Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A TGYÁS kötelezően jár 24...

A TGYÁS kötelezően jár 24 hétig, vagy a munkálatató dönti el, hogy meddig kapod?

Figyelt kérdés
Én eddig azt hittem, hogy ez mindenkinek jár, aki dolgozik. De az unokatestvérem, aki pár hete szült, nem kap csak GYED-et. Már közel tíz éve dolgozott a munkahelyén, szóval ezzel biztosan nem volt gond. Vagy azzal lehet ez összefüggésben, hogy szinte végig betegállományban volt, mert veszélyezetett terhes volt?
2007. aug. 22. 15:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az ellátás annak a nőnek jár, aki

– a szülést megelőzően két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt és a biztosítás tartama alatt szült,

– a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül, vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl táppénz, baleseti táppénz folyósításának ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.


Az előzetes 180 napi biztosítási időbe beszámít

– a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának ideje,

– a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje.Az igény benyújtást megelőző 6. hónap első napjáig lehet visszamenőleg igényelni.


Ha tgyás a szülést megelőző időponttól indul, akkor 42 napig mindenképpen folyósítják, de utána leállítják a folyósítást, amíg meg nem érkezik az eredeti születési anyakönyvi kivonat a folyósítóhoz.

A terhességi-gyermekágyi segély megállapítása iránti igényt a munkáltatóhoz (munkanélküli esetében a munkaügyi központhoz) kell bejelenteni, akkor is, ha passzív jogon igényeljük. Ha passzív jogon igényeljük, akkor is az utolsó munkáltató az illetékes. Egyéni és társas vállalkozók és egyéni megállapodás alapján fizetők is közvetlenül az Egészségbiztosítási Pénztárnál igényelnek ellátást.


Az igényt a

– társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetén a kifizetőhely,

– ha nincs kifizetőhely, illetve az igénylő egyéni vagy társas vállalkozó, akkor a vállalkozás székhelye szerint illetékes Megyei (Fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár bírálja el és folyósítja.


Ha a munkáltató nem rendelkezik társadalombiztosítási kifizetőhellyel, az igényt abban az esetben is a munkáltatóhoz kell benyújtani, s majd ő továbbítja a székhelye szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztár részére.


Egyébként nem a munkáltató hatásköre a döntés, ő csak továbbít a TB felé. Lehet, hogy az unokatestvérednek így tudnak több pénzt utalni, ha GYED-en van. Bár ez a ritkább, mivel a TGYÁS-ból kevesebb jogcímen vonnak le pénzt, mint a GYED-ből. Általában a TGYÁS kb. 10000 Ft-tal több havonta, amíg jár. Utána igényelni kell a GYED-et is. Semmi nem jár automatikusan, mindent igényelni kell, de az OEP ügyfélszolgálatain érdemes előtte tájékozódni személyesen, segíteni szoktak, és megmondják, hogy Te hogyan jársz jobban.

2007. aug. 22. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%
Szia a terhességi gyermekágyi segélyt úgy kell igényelni lehet már a szülés elött kérni négy héttel.Ez úgy történik hogy elmész a házi orvosodhoz és megmondod neki hogy te szülési szabadságra szeretnél menni és szeretnéd igényeli a TGYÁS-t!A Tgyás a szülési szabadság ideje alatt jár 6 hónapig,de csak annak aki igényli,és aki a szülés elötti 2 évben legalább 180 napig biztositott volt!Majd azzal a papírral amit adott elmész a munkáltatódhoz és oda adod neki.A többit majd ő mondani fogja.
2007. aug. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!