Ma voltam nőgyógyásznál, jobb petefeszken 5cm ciszta, bal petefeszken 3cm ciszta. 10mm nyalkahartya,azt mondta kicsi az esélyem a teherbe esesre meg valami endometriózist mondott.. Volt nalatok hasonló?
A Maternity, vagy Róbert magánkórházakban is találsz specialitát.
Ne bízd magad mezei nődokira, endometriózis esetén!
A legjobbakat kívánom!
Keresés
Keresés...
Menü
Keresés
Keresés...
Keresés
FőoldalCikkekNőgyógyászati betegségek
Az endometriózis okai és tünetei
Szerző: WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Aktualizálta:
Dr. Tekse István meddőségi specialista és Dr. Pukoli Dániel
Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. Számos kellemetlen panasz mellett a meddőség egyik gyakori oka is lehet.
▼ HIRDETÉS
Az endometriózisban a méhet bélelő szövettípus (az endometrium) a méhen kívül, leggyakrabban a petefészkekben vagy a kismedencét bélelő szövetekben (hashártyában), ritkábban a méhfalban ágyazódik be. Ritkán az endometrium a kismedencét is elhagyhatja (irodalmi adatok alapján endometriózist találtak már ízületben, csontban, tüdőben, agyban).
A szokásos menstruációs ciklus során a méhnyálkahártya a nemi hormonok hatására megvastagodik, és felkészül egy lehetséges terhesség befogadására. Ha nem alakul ki terhesség, csökken a hormonszint, emiatt a méh megvastagodott nyálkahártyája lelökődik. A folyamat során a nyálkahártya a hüvelyen keresztül, vérzés kíséretében havonta távozik.
Amikor méhnyálkahártya (endometriális) szövet kerül a méhen kívülre, akkor - hasonlóan a méhben található hormonérzékeny nyálkahártyához - havonta megvastagodik. Mivel azonban ez a kóros helyen lévő nyálkahártya nem tud a szervezetből távozni, felszaporodik a zárt testüregekben, és a környező szöveteket ingerli.
A szervezetben felgyülemlő endometriális szövet ciszták kialakulásához vezethet, amik a későbbiekben hegszövetet és összenövéseket eredményezhetnek, azaz a kismedencében található szervek falai összehegesedhetnek. Ez a folyamat fájdalmas, a tünetek erőssége különösen a menstruáció ideje alatt fokozódik, a hegek és összenövések pedig meddőséghez vezethetnek.
Az endot, csak laparoszkópiával, vagy laparotómiával tudják 100%-ig felmérni.
Ha volt PCO-d, az elősegíthette a kialakulását, vannak ilyen tanulmányok is.
Nézess ca-125 szintet vérből.
Sajnos, ma már egyre több nőt érint.
Ha a petefészkeidben már van, akkor ne halogasd a specialistát, meg a műtétet.
Ne sima nődokira bízd, mert rámehet a petefészked.
Mert először a gyógyszerrel próbálkozik, hogy felszívódik-e a ciszta.
Nekem is ezt csinálta a nődokim. Bíztam benne. Csak az időt húztuk vele. Azt mondta, műtét kell, kiveszi a cisztát. Belementem. Bénázott, nem értett hozzá, ráment a petefészkem.
Most ezzel nem megrémíteni akarlak, hanem megóvni.
Ezért javasoltam én is, hogy inkább specialistát keress fel.
Ha ő is úgy gondolja a gyógyszer a megoldás, esetleg diéta, mozgás az ok. De ha műtét kell, akkor specialista végezze, mindenképp.
Minden jót kívánok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!