Ez a terhes gondozás az, amit a nőgyógyász mondott, vagy ez valami teljesen más?
Mert a testesebb embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki terhességi cukorbetegség. 50 kg-mal kezdtem a terhességet, nincs cukorbeteg a családban, mégis terhességi cukrom lett.
Gyümölcsöt azért nem ehetsz, mert sok és gyorsan felszívódó szénhidrát van benne.
Ha időközben kialakul a cukorbetegség nálad (sima éhgyomri csak a nagyon durvát mutatja ki, a terhelésesen látják, ha kezd előjönni, olyat csináltass), akkor a feldolgozásra nem kerülő cukor átmegy a méhlepényen. Az inzulin molekuláid már túl nagyok, azok nem tudnak átjutni, ezért a magzat hasnyálmirigye kezd el irtózatos mértékben inzulint termelni.
Az inzulin növekedési hormon is, ezért a magzat elkezd "felfújódni", de a szervei érettsége nem követi ezt a súlygyarapodást. egyúttal nagyobb lesz az esélye a felnőttkori cukorbetegségre is.
Tehát jót akartak neked, tartsd be a diétát a gyerek érdekében is. A diétától biztosan nem lesz bajotok, viszont egy későn felfedezett cukorbetegségtől mindkettőtöknek lehet. Növeli a vetélés, koraszülés, szellemi fogyatékosság kockázatát is - és a kezdeti stádiumban nincs érzékelhető tünete. Szóval ne vicceld el!
A terhevitamin tényleg nem muszáj (kivéve folsav, azt nem tudod táplálékkal megfelelő mennyiségben bevinni).
De értsd meg, az egészséges és a cukorbeteg-diétás nem esik feltétlen egybe. A gyümölcsnek fruktóz tartalma van, ami egy gyorsan felszívódó cukorfajta. A diéta lényege a KEVÉS és LASSAN felszívódó szénhidrát. A fruktóz ilyen szempontból nagyon rossz.
Korlátozott mennyiségben azért lehet relatív alacsony fruktóztartalmú gyümölcsöt enni: citrusfélék, alma. Egyébként inkább zöldség. Azt korlátlanul lehet fogyasztani, ahogy a húsféléket is. A tejtermékekkel (főleg a sajtokkal) óvatosan, a tejcukor is simán kilövi a vércukorszintet az egekbe, tehát ezekből nem javasolt egyszerre sokat enni.
Egyszerűsítve a diéta:
- 10 óránál tovább ne maradj táplálék nélkül
- napi hat étkezés egyenletesen elosztva, ebből a reggeli (rögtön kelés után, kávé előtt) a legfontosabb, teljes kiőrlésű, lassan felszívódó szénhidrát, max 20g (pl egy szelet rozskenyér), illetve az utóvacsora lefekvés előtt, itt akár két harapás kenyér is elég, de egyél valamit!
- napi max 200 g szénhidrát - ehhez egy darabig tápanyagtáblázatokat, csomagolásokat kell olasgatni
Amik a diéta szempontjából "rossz ételek" a szénhidráttartalmuk és típusuk miatt: rizs, krumpli, hagyományos tészta, fehér lisztből készült bármi, cukortartalmú dolgok, fruktóz tartalmú ételek (vigyázat, a diabetikus ételek egy részében is fruktóz van!).
Durumtésztát mértékkel lehet enni, kenyérből a teljes kiőrlésűt válaszd. Vigyázat, a "rozsos" nem ugyanaz, mint a "rozs", ugyanis minden rozsos, amiben 15% rozsliszt van, a többi rendszerint fehérliszt. Azt viszont kerülni kell, nagyon.
Gyorsan felszívódó szénhidrátot (gyümölcs, tejtermék, stb) inkább tízóraira, uzsonnára egyél. A reggelinél szigorúan tilos, ahogy az utóvacsoránál is.
Zöldköretes csirkemell - ez pl eszményi étel a diéta alatt, mennyiségi korlátozás nélkül ehető, mert gyakorlatilag nincs benne szénhidrát.
Még egyszer: a gyümölcs, méz mind egészséges, de NEM CUKROS DIÉTÁNÁL. A vitamintartalmát leveri a cukortartalma miatti vércukoringadozás - és az ezzel járó terhességi mellékhatások.
Nekem a dietetikus azt mondta, hogy érdemes lenne mindenkinek tartania a terhesség alatt ezt a diétát cukrosságtól függetlenül - garantálná az anyai súlytartást és a magzat egészségét is.
Szóval az ártani biztos nem fog elvet szem előtt tartva én javaslom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!