosító jelét is.

a nyilatkozat a soron következő havi bérkifizetést megelőzően bármikor megtehető

visszamenőlegesen, év közben a kedvezményt érvényesíteni nem lehet.

2012. dec. 9. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én az 5. válaszolót nem értem!

1 gyerek után 10.000ft jár. A 62500ft-ot nem kapod meg akkor sem, ha nagyon sokat keresel. Ebből lesz a max 10e ft. De hogy jön ki nektek 15?


Amúgy igen, igényelhetitek megosztva is. Havonta kapjátok, ennyivel kell kevesebbet adózni. Viszont szerintem, ha valamelyikőtöknek van annyi keresete, hogy egyedül is igénybe tudja venni, akkor felesleges megosztással bonyolítani az életet. Nem tudom pontosan mekkora fizunak kell hozzá lennie, de 90-100e már bőven elég!

2012. dec. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!