Mensi után a méhszáj-nak milyen és hol helyezkedik el? Illetve a folyás az miylen szokot lenni?
NYÁLKA:
Hogyan változik a hüvelyi nyálka a ciklus folyamán?
A ciklus elsö felében: amint vége a menstruációnak, néhány napon belül felléphet egy nedves érzés, de még esetleg nem figyelhetö meg nyálka. Egyénileg felléphet azonnal krémes nyálka is. Minél közelebb vagyunk a tüszörepedéshez, annál nagyobb mennyiségü és jobb minöségü nyálka termelödik. A méhszáj bejáratát a terméketlen idöszakban egy nyálkadugó zárja el, amely a tüszörepedéshez közeledve ösztrogén hatására egyre folyékonyabbá válik. Ahogy német nötársaimtól szerencsém volt megtapasztalni, ennek a nyálkadugónak egy része esetleg egy darabban is leválhat és eltávozhat. Ez nem ok az aggódásra, csak azt jelzi, hogy a termékeny idöszak közeledik.
A tüszörepedés környékén: tojásfehérjeszerü hüvelyi nyálka, olajos, csúszós érzés közvetlenül a tüszörepedés elött. Egyénileg tarthat ez a szakasz 1-5 napig, de akár tovább is. Az is normális, ha a nyálka csak krémes és sohasem tojásfehérjeszerü (ebben az esetben a mennyiség nö meg). Röviddel a tüszörepedés után kevesebb lesz a nyálka, még néhány napig krémes állagút meg lehet figyelni, aztán szárazság következik be. A félreértések elkerülése végett: a hüvely soha sem szárad ki teljesen, nem lesz olyan, mint a Szahara ;-) A kiszáradásnál inkább az a lényeg, hogy egy tartós minöségi és mennyiségi változásnak kell bekövetkeznie, mégpedig a csökkenés irányába.
A ciklus második felében: 3 nappal a tüszörepedés után szárazságnak kell bekövetkezni. Egy héttel utána a szervezet újra krémes állagú nyálkát termel, ez 2-3 napig is megfigyelhetö. Ez a nyálkatermelés a beágyazódás idöszakára esik ugyan, de ezzel nem függ össze. Ezután a menstruációig ismét szárazság következik. 1-2 nappal a vérzés elött újra vizes, tojásfehérjeszerü nyálka figyelhetö meg, ha nem lépett fel terhesség. Ez a következö vérzés elörejelzöje.
A hüvelyi nyálka a termékenység legjobb jele. Ha semmi egyébre nem figyelsz, akkor legalább ezt figyeld. Amint krémes vagy tojásfehérjeszerü a nyálkád (lehet közvetlenül a méhszájnál is próbát venni), elérkezett a szeretkezés ideje. Lehetséges, hogy csak 1-2 napig van tojásfehérjeszerü nyálkád. A tüszörepedés valószínüleg az utolsó legjobb minöségü nyálkájú napon van, vagy a rákövetkezö napon. A tüszörepedés után egy kiszáradás következik, ami azt jelenti, hogy kb. 3 napon belül eltünik minden nedvesség.
Tipp:
A hüvelyi nyálkát össze lehet téveszteni spermával, ezért a szeretkezés után egy darabig ne figyeld a nyálkát, hanem inkább többször a nap folyamán. Úgy lehet öket megkülönböztetni, hogy a sperma fehérjetartalmánál fogva nem oszlik el a vízben, a hüvelyi nyálka viszont igen.
További nyálkatípusok
Normális esetben a nyálka legáltalánosabb típusai: ragadós, krémes, vizes és tojásfehérjeszerü.
Ezen kívül megfigyelhetsz esetleg egy nyálkadugót is, amely a termékeny idöszak elején távozhat a megnövekedett nyálkatermelés hatására. Ezen kívül létezik egy gumiszerü nyálkatípus is, amely olyan ciklusokban figyelhetö meg a tojásfehérjeszerü nyálka helyett, amelyek közvetlenül a fogamzásgátló abbahagyása után következnek. Ennek az állaga olyasmi, mint bizonyos gumiszerü ragasztóké, tehát a nyálka nem húzható szét, hanem inkább rugalmas, gumiszerü. Ezt a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a szervezet még nem képes a legjobb minöségü tojásfehérjeszerü nyálka termelésére, de nagyon igyekszik.
