Mola terhesseget tapasztalt valaki? Mennyi ido utan lett ujra terhes?
Rövid leírás
(másnéven: mola hydatidosa, hidatidóza)
Az üszögterhesség a méhlepény jóindulatú (bár potenciálisan malignus) elfajulása, melynek során a lepény szőlőfürtszerű képletté alakul, a magzat a terhesség korai szakaszában elhal, a terhesség erős vérzés kíséretében megszakad. Rosszindulatú elfajulását choriocarcinoma (méhlepény-karcinóma) címszó alatt tárgyaljuk.
Előfordulás
Az üszögterhesség ritka, de veszélyes betegség, melynek szövődménymentes gyógyítása és a fogamzóképesség megtartása az orvostudomány jelentős eredményei közé tartozik. Ultrahangos koraterhességi leletek alapján gyakorisága az összes terhesség 0,6%-ára tehető, Magyarországon évente így 600 betegséggel számolhatunk. Különösen 20 év alatti és 40 év feletti nőknél fordul elő.
A molaterhesség kialakulásának oka nem tisztázott. Lényege, hogy a megtermékenyített petesejtből valamiért nem fejlődnek szabályosan a magzat és a méhlepény sejtjei, hanem kórosan - lényegében daganathoz hasonlóan - elfajulnak. Valószínűsítik, hogy a petesejt és hímivarsejt egyesülésekor az örökítőanyagban keletkezik a sejtosztódás szabályozásában bekövetkező egyszeri hiba, de az sem kizárt, hogy hibás ivarsejtek egyesülnek. Az egyszeri kisiklást valószínűsíti az is, hogy az üszögterhességet rendszerint normális terhességek előzik meg és követik.
Alacsony, legfeljebb 1%-os ismétlődési kockázata is a genetikai hajlam szerepe ellen szól.
Az üszögterhességnek több fajtája is van. A leggyakoribb esetben magzati elemek nem alakulnak ki, és a lepény-kezdemény sejtjei kezdenek burjánzani.
A molaterhesség lehet részleges is, ilyenkor a lepénynek csak egy része mutat hólyagos elfajulást. A gyermek ilyenkor túlélheti a részleges "parciális" molát, és egészséges állapotban jöhet a világra. Ilyen esetekben "csak" a vetélés fokozott kockázatával kell számolnunk. A parciális mola rosszindulatú elfajulásra nem hajlamos.
Amolaterhesség fajtái feltehetően attól függően alakulnak ki, hogy a megtermékenyüléstől számítva hanyadik sejtosztódási ciklusban nyilvánul meg a hiba. Olykor kromoszóma-rendellenesség mutatható ki az elfajult lepényben.
Rossz szociális helyzet, alacsony fehérje-, folsav- és karotinfogyasztás is a kockázati tényezők közé tartozik.
Tünetek
A molaterhesség tüneteit az elfajult lepény extrém magas HCG-hormontermelése okozza.
Tünetei a hüvelyi vérzés a terhesség első harmadában, fokozott terhességi hányinger, hányás, ami miatt a terhes ("gravida") az esetek 10%-ában már koraterhességben kórházi ápolásra szorul.
A pajzsmirigy túlműködés elsőre bizarrnak tűnő tüneteit az okozza, hogy a méhlepény is termel pajzsmirigyműködést serkentő hormont, a magzat igényeinek kielégítésére.
Pajzsmirigy túlműködés jelei a gyors szívdobogás, nyugtalanság, idegesség, melegebb hőmérséklet iránti intolerancia, súlyvesztés, laza széklet, kézremegés, meleg, nyirkos bőr, enyhén emelkedett testhőmérséklet.
Toxémiára emlékeztető tünetek a terhesség első harmadában a magas vérnyomás, alsó lábszár-ödéma, fehérjevizelés.
Mindkét oldali petefészekben ún. tékasejtes ciszta alakul ki a méhlepény által termelt HCG-hormon fokozott jelenléte miatt. A fokozott hányás, hányinger, valamint s kétoldali petefészek ciszta a HCG-túltermelésére utaló jel.
Fontos tudni, hogy teljesen más okokból is jelentkezhetnek olyan tünetek, mint az üszögterhesség tünetei, ebben az esetben viszont erősen pozitív eredményt ad terhességi vizeletpróba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!