Csak szerintem egy felesleges kör a védőnő terhesség alatt?
Nem akarok senkit megbántani, tudom, hogy vannak itt is védőnők.
Teljesen úgy érzem az elejétől fogva, hogy teljesen feleslegesen megyek oda. Nem csinál semmi mást, mint kitölti a kiskönyvem az orvosi papírok alapján (ezt én is meg tudnám csinálni, vagy az orvosom, csak másolni kell a lelet alapján...), viszek neki vizeletet egy kis fiolában, vérnyomást és súlyt mér (ezeket szintén az orvosomnál az asszisztens is minden kontrollkor megcsinálja). Meg szívhangot néz, azt is megcsinálja az orvos kontrollon, amikor ultrahangoz. Ennyi. Ugyanazt csinálja, mint a nőgyógyász, és még orvosi képesítése sincs, sokszor olyan dolgokra rácsodálkozik, hogy arra gondolok, biztos jó helyen vagyok? Ért ő a munkájához egyáltalán? Egyébként nagyon kedves hölgy, de teljesen feleslegesnek érzem, hogy ezért várjak ki 2 órát, mire bekerülök, hogy 10 percet bent legyek, és adatokat másolgasson.
Természetesen azt a részét már fontosnak gondolom, hogy csináljon egy látogatást, hogy megbizonyosodjon arról, milyen körülmények közé érkezik a baba, és miután megszületik, néha kijöjjön ellenőrizni, és ha van kérdésem, segíteni abban, de én úgy érzem, terhesség alatt csak egy felesleges kör...
Csak én gondolom így?
Nálunk még ennél is kisebb szerepe van a védőnőnek a terhesség alatt, szerencsére külön nem is kell felkeresni, egy időben "rendel" a terhesgondozást végző orvossal.
A beutalókat az orvos adja. A vizeletet a labor vizsgálja beutalóval. Szívhang, méh helyzete szintén az orvos feladata. A védőnő csak a leletek alapján körmöl (kiolvashatatlanul), vérnyomást és súlyt mér (otthon precízebb). Pecsételni se szokott.
Kérdéseim hozzá nincsenek. Egyedül a körzeti orvos "bemutatásában" segített (eddig).
Majd babával együtt lehet, hasznosabbnak érzem majd.
Terhesség alatt szerintem is csak egyszer lenne értelme, amikor a vége felé kimegy házhoz és megnézi hova kerül a baba. De a terhesgondozás része tényleg felesleges.
Viszont a nagyon korlátolt szülőknél lehet haszna, olvastam hogy egy elmaradott faluban úgy veszi rá a védőnő az egyszerűbb nőket, hogy egyáltalán orvoshoz járjanak (mert nem értik mégis miért), hogy megszervezi nekik, hogy együtt mint egy kirándulás bemenjenek busszal a városba a kórházba. És akkor mint program, szívesen részt vesznek benne, de egyedül biztos nem mennének el. Tehát szerintem ebben az esetben viszont baromi hasznos, hogy ezeket az anyákat legalább látja így orvos. De ez tényleg szélsőséges eset, nem általános dolog.
Nekem az első védőnőmhöz minden hónapban menni kellett, volt vizeletviszgálat, súlymérés, vérnyomásmérés és a 20. héttől szívhang hallgatás. A lányom születése után is havonta kellett járni. Aztán elköltöztünk, és az új védőnővel eddig kétszer találkoztam (most léptem a 26. hétbe). Egyszer sem mázsált le, sőt vérnyomást sem mért! Csak jól elbeszélgettünk és beírta a leleteim adatait a kiskönyvbe. A fogadott orvosomat viszont havonta látogatom, ő lelkiismeretesen elvégzi a méréseket (az más kérdés, hogy egy ősrégi nem digitális mérlege van, ami hol többet hol kevesebbet mér 2-3 kilóval. Így én is mérem magam naponta otthon a digitális mérlegünkön).
Szóval a védőnő esetemben is csak egy felesleges kört jelent.
Szerintem jobb lenne,ha lehetne esetleg választani védőnőt.Én is választhattam volna,fiktív lakcímmel.Nem akarta hazudni...
