40 körüli kismamák, milyen most a terhesgondozás, milyen ingyenes es fizetős vizsgálatok vannak?
Igaz, nem 40 körüli vagyok, de az ellátás kb. ugyanaz. Mondjuk én magándokihoz járok, de a barátnőm, aki szintén most várja babát, sztk-ba jár. Minden ingyenes, kivéve a kombinált teszt a 12. héten. Már ha megcsináltatod.
A korod miatt javasolni fogják a magzatvízmintavételt. De az ingyenes.
37 évesen szültem. 16.és 18.héten volt genetikai tanácsadás,ultrahang,vérvétel,kikérdeztek családi betegségekről. A vérvétel eredménye nem indokolta az amniocentézist.Ez ingyenes volt.
Lehet kérni a 12. héten chorionboholy-vizsgálatot,kombinált tesztet,ezekért fizetni kell.
A Prenatest most a legjobb állítólag,de 250ezer Ft körül van.
Kombinált teszt 11-14. hét között végzik. Áll egy genetikai ultrahangból és egy vértesztből. Ez alapján "kalkulálnak" egy arányt,hogy mennyi az esély arra,hogy a babád ne adj Isten Down-Edward vagy Patau kóros.
Az uh része ingyenes, sőt,ha jól tudom kötelező. A vérvétellel együtt viszont már fizetni kell érte. Ez kórházanként változó, de 25-30 ezer körül van.
Alapvetően ingyenes: havonta védőnői vizsgálat, 4 UH ("nulladik", 12. hét, 18-22. hét, 30. hét körül), minden trimeszterben vérvétel - teljes labor, 24. héten terheléses cukor, 36-37. héten hüvelykenet-tenyésztés, plusz a CTG-k, szükség esetén áramlásvizsgálat köldökzsinórban. Chorionboholy-vizsgálat (12. héttől elvégezhető) és amniocentézis (16. héttől lehet) 35 év felett ingyenes (de indokolt esetben alatta is az).
Sorrendben:
1. Terhesség megállapítása "nulladik UH", ezt jó még a 6. hét előtt, a méhen kívüli terhesség kiszűrése érdekében. SZTK-ban ingyenes.
2. Közvetlen a nulladik UH után kellene az első trimeszteri vérvételt is megejteni (ingyenes), különös tekintettel a pajzsmirigy hormonokra, mert ha véletlenül alulműködés van az anyánál, akkor hormonpótlással ebben az időszakban még helyrehozhatók a károk, úgy kb. a 10. hétig. Ezt követően, ha nem kapja meg a hormonpótlást, a gyermek szinte biztosan visszamaradott lesz. A TSH-t alapból nézik, de ha fizetős is (nem kerül sokba), nézess T4-et, vagy fT4-et is! Erre van nagy szüksége a magzatnak. (Alapesetben akkor nézik a T3-at, T4-et, ha rossz a TSH eredménye, de valójában jó TSH mellett sem jó mindig az értéke)
3. Célszerű a 8-9. hét környékén ismét egy UH, mert nagyjából erre az időszakra már jelentős mértékben csökken a kora terhességi vetélés esélye. Ha ekkor még mindig szépen ver a szíve, és jók a méretei, akkor egy kritikus időszakon már túl vagytok. Ez fizetős dolog - de ha van rá orvosi indikáció, akkor nem az. Én rendben levő terhességnél is alkalmaznám. Vannak orvosok, akik csak ekkor kezdik meg a hivatalos terhesgondozást, mert ekkor már jó esélye van, hogy meg is marad a pici, de én azt javaslom, hogy kezdődjön hamarabb, mert a pajzsmirigy hormonok miatt az első labor eredménye nagyon fontos, hogy LEGFELJEBB a 10. hétig, de jobb, ha a nyolcadikig, meglegyen. Tudok helyekről, ahol az első trimeszteri vérvételt a 12. héten ejtik meg, súlyos mulasztásnak tartom.
(3.a Ha indokolt, pl. korábbi terhesség eredménye miatt, Preanateszt 9. héttől elvégezhető. Fizetős.)
