Aki EDA-val szült, tudna válaszolni?
Bár nem szültem még, szülészeten dolgozom, rendszeres szoktunk EDA-t kérni a vajúdóknak, így azért nem némi fogalmam a dologról.
Mikor kötik be?
Jellemzően akkor, ha jó fájásaid vannak, viszont nem igazán van remény arra, hogy hipp-hopp megszülj. Mi kb. 4 centig szoktuk bekötni, később csak akkor, hogy ha nem halad a szülés, hanem stagnál.
A tágulási szak vége felé, 7-8 centinél azért nem szoktuk, mert mire beáll a hatása, már kb. kitolási szak jön, akkor pedig célszerű leállítani, mivel a legtöbben nem érzik mellette, hogy hogyan is kellene nyomni. És ugye idő, mire az ember kerít egy anesztest, az oda is tud jönni, megszúrja, beadja, beáll a hatása.
De gondolom ez intézmény-függő, szerintem magánkórházakban, ahol ez is plusz bevétel, ott nem fognak olyanon szívózni, hogy már 8 centi a méhszáj, hanem simán bekötik. Ami végül is olyan szempontból érhető, hogy azért egy először szülő nő még eltűnt méhszájjal is elszenvedhet egy-másfél órát, mire tényleg a kitolás jön.
Maga a szúrás az egy bőrérzéstelenítésből áll, aztán bevezetik a kanült, ami ottmarad a hátadban, és szülés után veszik ki. A gyógyszert folyamatosan adagolják rajta, és mivel szülés után is egy darabig még marad, szülés utáni fájdalomcsillapításra is alkalmas, bár általában hüvelyi szülés után erre nincs szükség.
Mit érzel utána?
Attól függ, hogy mennyire jól sikerült megszúrni, hogy adagolja az aneszteziológus a gyógyszert, meg gondolom egyéni tényezőktől is. Van, aki simán alukál a fájások mellett EDA után, valaki érezgeti a fájásokat, de nem fájdalmasan, valakinek csak csökkenti a fájdalmat. Előfordulhat olyan is, hogy nem sikerül bevezetni a kanült.
Az is változó, hogy kinek mennyire zsibbad el a lába tőle. Mászkálni EDA-val nem lehet, de van, aki simán fel tud állni az ágy mellett kapaszkodva. Van, akinek viszont annyira elzsibbad, hogy nem tud felkelni.
Mi a tolófájásoknál általában le szoktuk állítani, ont azért, hogy jobban érezze a szülő nő hogy hogyan, hova kell nyomni. De láttam már olyat is, akinél nem kellett leállítani, mert amellett is tökéletesen tudott nyomni.
Kivenni magát a kanült nem veszik ki, csak leállítják az infúziós pumpát. A kanült magát szülést követően max másnap veszik ki, de sokszor már rögtön szülés után.
Egyébként szerintem az EDA igen jó tud lenni, mármint nem csak amiatt, hogy a szülő nő kevesebbet szenved, hanem azért is, mert néha kb. reménytelen helyzetekben segíti a szülés menetét. Mi főleg olyanoknak szoktuk kérni, mikor idő előtti burokrepedés történik valami borzalmasan rossz méhszájértéknél (nincs kifejtődve még, teljesen zárt, vagy alig nyitott nyakcsatornával) és nincsenek fájások. Ilyenkor x idő után bekötjük az Oxytocin infúziót, és mikor már tényleg jó fájások vannak, akkor kérünk rá EDA-t.
De volt olyan is, hogy x centiig tök jól haladt a vajúdás, aztán elakadt, stagnált egy jó darabig, utolsó esélyként bekötöttük az EDA-t és rövid időn belül megszült.
Szóval általánosságban mondható, hogy a tágulást rövidíti, a kitolási szakot viszont kicsit megnyújtja.
És általában kell mellette Oxytocin infúzió, mivel a fájásokat sokszor ritkítja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!