Nekem azért volt nyűgös,mert körzethatáron lakunk.Egy faluhoz tartozunk,de egy város vonzáskörzetében lakunk,emiatt csak a faluba járhattam volna védőnőhöz,a városba nem.A faluba napi 2 busz van,közel 6 km,a városba pedig óránként és 10 perc alatt ott vagyunk.
Szóval én a nehézkes megközelíthetőség miatt le is mondtam a terhességem felénél,nem bánom azóta sem.
Addig se sok hasznos dolog volt,a magánorvosomtól mindent meg tudtam kérdezni,pecsételt is a kiskönyvbe.A beutalókat is ő adta,a vérvételre,vizeletvizsgálatra meg a körzeti orvosom (a városban van szintén).
Mikor meglett a baba,vele is a városban lévő gyerekorvoshoz mentünk,azóta is oda járunk (a faluban nincs is gyerekorvos egyébként).
A méréseket itthon megoldjuk,van babamérlegünk.
A státuszokat így az orvos csinálta,aztán,amikor vettünk autót később,akkor elmentünk a "körzeti védőnőhöz" a kötelező státuszra (előtte is csak autóval lehetett volna megközelíteni) és azóta évente 1x csak a kötelező alkalmakkor elmegyünk,amúgy a gyerekorvoshoz, ha kell.
Egyébként a védőnői szolgálat lemondása után egy családgondozó kimegy és ha mindent rendben talál,akkor elvileg békén hagynak onnantól.
Összességében szerintem aranyosak a védőnők (akiket én ismerek) és szerintem hasznos a munkájuk a baba születése után,biztosan sok jó tanáccsal ellátják a kezdő anyukát,de én kicsit nagyobb szabadságot hagynék a szülőknek-a választás szabadságát,mint az orvosoknál.Ha meg esetleg lemondja a szolgálatot,akkor ne legyen megbélyegezve egyből az illető.
Az a baj, hogy vannak olyan kismamák, akiknél gondok vannak. Akár testi, akár szellemi. Ha a terhesség alatt nem megy be a kismama terhesgondozásra, csak mikor megszületik, akkor mégis mi alapján írná alá a papírt, hogy hazamehet a baba? Azért kell elmenni hozzá, hogy bizonyítsd, mindent megteszel a gyerekedért, és azért megy el családlátogatásra, hogy lássa, a legalapvetőbb dolgok megvannak-e a babának.
Van, ahol se gyerekágy, de még külön szoba sincs, egy szobában vannak a nagyszülők, szülők, és oda akarják hazavinni a kicsit. Ráadásként esetleg a nagyszülők benn dohányoznak. Na, ezt ugye egy tanácsadás során nem fogja látni. Ezért fontos a szülés ELŐTTI kapcsolattartás.
Szülés után nem az orvost fogod felhívni (vagy ha igen, rövid úton kivágnak, sajnos) minden apró cseprő dologgal, kérdéssel, kétellyel. A védőnőnek kell figyelni a kicsi fejlődését. Elhiszem, hogy nálatok nem gond ez, de vannak sajnos olyan szülők, akiknek tápszerre sem telik, és ez addig nem derül ki, míg ki nem nyitja a szekrényüket...
Szóval higgyétek el, fontos. Igaz, hogy vannak olyan helyzetek, olyan családok, ahol valóban "felesleges". De inkább menjen ki 20 családhoz feleslegesen, mint egyhez ne, akihez kellene.
Azt sajnos nem szabhatja meg, hogy neked nem kötelező, másiknak meg az. Arról nem beszélve, hogy akkor aztán mindenről ő tehetne, ha baj történik - mondjuk így is.
Ha annyira nem jöttök ki a védőnővel, és annyira feleslegesnek tartjátok, le lehet mondani. (ezt csak tanácsnak írom)
Nekem egy emberileg szimpatikus védőnőm volt a terhesség alatt, de szakmailag nem vettem hasznát. Magánba jártam mindenhová, netet végigtúrtam, nem tudott újat mondani.
