Hogy van ez most a szülési szabadsággal?
Én csak akkor mentem el szülési szabadságra, amikor megszületett a pici. Nem vettem ki előbb, mert igazából macerás lett volna az ügyintézés - a háziorvosom és a munkáltatóm is akkora szemekkel nézett rám, mikor ki akartam volna szülés előtt egy hónappal venni, hogy inkább azt mondtam nem szenvedek, majd szülés után kiveszem.
A szülési szabadság időtartamára (168 napra) jár a tgyás, és nekem azt mondták, hogy szülés előtt úgysem utalnak semmit sem, majd csak akkor ha meglesznek a baba papírjai is. Így ezért sem bántam, hogy nem kértem előbb.
Bár most lecsökkentették a táppénz összegét, így lehet, hogy most már jobban megéri elmenni előbb tgyás-ra. De nem vagyok szakértő, így nem tudom.
Mindenképpen beszélj a munkáltatóddal, hiszen úgyis ők adják a jövedelemigazolást a tgyáshoz, és biztos, hogy jobban értenek hozzá.
Amúgy az igénylés így működik (másoltam egy előző válaszomat, így több dolog van benn, mint amit kérdeztél, de hátha jól jön majd később ez is):
Mi azután igényeltünk a dolgokat, miután megkaptuk a baba TAJ kártyáját, lakcímkártyáját, adószámát.
Először a TGYÁS-t (THGYS) intéztük. Nekünk a munkaáltató nem kifizetőhely, de mégis ők intéztek el mindent, én csak letöltöttem az igénylőlapot és az egyéb szükséges dokumentumokat az OEP honlapjáról, kitöltöttem a rám vonatkozó részeket és elküldtem a munkáltatómnak (mindenféle fénymásolattal együtt: személyim, lakcímkártyák - babáé, enyém, Taj kártyák - babáé, enyém, baba anyakönyvi kivonata, adókártyák...)
A dokumentumokat innen tudod letölteni:
A következő dokumentumok kellenek:
Pótlap terhességi gyermekágyi segély megállapításához (PL. 30/thgys. r.sz.)
Nyilatkozat a tehességi-gyermekágyi segély megállapításához (NYIL. 40/thgys. r.sz.)
Pótlap terhességi gyermekágyi segély megállapításához (PL. 30/thgys. r.sz.)
Egyeztess a munkáltatóddal, náluk mi, hogy működik!
A GYEDet a TGYÁS után tudod igényelni. (A TGYÁS 24 hétig jár.)
A GYEDhez szintén az OEP honlapról tudsz letölteni mindent.
A következő dokumentumok kellenek hozzá:
Pótlap gyermekgondozási díj megállapításához (PL. 30/gyed. r.sz.)
Igénybejelentés gyermekgondozási díjra (GYED 1. r. sz.)
Nekem szintén a munkahely intézett mindent, letöltöttem a doksikat, kitöltöttem, ami rám vonatkozott és a személyes iratok fénymásolatával továbbítottam mindent a munkahelyemre, akik továbbküldtek mindent az OEP-nek, miután ők is kitöltötték a rájuk vonatkozó részeket.
Az anyaságit és a családit szülés után intéztük egyszerre, ezt a MÁK-nál kell intézni. Ide is kellettek a személyes iratok: személyi, lakcímkártyák, Taj kártyák, anyakönyvi kivonat, anyaságihoz ezt is kérték: kórházi igazolás szülésről, terhes kiskönyv, igazolás, hogy megjelentél 4x terhesgondozáson...
Itt megnézheted mit, hol intézhetsz: [link]
A GYESt majd a GYED lejárta után kérheted, itt van róla infó: [link]
A GYESt is a MÁK-nál lehet majd igényelni.
Remélem nem hagytam ki semmit, és érthető volt.
A munkahelyeddel viszont mindenképpen egyeztess, hiszen ha nem is ők intézik el neked, ettől függetlenül jövedelemigazolást ők adnak, amiből megállapítják majd, hogy mennyi TGYÁSt, GYEDet fogsz kapni.
Nem a táppénz-tgyást kell összehasonlítani, hanem a táppénz-gyed összegét, hiszen a tgyásnál fix a napok száma.
A táppénzzé: előző naptári év napi átlagának a 60%-a, de max. napi 5020 Ft.
Gyed: előző naptári év napi átlagának a 70%-a, de havi max. 109200 Ft.
A táppénzből csak szjat, a gyedből viszont nyugdíjjárulékot is vonnak. Összességében azt lehet mondani, ha 160eFtnál több a bruttód, akkor jobban jársz, ha végigviszed a táppénzt.
13:18!A táppénz összegét akkor is az előző évi napi átlagból számolják, ha a jelenlegi munkabér sokkal kevesebb?
Bocs, hogy belekérdezek, de én most akarok elmenni táppénzre.
14:39-nek:
Ha ott folyamatos a biztosítási jogviszony (értsd nincs 30 napnál hosszabb megszakítás) és van 180 bérezett nap, akkor a tavalyi naptári évet nézik, senkit nem érdekel, hogy idén többet v. kevesebbet keresel.
Ha van 30 napnál nagyobb megszakítás, akkor a megszakítás előtti jövedelmet nem vehetik figyelembe.
Ha nincs 180 bérezett nap az előző évben, akkor az igénylés napjától visszafelé kell 180 naptári nap jövedelmét venni. (Tehát ebben az esetben számít a mostani jövedelmed.)
Ha így sincs 180 nap, akkor minimálbér v. ha a szerződésed ennél kevesebb, akkor a szerz. szerinti bér az alap. (Itt is számít a mostani jövedelmed.)
Ha viszont azért nincs 180 bérezett nap, mert táppénzben/tgyásban/gyedben részesültél, akkor a korábbi ellátás (táppénz/tgyás/gyed) alapja lesz a táppénz alapja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!