Lombiknál mennyire gyakori a genetikai rendellenesség?
Beültetésnél kiszűrik valahogyan a kromoszóma eltéréseket (pl.Down-szindróma)?
Mert az sokszor előfordul, hogy nem ágyazódik be, vagy megáll a fejlődésben pár hetesen az embrió, de olyat még nem igazán hallottam, hogy lombikos terhességet meg kellett szakítani, mert kiderült valami probléma.
Elképzelhető, hogy arányaiban kisebb az esélye a rendellenességnek, mint spontán terhességnél?
Eleve sok esetben válogatni kell a spermiumot (pl. ICSI), azért is szükséges az eljárás, mert a férfi spermájában nagyon kis százalékú a megfelelő spermium.
De ettől függetlenül szerintem nem tudják jobban szűrni (speckó genetikai vizsgálat nélkül), hisz a megtermékenyítéshez szerintem egy genetikai problémát hordozó spermium is lehet elég jó (így érhet célba spontán terhesség esetében is a hibás "ebihal").
Viszont a lombik terhesség megszakításra csak annyit tudok mondani, hogy én spontán terhességnél sem ismertem (még távolról sem) szerencsére olyat, akinél rossz eredmények miatt kellett megszakítani a terhességet, tehát az én tág környezetemben az állás 0:0.
(Viszont több helyen olvastam, hogy az első trimeszteri vetélés gyakoribb a lombiknál, mint a spontán terhességnél, ami mögött ugyanúgy állhat genetikai betegség miatt életképtelen embrió.)
A megtermekenyítéshez a legjobb alakú, mozgású spermiumot választják, a petesejteknél is csak a szabályosak lesznek megtermékenyítve, a jól osztódók beültetve.
De ahogy írták, itthon mást nem csinálnak, kivéve, ha tudnak konkrét betegségről, ami öröklődhet.
Egyébként úgy rémlik, nemzetközi statisztika szerint valamennyivel gyakoribb a rendellenességek száma (de nem kirívó), ami érthető, hisz eleve magasabb az IVF-ben résztvevők átlagéletkora (ami eleve növeli a kockátatot), meg vannak párok, ahol valószínűleg okkal nem lett spontán, mert olyan genetikai hibát hordoznak pl.
ICSI-nél aláíratják, hogy kéred az eljárást annak ellenére hogy nagyobb az esély genetikai rendellenességre.
Szerintem az hogy lombiknál statisztikailag gyakoribb a genetikai eltérés azt nagyrészt a lombikozók magasabb átlagéletkora okozza.
(Egyébként magasabb a császámetszések aránya is lombikos terhességnél. Ott se maga a lombik miatt lesz több a császármetszés, hanem akiknek lombikkal sikerül csak teherbe esniük azok között többeknek van alapból olyan problémája, ami indokolni fogja a császárt.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!