Kézzel, vagy UH-val vizsgálták a méhszájadat terhesség alatt?
Nekem mindig kézzel, de nem sűrűn. Viszont kétszer kellett ügyeletre mennem a terhesség alatt, egyszer egy nagyon humánus doki volt, ő volt az első és utolsó a pályafutásom során,aki nagyon odafigyelve ultrahanggal nézte a méhszájam.
Aztán a másik alkalommal meg olyat fogtam ki, aki nagyon fájdalmasan vizsgált, szó szerint felnyögtem a fájdalomtól.
Utána 2napig sajgott alul mindenem, és féltem hogy pont ez fog kinyitni.
Saját orvosomnál kicsit kellemetlen de nem fájdalmas a vizsgálat soha.
Ezek alapján szerintem jobb lenne az ultrahangos vizsgálat a terhesgondozások alkalmával, és csak szülésnél kéne turkálni. Nekem kifejezetten érzékeny alul, és szerintem nem is feltétlen tesz jót a manuális vizsgálat, főleg ha valaki mondjuk görcsökkel megy be.
Nekem minden alkalommal nézte a dokim, de csak is uh-val.
31 hetesen kórházba kerültem, akkor az ügyeletes orvos megnézte kézzel. Ezért amúgy nagyon haragudtam, mert egy árva szót sem szólt, hogy mi fog következni és nem mellesleg piszkosul fájt.
17hetesen véreztem, akkor kézzel is és uh-val is megnézte.
Onnan szülésig 1x nem lett nézve, pedig azon a vizsgálaton 1 ujjnyira nyitott voltam.
Én voltam, aki “nekiesett” a kérdezőnek, bár nem igazán tudom, hogy ennek megemlítése miért számít “nekiesésnek”.
Az UH-val történő méhszájvizsgálat azért jobb, mert
1. Objektív. A kézzel történő vizsgálat teljesen szubjektív, ami nekem 3100, az másnak 1100.
2. Kézzel csak a méhszáj hüvelybe lógó vége vizsgálható, az is csak kívülről. Sokkal veszélyesebb, ha belülről nyílik a méhszáj, mert sokkal nagyobb összefüggést mutat a koraszülés gyakoriságával.
3. A méhszáj hossza szintén sokkal nagyobb összefüggést mutat a koraszüléssel, mint az, hogy a külsőbe belefér az ember ujja…
Olyan helyeken, ahol követik a friss szakmai ajánlásokat, ott az egyes (tehát nem iker) terhességeknél, ha nincs plusz kockázati tényező koraszülésre, akkor a 2. teimeszteri UH vizsgálaton megnézik UH-val a méhszájat is. Ha az megfelelő hosszúságú és nincs tölcséresedés, akkor nincs is további teendő, nem kel nézegetni se kézzel, se UH-val, maximum panasz esetén.
25 mm alatt pedig kezelni kell vaginalis progeszteronnal, bizonyos esetekben pedig szóba jön a cerclage meg az arabin gyűrű.
Mellékesen megjegyzem, hogy tudományos vizsgálatok alapján az ágynyugalom nem csökkenti a koraszülés gyakoriságát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!