Down-kóros baba után egészséges?
Sziasztok!
37 éves vagyok, tavaly volt egy vetélésem, az idén pedig egy 23. hétben amniocentézissel beigazolódott terhesség megszakítás down-kór miatt (kövezzetek meg, de nem vállaltuk)
A kérdésem arra irányul, hogy aki már sajnos így járt, utána született e egészséges babája? Mennyi az ismétlődési esély? Amíg visszajutunk genetikára, addig szeretnék képbe lenni ezekkel a dolgokkal.
Köszi előre is!
Nem kövezlek meg! Én se vállaltam volna! Viszont az biztos, hogy nagy esélye van annak, hogy újra bekövetkezik, de erre tényleg csak a genetikus tud igazán jó választ adni...
De természetesen az egészséges babára is van esély! :)
Egészséges utódot kívánok nektek! :)
Nem hiszem, hogy a vetélés és a Down-kór összefügg, tehát el is lehet vonatkoztatni egymástól. Így ugyanannyi esélyed van szerintem egészséges babát szülni, mint annak, akinek csak vetélése volt, vagy csak Down-kór miatti terhességmegszakítása, vagy egyik sem. A korodra tekintettel, lehet, hogy magasabb a kockázati arány, de ezen kívül nem hiszem, hogy egyéb rizikófaktor lenne.
Itt hiteles és 100%-ban meggyőző választ úgysem fogsz kapni. Nyilván bárki leírhatja a tapasztalatait, de ezt is egyén válogatja. Nekem volt vetélésem, mindenki azt mondta körülöttem (akik tapasztaltak voltak), hogy nekik összejött a következő hónapban, ahogy akarták, hiszen egészségesek. Mi is azok vagyunk, mégsem jön. Persze lehet, hogy nagyban megnyugtat Téged más sikersztorija, de szerintem erre ne alapozz. Kérj tanácsot az orvostól. Ő mindent el fog mondani neked, ebben biztos vagyok.
Ennek ellenére szívesen leírom az én közvetett tapasztalatomat: nővérem első terhessége vetéléssel végződött, második babáját megszülte, de súlyos szívelégtelenséggel született, így 6 nap múlva meghalt. Azóta három csodaszép gyermeknek adott életet, a legkisebbet nem rég szülte 41 évesen.
Remélem, tudtam segíteni :)
A Down-szindrómának van egy speciális fajtája, mikor az egyik szülőnél a 21. kromoszóma valahogy odatapad egy másikhoz. Ilyen esetben tudtommal nem születhet egészséges gyermek, mert a megtermékenyülő sejtbe vagy nem kerül 21-es kromoszóma, de ekkor nem fejlődik magzat, vagy kettő is bekerül, és ekkor Down-szindrómás lesz a baba. A szülők genetikai vizsgálatával kimutatható, ha ilyen probléma áll fenn.
Ennél sokkal gyakoribb, hogy az adott magzat fejlődésekor történik a hibás osztódás, aminek viszont a további terhességekre semmi hatása nincs. Csak az életkori kockázat növekedésével kell számolnod, az viszont néhány év alatt nem változik olyan sokat.
Szia,
Aki ezért megkövez, az rá nézve szegénységi bizonyítvány. Hasonló történt velem, megértem a döntésed. (ha szeretnél beszélni, írni a dologról privátban, nyugodtan írj)
A down kórnak 3 változata van, melyből 2 nem örökletes.
Engedd meg, hogy ezt a videót a figyelmedbe ajánljam: [link]
Tudom valószínűleg nem lehet megnézni, hogy melyik verzió volt nálatok, de az esélyekről Czeizel doktor mond kézzel fogható dolgokat.
Köszönöm a válaszokat!
Valóban ezekból a vélemnyekből nem lehetek egészen biztos a dolgokban, de nekem új és most átváltottam kutató szemléletbe. Tisztában vagyok az öröklődés szabáyival,de ez eddig nem érdekelt. Van már 3 nagy gyerkőcöm, más apától.
Kedves utolsó, megnéztem a videót, hála érte, én is imádom Czeizel professzor úrat. Nagyon jó dolgokat és főleg őszintén tárgyal. Nálunk minden sejtes volt, azaz ezek szerint nem hordozzuk, nem örökletes alapon volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!