Melyik szülés jobb a baba és a mama szempontjából nézve is a császármetszés vagy a rendes szülés? Mert ugy tudom hogy aki császárral szül nehezebben megy le a hasa is. Ez igaz? És mennyi ideig tart egyik is és másik is?
Én császárral szültem 5 hónapja, de még nem rendeződött teljesen vissza a hasam a régibe. Ez köszönhető a pár kiló plusznak, ami rajtam maradt. A has rendeződése úgy gondolom, hogy alkati kérdés. Aki előtt is sportos és 'fitt' volt valamint nem szedett fel sokat, az úgy gondolom, hogy hamar visszanyeri a 'kezdő' súlyát.
Barátnőm természetesen szült 8 hónapja, a kisfia fejecskéje nagyon megnyomódott. Valamennyire most már rendeződtek a dolgok, de úgy tudom, hogy a természetes babák feje 1 éves korukra "formálódik meg".
Mind a két szülés nehéz. Az egyik az elején a másik a végén. Mind a kettő ugyanúgy fáj.. :|
A rendes szülés lenne a jobb, mert akkor a baba is átéli a szülési traumát, nem csak úgy kikapják hírtelen, de igazából nincs jelentősége. Az anya szempontjából a rendes szülés nehezebb, viszont utána könnyebb a gyógyulás, a császárnál meg a szülés könnyebb, mert nem kell csinálni semmit, nincs fájdalom szüléskor, viszont utána tovább tart a regenerálódás, tehát a fájdalom része utána jön. Az hogy kinek hogy megy le a hasa szülés után, szerintem alkati kérdés, illetve az is, hogy mennyit szedett fel szedett fel hasra a terhesség folyamán, a szülés tipusától nem függ.
Én császárral szültem, de pár nap alatt szépen visszahúzódott a hasam. Kicsit párnásabb volt mint előtte, mert csak lett rajta egy kis zsírréteg, de ahhoz képest lapos volt, tehát egy idegen meg nem mondta volna, hogy pár napja szültem.
Amennyiben nincs semmi gond, akkor a babának mindenképpen a sima szülés a jobb. Az ugyanis tulajdonképpen felkészíti őt a "kinti" életre és nem csak egyszerűen valaki "kiragadja" az ő kényelmes, biztonságos kis helyéről. Úgy alakította ki a természet/Isten (kinek-kinek hite szerint), hogy erre az "útra" szüksége van ahhoz, hogy minél zökkenőmentesebben alkalmazkodjon a kinti világhoz.
(Pl. bizonyították, hogy a bölcsőhalál -ami alapból nagyon-nagyon ritka, de sajnos létezik- gyakoribb a császáros babáknál. Valószínűsítik, hogy a fentebb leírtak miatt.)
Normális esetben az anyának is jobba sima szülés, könnyebben regenerálódik, valószínűleg könnyebben és hamarabb megindul a tejtermelés, tehát esélyesebb,. hogy rendben megy a szoptatás, a hormonok is így működnek a leginkább természetesen, normálisan.
DE! Ezek a normális, gond nélküli esetre vonatkoznak. Ha akár az anyát, akár a babát veszélyezteti a sima szülés, netán közben lépnek fel problémák, akkor nem éri meg ragaszkodni hozzá, a császármetszés ebben az esetben mindenképpen jobb választás, esetleg nem is választás kérdése.
No meg a császár egy komoly hasi műtét, erről se felejtkezzünk meg! Kb 3 hét a gyógyulás, és nem fájdalommentes. Szóval ami fájdalmat megspórolsz szülésnél, azt bepótolod kellemetlenségben.
A haslemenés igen alkatfüggő, pontosabban kötőszövet függő, illetve hogy mennyit hízott a kismama zsírra.
(utolsóelőttivoltam)
Utolsó, a számból vetted ki a szót! A szülőcsatornán való áthaladás szükséges fiziológiás stressz a babának, nem viseli meg jobban, mint amennyire feltétlen szükséges. A császár pedig egy komoly, nagy vágással járó hasi műtét, utána annak minden átkával: heparinizálással, fájdalommal, és valamilyen szintű kockázattal a későbbi szülésekre nézve. Ez persze pusztán csak annyit jelent, hogy természetes szülés helyett választani, ha annak minden feltétele adott véleményem szerint mind a baba, mind a mama szempontjából kevésbé szerencsés. Ellenben ha szükség van rá, akkor adott esetben életet menthet, rögtön kettőt, és ez hatalmas előnye.
De amennyiben van rá lehetőség, a természetes szülés az ideális. Baba is, mama is erre vannak alapvetően ÉLETTANILAG tervezve. (ezt mindössze azért hangsúlyozom, hogy a császárral szültek ne értsék félre, ne higgyék, hogy azt akarom mondani, hogy ők nem anyák, nem képesek egy szülésre, stb stb stb, ha komplikáció van, akkor császár KELL, és nincs mese, és minden elismerésem azoknak, akik a szép nagy seb, és azért gyakran nagy fájdalmak mellett látnak a babázáshoz! :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!