Miért mennek tönkre a fogak a terhesség alatt/miatt?
Nem azért mennek tönkre. Hanem mondjuk van egy (két, három) lyukas fogad, akkor ha nem vagy terhes, akkor simán elvagy ezzel, egyszer egy évben elmész fogorvoshoz, az meglátja a lyukakat, betömi, aztán kész.
Viszont ha terhes vagy, akkor a szervezeted a gyereknek juttat elegendő kalciumot, még akkor is, ha így neked túl kevés jut. Úgyhogy a pirinyó lyukból nagyon hamar böhömnyi lyuk lesz. De ha nem volt rajta pirinyó lyuk, akkor nem lesz böhöm nagy sem, terhesen sem.
1. A fogzománcból nem lehet elszívni kalciumot a magzat számára, a zománcnak nincsen vérkeringése, hogy ez megtörténhessen. Ezzel szemben a nyál ph változásának megfelelően ionok képesek belőle ki- illetve beoldódni. Ez egy termeszetes folyamat. Étkezéskor a ph lecsökken (savasabbá válik), ekkor demineralizáció történik, azaz kioldódnak belőle ionok. Az idő múlásával a nyál ph normalizálódik így az ionok is visszaépülnek a zománcba (remineralizáció).
2. A babavárás időszaka a 20-30as evekre tehető általában. Aki nem rendszeres fogaszatra járó, annak ennyi idő elég arra, hogy már valami olyan probléma alakuljon ki a szájüregben, ami fogvesztéssel járhat. Tehát, a súlyos fogászati probléma és a babavárás időben egyszerre történhet, de nem ok-okozatilag összefüggő.
2. A kismamáknak étkezését jellemezheti a rendszertelenség és nassolás. Ez problémás a fogszuvasodás kialakulása szempontjából, ami előbb utóbb okozhatja fogvesztést. A korábban említett de- és remineralizáció egyensúlya felborul, hiszen a folyamatos étkezéssel nem marad idő a szájpH normalizálódására, folyamatosan savas kozegben maradnak a fogak, amik az ásványi anyag kioldódást fokozzák, es nem engedik a remineralizációt.
3. Az első trimesztert gyakran jellemzik a folyamatos rosszullétek, hányás. Ez szintén erősen savas hatás a fogaknak, ami megint csak az ionok fokozott kioldódását okozza. Ha még neki is megy az ember rögtön a fogkefével, sikeresen le is sikálja a "felpuhult" felső réteget.
A helyes eljárás, hogy hányás után vízzel alaposan öblítenek, majd fél óra elteltével fogat mosnak.
4. A terhességi ínygyulladás létező kórkép. Hormonális hatásra alakul ki. Ha ez nincsen megfelelően kordában tartva, elfajulhat, fogágybetegség alakulhat ki idővel, ami pedig a fogak meglazulásához, majd elvesztéséhez vezet.
Az előbb felsoroltak mind kiküszöbölhetők rendszeres, változatos, egészséges étrenddel, helyes szájápolással, rendszeres fogászati kontrollal.
A kismamáknak kötelezően meg kell jelenniük fogaszati vizsgálaton, amelyet a kiskönyvben dokumentálni kell. Ez azonban nem elég. A terhesség nem ideális minden fogászati ellátás elvégzésére. Ha egy kismama nagyon sok problémával érkezik a kötelező vizsgálatra, hiába is derülnek ki, akkor sincs idő hirtelen mindent megoldani. Így ez gyakran időben elhúzódik, az anyukának a kisbaba mellett nincsen ideje/kedve/alkalma visszajárni a kezelésekre, így fordulhat elő, hogy egy fog esetében már csak az eltávolítás merülhet fel, mint opció, hiába lehetett volna korábban még megmenteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!