Nagyobb mennyiségü nyálka egy héttel a tüszörepedés után?
A ciklus második felében a szervezet újra nagyobb mennyiségü ösztrogént termel, amely az ébredési hömérsékletet csökkenti és újabb krémes hüvelyi nyálka termelödését indukálja. Ez kb. egy héttel a tüszörepedés után figyelhetö meg. Ez a jelenség idöben ugyan egybe esik a beágyazódással, de különben semmilyen összefüggés nem áll fent a kettö között. Így nem lehet ez alapján megmondani, hogy sikerült-e teherbe esni vagy sem.
Normális estben csak az ovuláció elött figyelhetö meg termékeny hüvelyi nyálka. Kb. egy héttel az ovuláció után az ösztogéntermelés miatt újra megfigyelhetö krémes nyálka, ez viszont már nem termékenységre utal. 1-2 nappal a vérzés elött szintén megfigyelhetö lehet vizes állagú nyálka, amely szintén nem termékeny, hanem a következö menstruációt jelzi. Az ovuláció után egy kiszáradásnak kell bekövetkeznie. Ha ez nem történik meg, és újra és újra termékeny nyálkát figyelsz meg, akkor az elsö nyálkafázisnál nem volt még tüszörepedésed és valószínüleg a hömérsékleted sem emelkedett meg utána. Ebben az esetben esély van az ovulációra minden következö termékeny nyálkafázisnál, de az is lehet, hogy a tüszörepedés az adott ciklusban teljesen elmarad.
A termékeny (tojásfehérjeszerü) nyálka nem bizonyíték az ovulációra, csak a megemelkedett ébredési hömérséklet, amely a tüszörepedés után következik.
MÉHSZÁJ:
Hogyan változik a méhszáj a ciklus folyamán?
A méhnyak a ciklus kezdetén kemény, zárt és jól elérhetö. Egy folyamatos változáson megy keresztül, minél közelebb vagyunk az ovulációhoz: a hüvelyben felfelé mozog (azaz egyre nehezebben elérhetö), egyre puhább lesz és a méhszáj kinyílik. Amíg az ovuláció idöpontjához közeledve elöször a méhnyak helyzete változik (és csak utána a konzisztenciája és a nyitottsága), addig a ciklus második felében elöször a konzisztencia (puha > kemény) változik, majd a nyitottság és a pozíció. A változások a tüszörepedés után gyorsan zajlanak le és közvetlenül az ovuláció után elkezdödnek.
A méhszájat legjobb este kitapogatni, mert reggel sok nönél puha a konzisztenciája. Szeretkezés után nem ajánlatos nézni a méhszájat, mert változtathatja a tulajdonságait.
Sok terhesgörbén megfigyelhetö, hogy a méhszáj a várt menstruáció idöpontja körül kemény és zárt volt, és a hüvelyben középen vagy teljesen behúzódva helyezkedett el. Ha utánagondolunk, ez logikus is, mert egy zárt és nehezen elérhetö méhszáj védi a babát a felszálló fertözésektöl.
Felméréseim azt mutatták, hogy a legtöbb nö méhszája kemény, zárt és jól elérhetö volt a várt menstruációt megelözöen, ha nem sikerült teherbe esnie. Természetesen itt is voltak eltérések, de fel lehet ismerni azt a tendenciát, hogy a méhszáj inkább jól elérhetö, ha a nö nem terhes és inkább nehezebben elérhetö, ha sikerült teherbe esnie.
Tipp:
Ha a ciklus második felében szeretkezés közben fájdalmakat érzel a méhszáj környékéröl, akkor ez azért lehet, mert a méhszáj ebben a fázisban annyira kifelé mozdul, hogy a hüvely teljesen megrövidül. Egy másik ok endometriózis lehet a méhszájon, ami kivizsgálást igényel. Tehát akkor kell a babáért szeretkezni, ha a méhszájat nagyon nehezen tudod elérni.
Tipp:
Ha nem vagy biztos benne, hogy már megvolt-e a tüszörepedésed, vagy a szervezeted megállt egy próbálkozásnál, megpróbálhatod kitapintani a méhszájadon: a méhszáj az ovuláció után kemény, zárt és jól elérhetö.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!