4. 12. hét körüli vizsgálatok. A kombinált teszt UH része (ahol többek között a nyaki redő vastagságát és az orrcsont meglétét vizsgálják), és nagyon jó, hogy Magyarországon csak speciális képzettségű orvos végezheti el (pl. Németországban ez nincs így!).
Ehhez kapcsolódik egy vérvétel, amely nem kötelező és fizetős, a szabad béta-HCG és a PAPP-A szintjét nézik. Ezekből a laboreredményekből, az UH-ból, a terhesség pontos korából, és egyéb anyai tényezőkből (pl. súly, rassz (afrikai eredetűeknél más a normális szint), dohányzás) kalkulálnak egy valószínűséget háromféle triszóma előfordulására (13-as: Patau, 18-as: Edwards; 21-es: Down). Létezik quartett-teszt is, ez is fizetős. Fontos, hogy a sima UH, a kombinált és a quartett-teszt is VALÓSZÍNŰSÉGET határoz meg, az eredmény nem szentírás.
PONTOS eredményt a genetikai anyag vizsgálata ad, ezeket általában akkor szokták javasolni, ha nagy valószínűség jött ki valamelyik triszómára.
Ezek a chorionboholy-mintavétel, az amniocentézis és az anyai vérből történő vizsgálatok (pl. PreanaTeszt).
Előbbi kettő invazív, mintegy 1 %-os magzati halálozási kockázattal. Elsőnél a placentából vesznek mintát, és teljes genomot vizsgálnak, de van egy egészen kicsi valószínűség a fals eredményre, mert habár a placenta és a magzat ugyanabból a petesejtből és hímivarsejtből alakul ki, de igen kis százalékban előfordulhat, hogy nem egyezik meg teljesen a genetikai anyaguk – ahogy ez valójában egypetéjű ikreknél is lehetséges. Ez a 12-13. héttől elvégezhető. Amnionál a magzatvízből vesznek mintát, amely a magzat saját genetikai anyaga, és teljes genomot vizsgálnak, ez 100 %-os, a 16. héttől végezhető el. Ezek 35 év felett ingyenes vizsgálatok.
A PreanaTeszt során az anyától vesznek vért, amelyből a magzat, egészen pontosan a placenta genetikai anyagát vizsgálják (e miatt van egy egészen pici valószínűsége a fals eredménynek), és nem teljes genomot, hanem a 13, 18, 21-es és a nemi kromoszómák triszómáit vizsgálja. Ez fizetős vizsgálat, de nem invazív, és már a 9. héttől elvégezhető.
Nem nagyon ismert, de előfordul, hogy az OEP egyedi esetekben átvállalja fizetős egészségügyi kezelések költségét. Ha mondjuk kijön a kombinált teszten, hogy rendkívül nagy a valószínűsége valamelyik triszómának, tehát valamiféle kromoszóma-vizsgálat mindenképpen indokolt, akkor, ha a PreanaTeszt mellett döntünk, egy levelet megérhet feléjük, tekintve azt is, hogy a biztosítónak a PreanaTeszt kb. fele annyiba kerül, mint az invazív vizsgálatok.
(Nálam egyébként PreanaTeszt volt, ezt éreztem úgy, hogy nulla magzati kockázat mellett is nagyon pontos – számomra elég pontos – eredményt ad, plusz az amnio idejére már nagy a magzat.)
5. Régebben 16. héten vizsgálták az AFP-t, ma már nem, mert sok fals eredményt hozott.
6. 18-22. hét között genetikai UH, csak szakképzett orvos végezheti el.
7. 24. hét: terheléses cukor.
8. 30. hét körül UH.
9. Ekkor már kezdődnek a CTG-k hetente.
10. 36-37. héten hüvelykenet vizsgálat.
11. CTG, NST a végéig.
12. És közben persze ettől lehet eltérés, a terhesség állapotának megfelelően. Ne legyen :)
Szia, 5-ös vagyok :)
Kifelejtettem, hogy ha kiderül, hogy gond van a pajzsmirigyeddel, akkor havonta kell kontroll vérvizsgálat a hormonszintek ellenőrzésére - és ez ebben az esetben ingyenes is. Érdemes rá figyelni, mert sajnos nem minden orvos teszi meg!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!