Segítene valaki, hogy leírja a rendszer hogy hogyan megy a terhesgondozás, szülés esetében? Részletesebben lent.
Nem olyan régen költöztem Magyarországra, és nem vagyok tisztában, mi hogyan működik, jövőre viszont szeretnénk kisbabát.
El tudnátok nekem magyarázni itt a rendszert? HA jól értem, kell legyen egy nőgyógyászom, akihez járok minden hónapban, kell legyen egy szülészem, akivel majd szülök és van egy körzeti védőnőm?
És mindezeket nekem ki kell választanom?
Köszönöm előre is!
A védőnő nem választható, kerületekre vannak osztva. A lakóhelyed szerintihez kell majd járnod.
Nem kötelező orvost választani, sem szülésznőt. Járhatsz sztk-s terhesgondozásra és szülhetsz az ügyeleteseknél is. Vannak kórházak, ahol nem is engedik, hogy választott orvosnál szülj, csak aki éppen szolgálatban van, annál lehet.
Az első a terhesség megállapítása. Ha van papírod róla, hogy élő a terhesség, akkor kapsz egy papírt róla, és azzal felkeresd a védőnőt. Ő kiállítja a kiskönyvet, amit minden gondozásra viszel magaddal, felveszi a csalási anamnézist, és elmondja az első teendőket.
3 vérvétel és 1 cukorterhelés van normál esetben az egész terhesség alatt. Hogy kitől kapod a beutalót rá, az helyenként eltér. Elvileg már a kiskönyv elég, nem kell külön papír, de ahol én lakom, ott a nőgyógyász állít ki beutalót.
3 genetikai uh van. 12 hetesen, 18-20 hezesen és 30-32 hetesen. A 12. uh-kor lehet kérni (de nem kötelező) a kombinált tesztet, ami külön fizetős. Ez egy plusz vérvétel az uh mellé. Genetikai rendellenességet szűrnek vele, mint pl. a Down kór.
Nagy vonalakban ennyi. Védőnőhöz átlagban havonta kell menni, és egyszer mindenképpen kimegy környezet tanulmányra. Ha sztk-s gondozásra jársz, és nincs panaszod, akkor csak a nagy uh-k lesznek, többször nem kell menned. Ha táppénzre mész, akkor kell csak többször.De ez is helyenként eltér. Nálunk s nőgyógyász tart táppénzen, így 2 hetente menni kell hozzá, valahol meg csak ad javaslatot, amivel a házi orvos tp-n tarthat.
Az első trimeszterben fel kell keresni a fogorvost és a házi orvost is, de ha nem teszed, sem lesz probléma belőle.
Az első nagyon jól leírta én csak a saját példámat írom, mert azért sok verzió létezik. Pozitív teszt után sztk rendelésen megállapítottak, hogy terhes vagyok, megadták a körzetes védőnő számat. Ő kiállította a kiskonyvet.
12 hetes uh-t és kombit magánban végeztettem. Terhesgondozasra sztk-ba mentem. Nincs fogadott dokim és szülésznőm se.
20 heti uh-t sztk csinálta, nem minősítenem, czeizelbe járunk azóta uh-ra. Terhesgondozasra viszont sztk-ba megyek.
A 30 hetes uh majd a jövő hét után lesz nekem, ott csinálnak egy nagyon részletes szív uh-t is. A doki szerint van pár szívrendellenesség ami korábban nem látható. A 22 hetesen is csinált szív uh-t akkor hal isten minden rendben volt. (Ugye ez az sztk után volt, mikor berágtam az "ellatasra")
Nekem sok vérvételem volt, mert cukros a családom. Így volt terheles a 16 és 24 héten is. Torch-ra is küldtek mert sok volt a magzatvizem, az negatív lett. De ezt is már kétszer csináltak meg nekem.
Az első trimeszteres vérvétel izgi volt. A labort nekem kellett átvennem a kórházban, a vércsoport a terhesgondozóba ment, a nemibetegseg meg a háziorvoshoz. Az első vérvétel előtt amúgy nekem el kellett mennem a hazidokihoz mert ő pecsételt bele a kiskonyvbe. Ez kvázi a beutaló a trimeszteres laborokra meg a terhelésre. Egyéb extrákra külön ad beutalót nekem a terhesgondozo, gondolom akinek fogadott dokija van ott az. A laboroknál kérnek vizeletet is.
Nekem a védőnőhöz kb havonta kell menni. Vérnyomást, súlyt néz és ő is pisit is, hogy van e bármi gond. Ilyen pálcikás gyors teszttel. Megkérdezi milyen tüneteid vanak, ha kell ő is küld dokihoz. Ha olyasmit mondasz ami szerinte indokol további vizsgálatot. Tölti a kiskonyvet. Tájékoztat arról pl mikor kell a kiskonyvbe bejegyezni a gyerekorvost majd. Gyerkorvost választhatsz, de csak a körzetid köteles elvállalni. Hozzánk szülés előtt fog kijönni a védőnő megnézi minden megvan e a babának. De ne gondolj túl nagy dolgokra csak az alap dolgokat nézi. Tisztálkodáshoz alkalmas dolgok, alvásra alkalmas biztonságos kisagy, megfelelő számú ruha, pelenka, ilyesmi. Kérdezhetsz tőle bármit, jó eséllyel találkozott már problémával. Pl szoptatás, tápszer, milyen a rendszer a kórházban stb. Pl. Nálunk sajnos rutin a gatmetszes és leghamarabb a 4. Nap engednek haza.
A terhesség vége felé vesznek kenetet, hogy megnézzék nincs-e olyan fertőzéses ami árthat a babának szüléskor. Az utolsó hetekben hetente néznek marszivhangit illetve ellenőrzik a méhszáj állapotát és a lepény érettséget is. Ha a lepény tulerik már nem táplálja a babát ilyenkor általában megindítják a szülést. Ez cukros kismamáknál pl ha nem sikerül rendben tartani a cukrot hamarabb erik.
Én fogorvosnál nem voltam külön de amúgy évente járok.
Amit meg néznek, hogy mikor megallapitjak a terhességed van-e egy éven belüli negatív rakszuresed. Nekem volt. Gondolom ha nincs, azt is megcsinálják.
Kb ennyi jutott eszembe. Én nem ajánlom az sztk-t, mert bár kedvesek voltak velem a dokik és az asszisztensek is, tényleg semmire nincs idejük annyira kevesen vannak. Én azért nem fogadtam dokit, mert egyik se volt annyira kiemelkedo a tobbihez kepest, hogy felfogadjam. Nekem igy jo, hogy az uh-kat az orszag egyik legjobb helyen egy kituno doki csinalja az sztk meg elkuld vervetelre meg megnezi az uh eredmenyeket.
Amit meg érdemes tudni, hogy terhesseg alatt bármikor mehetsz a kórházba ha görcsölsz, vérzel, vagy beparazol. Fogadni fognak. Éjjel 3-kor augusztus 20-an is.
Nagyon kedvesek vagytok, köszönöm szépen nagy segítség volt!
Csak jövőben tervezünk nekilátni, de legalább így felkészülök :)
Köszi, minden jót nektek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!