Viszont a találkásokat én beszélgetésre használtam ki, kérdezgettem a védőnői rendszerről, szociológiáról, mindenről, amibe külsős kevésbé lát bele. A visszafogott, szürke kisegér típusú védőnőből így a végére sikerült kihozni a habzó szájjal rendszerkritizálót :) (Amúgy teljesen igaza volt.)
Aztán elköltöztünk, elvileg átküldte a kartont a helyileg illetékes védőnőnek.
Akkor annyit kértem, hogy 3-4 nappal későbbre írja be a költözést, mert vizsgára készültem és a hátam közepére nem hiányzott egy kényszerlátogatás. Ez annyira jól sikerült, hogy tavaly szeptember óta nem láttam az itteni védőnőt. Pedig a társasházban jár egy hasonló korú gyerekhez, de a mi ajtónkig nem jutott el (20 méter). Van egy gyanúm, hogy széljegyzetben odakerülhetett, hogy problémamentes család vagyunk, így a prioritási lista végére dobhatott minket.
Van féligmagán (kérésre házhoz jön, mi meg fizetünk ezért) gyerekorvosunk. Minden eü kérdéssel őt keresem, munkaidőben bármikor hívhatom, alapos, lelkiismeretes.
Ha kell, le is méri a gyereket, havonta látja az én kérésemre akkor is, ha nincs vele gond.
Emiatt nekem tényleg felesleges a védőnő.
A baráti körömben pedig sokgyerekes, szülésznő, orvos, stb van, akikben szakmailag is megbízok. Így a "hogyan kezeljem a gyerek aktuális dilijét" típusú kérdésekkel inkább őket keresem meg.
Rendszerszinten annyiból egyetértek a védőnői rendszerrel, hogy egy borsodi zsákfaluban, ahol az újdonság erejével hat a kismamára az információ, hogy ne igyon és ne cigizzen a terhesség alatt, valóban hasznos szolgáltatás. Kivételágat tövényileg se tudnak létrehozni, így van, akinek tök felesleges, de sokaknak (főleg a gyerekeknek) fontos és hasznos szolgáltató.
Én védőnő vagyok.
Egyáltalán nem bántó,amit írtok,sőt,inkább elgondolkodtató,és szerintem nem ártana többször olvasgatni erről.De legfontosabb a kommunikáció lenne mindenkinek a saját védőnőjével.Szerintem lehet rugalmasan kezelni a tanácsadást is,én például ha valaki dolgozik,nem várom el,hogy kivegyen emiatt szabadnapot,megbeszélünk kora reggeli vagy késő délutáni időpontot és kész.
A védőnőhöz járás sok kismamának nyűg lehet,de az erős túlzás,hogy csak a borsodi zsákfalvakban lenne értelme.Mi egy 3000 fős településen lakunk,15km-re egy nagy várostól.Tele van halmozottan hátrányos helyzetű,sok gyerekes, szegény családdal.Mi együtt járunk be a terhesekkel a tanácsadásra a városba,így jó mindenkinek.A terheseknek,mert ott helyben elmagyarázom a következő teendőket,az orvosnak,mert megbeszéljük mi történt a terhessel addig,és nekem is,mert látom,hogy megjelent,és tudom,mi van vele.
Azonkívül nekünk is kell vezetnünk adminisztrációt a terhesekről is,amit például szakfelügyelet alkalmával ellenőriz a vezető védőnő.Ebben vezetjük a tanácsadásokat,vagyis ugyanaz van benne,ami a terhes kiskönyvében,és a látogatásokat is beírjuk,meg az eredményeket.Ha költözés miatt egy új védőnőhöz kerül a kismama,akkor ezt a törzslapot küldjük tovább,amiben ő vezeti tovább az adminisztrációt.
Sajnálattal olvasom,hogy sokan panaszkodnak a védőnőjükre,hogy buta tanácsokat ad.De azért nem szabadna általánosítani,hogy mind a 4000 védőnő olyan ember,aki nem felelt meg orvosnak,és nincs jobb dolga,csak hogy okoskodjon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!