Terhesvitamin - Ladeevit - kapszula lenyelése?
A felszívódás befolyásolja a biológiai hasznosíthatóságot: milyen gyorsan és milyen mennyiségben éri el a készítmény a tervezett támadáspontot. A felszívódást (és így a biológiai hasznosíthatóságot) befolyásoló tényezők a gyógyszerforma és a gyártás módja, a készítmény fizikai és kémiai tulajdonságai, valamint a az azt szedő személy élettani jellemzőit. A szájon át szedett készítmények esetén meghatározó élettani jellemző például, hogy mennyi idő alatt ürül ki és milyen savas a gyomor (mennyi a pH-ja), valamint hogy milyen gyorsan jut keresztül a gyógyszer az emésztőtraktuson.
A segédanyagok minősége és mennyisége, valamint a préselés mértéke befolyásolja, hogy a tabletta milyen gyorsan esik szét, és a hatóanyag milyen gyorsan szívódik fel.
Ha a hatóanyag túlságosan gyorsan szabadul fel, túlzott reakcióhoz vezet. Ha nem szabadul fel elég gyorsan, a hatóanyag nagy része felszívódás nélkül távozhat a széklettel. A gyártók úgy állítják össze a készítmények kapszuláit, hogy a hatóanyag éppen a kívánt sebességgel szabaduljon fel belőle.
Ha egy szájon át adható gyógyszer irritálja a gyomor nyálkahártyáját, vagy a gyomorsav hatására elbomlik, a tabletta vagy kapszula bevonható olyan anyagból álló réteggel, ami megvédi az elbomlástól, míg a vékonybélbe nem ér. Ezeket bélben oldódó (ún. intesztinoszolvens) védőbevonatoknak nevezik. A bevonat akkor bomlik el, amikor kapcsolatba kerül a vékonybél kevésbé savas környezetével vagy emésztőenzimeivel. A bevonatok azonban nem mindig a várt módon oldódnak fel, így különösen idős embereknél előfordulhat, hogy a tabletta vagy kapszula változatlanul távozik a széklettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!