LOMBIK programban mi a helyzet most hogy állami lett?
Sziasztok!
1 év sikertelenség és 3 Clostis ciklus után most Budapestre küld az orvosom, itt Miskolcon nincs tovább nekünk. Még nehezen birkózom meg a gondolattal, hogy az IVF lesz a mi utunk... :(
Tudtok valamit most a meddőségi központokról?
Milyen hosszú várólisták vannak az intézményekben, most hogy az állam átvette az egészet?
Ki melyik intézetet/orvost ajánlaná?
Senkit nem ismerünk a rendszerben, ezért kérnék tanácsokat olyanoktól, akik már ezen az úton vannak, illetve van korábbi tapasztalatuk.
Köszönöm szépen előre is a segítő válaszokat.
Nincs már magán reprodukciós intézet, mindet felvásárolta az állam. De nem most, hanem 2019-ben.
Várólista nincs (meglepő módon), azonnal kezdik a kezelést, amint minden adott hozzá.
Én a tapolcai PRI-ről tudok csak nyilatkozni, hozzánk az volt a legközelebb, de sokan távolabbról is odajárnak.
Nekem 8 év után, 2. lombikból sikerült a baba. Ismerősi körben a reménytelen eseteket leszámítva mindenkinek sikerült a baba, valakinek már a kistesó is.
Az első időpontkéréstől számítva 2 héten belül ott voltunk, szóval ott biztosan nincs várólista.
#2
33 éves. 4 hónapon belül volt a két lombik. A kettő közt töltöttem be.
Mi a SOTE-n kezdtünk 2019-ben, de ott gyökkettővel mentek a dolgok, azóta állítólag felpörgött. Aztán egy év zabhegyezés után átmentünk a János kórházba (BMC), egy héten belül kaptam időpontot, villámgyorsan lementek a vizsgálatok, csak AMH-t és a férjemnek vmi genetikát kellett magánban intézni. Amikor kiderült, hogy nagyon rosszak az esélyeink, mert mindkettőnknél voltak nehézségek, jött a covid, bezárt a meddőségi.
Egy éves múlt a természetes módon fogant gyermekem… 42 évesen szültem, 6 évig próbálkoztunk.
Meglátásom a két intézményről, hogy eszükben sincs kezelni a nehézségek okát. Amit ma másképp (vagyis nem, amit pont ugyanígy) csinálnék: kivizsgáltatnám magam náluk és az eredményekre keresnék alternatív módszereket, gyógymódokat, olvasnék nemzetközi szakirodalmakat és nem hinném el, hogy nekem már fapapucs.
#4
Köszönöm, és gratulálok a babádhoz!
Én is attól tartok, hogy futószalag szerűen nyomják az eljárást anélkül, hogy a probléma valódi okát keresnék és orvosolnák. Mellesleg a július 1 utáni állapotokról hallottam olyat, hogy a várólisták kilógnak a kockás füzetből...
Elgondolkoztunk, hogy talán egyből külföldön kezdünk.
Köszönöm, én is így gondolom. Nyilván nem az itteni vélemények miatt fogunk elindulni egyik vagy másik helyre.
Jövő héten megyek vissza az orvosomhoz, ő majd úgyis tesz javaslatot. Akkor lesz lehetőségem személyesen érdeklődni.
Igen, ha úgy vesszük, futószalag, de a sikerrátát tekintve ez nem biztos, hogy rossz módszer. Így valóban várólista nélkül mindenki hamar sorra kerül, az eredmények pedig évről évre javulnak. (Biztos azért is, mert a sokadik lombikosok már nem tudják rontani a statisztikát - itt azokra gondolok, akik már kimerítették az 5 államit.)
A többségnek az alap vizsgálatokkal, a hozzá igazított stimulációval sikerül az államilag finanszírozott lombikok valamelyikével teherbeesni (az 5-ből).
Akiknek nem, mert az ő problémájukhoz az alap eljárás kevés, azoknak jön a további kivizsgálás. 3 sikertelen után egyes vizsgálatokat tb alapon is elvégeznek az intézetekben. Másra pedig a pár mehet el magánúton, saját költségre. Vagy akkor még mindig adott a külföldi klinika, mint opció.
Szerintem racionálisan gondolkodva teljesen érthető, hogy nem vizsgálnak ki mindenkit rögtön A-Z-ig. Az rengeteg költség lenne az államnak, és a többségénél nem is találnának olyasmit, ami akadályozná őket, hogy sima lombikkal terhesek legyenek.
Így, mivel a keret nem végtelen (bár lényegesen megemelték 2019 óta), lehet, hogy akkor mindenkit teljesen kivizsgálnának, de jóval kevesebben tudnák igénybevenni, és éveket kéne várni, ami senkinek sem lenne jó.
Régen, amikor fizetőst is lehetett ugyanott bevállalni, egy tb-s időpont 1,5 év volt. Így akinek sürgős volt, pl. a kora miatt, a köztes időben fizetősre ment.
Most ennyi idő alatt akár az 5 ingyenes is megvan, már ha nem esik teherbe. És utána még (vagy közben is) mindig mehet külföldre, ha komolyabb szolgáltatásra vágyik.
Szinte semmiben nem értek egyet kormánnyal, de amit ezzel a rendszerrel csináltak, igenis jó elgondolás volt.
Értem a logikát, és köszönöm hogy kifejtetted ezt a dolgot, van benne valami.
Csak egyet nem értek. Hogy lehet hogy nem nőnek a várólisták? (Egyes hírportálok cikkei szerint nőnek) Csak mert ugye most azok a párok is az államiba "kényszerülnek", akik eddig megtehették hogy fizetnek magánban..? Ami ugye már nincs..
Az én sejtésem szerint egyrészt azért tűnt el a várólista, mert azok, akik túlvannak az 5 tb-s beültetésen, azok kiestek az új rendszerből. Nem foglalják a helyet mások elől, már bocsánat a szóhasználatért.
Sajnos az úgymond reménytelenebb eseteket újra és újra belehajszolták (vagy ők saját magukat) egy újabb lombikba, mert hátha az x. sikerül. Ez most nincs.
A másik ok, hogy az eljárásokra most sokkal többet kapnak az államosított klinikák az államtól, mint előtte, ezért sokkal több kezelés fér bele. Az igény meg akkora így is, hogy alig győzik. Ezért jut kevés idő egy páciensre. (De kolléganőm tapasztalatából tudom, ez a régi rendszerben is így ment.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!