Jelenleg hogy áll az a dolog, hogy 40 év felett nem annyira ajánlott szűlni?
Statisztikailag mennyire nő meg az esély rá, hogy a gyereknek lesz valami betegsége, rendellenessége?
Illetve a jövőben ezek a kockázatok mennyire lesznek lecsökkenthetőek?
Minél idősebb a nő annál nagyobb az esély, hogy a születendő gyermek valamilyen betegségben fog szenvedni, de ez nem jelenti azt, hogy minden 40 év feletti nő csak beteg gyermeket tud szülni.
Sok mindentől függ. Nagymamám 51 évesen is makkegészséges gyereket hozott a világra. Gyerekkori barátnőm 23 évesen beteg gyermeket szült.
Sok mindentől függ, de tény, hogy nagyobb esély van a kockázatra 40 év feletti szülésnél.
A petesejtek tulajdonképpen egyidősen a nővel, nem újulnak, a készlet adott, csak fogy. Természetesen minél idősebb az anya, annál nagyobb eséllyel sérült a petesejtek génkészlete.
Ezen a tudomány még sokáig nem fog tudni segíteni, de a terhességi szűrések kivédhetik a gondok nagy részét.
Szerintem ténylegesen nem ajánlott 40 fölött szülni. Amit az első kommentelő írt (51 évesen), teljesen elfogadhatatlannak tartom, szerintem ez már nagyon nagy felelőtlenség. És egyébként soha nem is értetettem, hogy mi a jó abban, hogy még 51 évesen felnevel egy gyereket. Meg mire a gyerek 18 éves lesz, az anya már 69. A másik, hogy egészségügyileg sem ajánlott. Amit írt a 3-as az igaz, de annál sokkal komolyabb problémák is lehetnek. A petesejt az ovulációig (tehát a kilökődés) még nem teljesen érett (elsőrendű oocyták), nem fejeződött be a meiózis. A kromoszómák a konjugált állapotban vannak, azaz össze vannak tapadva. Az ovulációig ez így is marad. Minél később jut el az ovulációig (majd a megtermékenyítésig), annál nagyobb az esély, hogy a kromoszómák nem válnak szét. Ez pedig ún. nondiszjunkciós kromoszómaaberrációkhoz vezethet. Tehát egyenlőtlen lesz az utódsejtekben a genetikai anyag mennyisége. Ennek egy lehetősége a monoszómia, triszómia stb. Ezek gyakran súlyos betegségekhez vezetnek pl. idiotizmus, Down-szindróma. A Down-szindróma a leggyakoribb, melynek oka a 21-es triszómia.
Statisztikailag mennyire nő meg az esély rá, hogy a gyereknek lesz valami betegsége, rendellenessége?
Ezt csak a Down-szindrómára tudom megmondani. A 35 éven felüli nők terhességéből 10-szer gyakrabban születik 21-es trisomiás, mint "normál" esetben. Illetve elmondhatjuk, hogy a szindróma esélye az idővel exponenciálisan (azaz robbanásszerűen, nagyon meredeken) megnő. Ezért nem ajánlott későn szülni: [link]
És akkor még nem is beszéltünk az anya egészségi/fizikai állapotáról. Természetesen minél idősebb egy nő, annál kisebb eséllyel tudja egészséges körülmények között megszülni a gyereket.
A terhességi szűrések nem "védnek" meg semmitől, csak a születés előtt meg tudják mondani mekkora esély van arra, hogy esetlegesen beteg gyerek születik. Szóval csak diagnosztika és statisztikai analízis. Nem tévedhetetlen módszerek ezek, és nagyon sok egyéb befolyásoló tényezőt sem számszerűsítenek benne.
51 évesen, hát most mit csináljon ha terhes lesz valaki? Ha nem tervezte, de elvadult a buli a sakk-klubban... most komolyan.
első vagyok.
Én írtam, hogy a nagymamám 51 évesen szült egészséges gyereket. De elfelejtitek, hogy akkor más világ volt. Annak idején teljesen normális és elfogadott volt, hogy egy családban 10-15 gyermek születik. Ma már 2-3 gyereket is soknak tartanak. Nagymamám és nagypapám életük végéig együtt maradtak, több mint 50 éves házasságig. 13 gyermeket szült, és anyám volt a legkisebb gyerek akit 51 évesen szült meg. Nagymamám 93 éves korában halt meg.
Ma már lehet nagy butaság 51 évesen szülni, sőt én 40 évesen sem szülnék, de ugye most mást világot élünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!