Magyarországon szülés után rögtön fürdetik a babát?
Az elsőnél külföldön csodálkozta, hogy nem, de elmagyarázták, hogy a bőrének jó + erősen dolgozik a saját testhőmérséklete szabályozásán és jobb, ha nem fürdetik rögtön, minimum 12 órát várnak, vagy jóval többet is, azt mondták a szülés után bőven elegendő egy törölközővel átdörgölni és kész is van, a babák nem születnek koszosan.
Ez számomra elég meggyőző volt és szeretném így csinálni a kicsinél is, de vajon Magyarországon ilyet lehet?
A szülés körüli dolgokkal kapcsolatban, ahogy beszélgettem itthoni barátnőimmel, hát döbbenet, hogy mik vannak és még normálisnak is tartják, még most kezdenek felzárkózni, de csak pár helyen, a modernebb országokhoz. :S
nem fürdetik őket meg.
Mesélj, mi az amin ledöbbentél?
5, bár nem engem kérdeztél, de én pl. ledobbentem azon, mikor a barátnoim mesélték, hogy hány ember van bent a szuloszobában, utána azon is, hogy cukros vizet adtak az ujszulottnek, és hogy a babákat elviszik, nem az anyjukkal vannak. (illetve, hogy a tápszert bunnek tartják, ahelyett adnak cukros vizet, vizet, vagy teat, addig ameddig be nem indul rendesen a tej)
az is furcsa, amit irtak, hogy egybol adnak oxitocint..meg mit tudom én miket.
ja, beontés, borotválás..na ennek itt se hire se hamva, ugyhogy ezen is meglepodtem, azt hittem ilyen 30-35 éve volt.
és még egy, hogy nem mondjak, mutatjak meg, hogy kell a gyereket furdetni, megfogni, ápolni.
itt ezt ugy kell elképzelni, hogy délelott 11 kor szolnak 5 anyukának, hogy ok kovetkeznek a furdetéssel, mindenki betolja a -baba furdetobe- a gyerekét -kulon kadak vannak, pelenkázo résszel, odakészitve minden, ami kell a furdetéshez és utána, mindenki mellett van egy novérke, aki elmagyarázza, hol fogja, hogyan fogja meg az anyuka a gyereket, hogyan tisztitsa ki az orrát, a fulét, milyen mozdulattal..stb. stb. a kovetkezo napon, meg az apukákat hivjak oda - kérik oket, hogy ugy jojjenek, hogy ok fognak furdetni, na és akkor veluk is ezt lejátszák, ugy torolje meg, figyeljen a hajlatoknál stb.
van néhány ismerosom, aki az elso 3 honapban nem merte megfurdetni a gyerekét..mert nem tudtak, hogy kell, igy mindig vagy a nagymamák vagy a férjeik csinálták.
7-8 elég szépen leírta.
Kb. kezdve attól, hogy amivel ott kint még simán hazaküldenének, hogy felesleges bent lenni a kórházban, mert még hosszú órák vannak hátra és nyugodtan eltöltheted otthon is, itt pl. őket felvették a kórházba, ami még oké is, elvégre van ennek is előnye, de onnantól kezdve ctg fel és fekvés, mint akit direkt megszopatnak, ha már így bejött. Még vajúdniuk is fekve kellett. Nem hogy szülni!
A kórház a látogatáson az egész előtt nagyban dicsekedett, hogy neki van kádjuk, labdájuk, bordásfaljuk, csak épp használni nem lehet semmi, ha már ott tartasz, mert feküdni kell és kész. Meg pl. ilyet mond, hogy megkérdezte, hogy kimehet-e pisilni. Bakker engedélyt kell kérni a pisilésre?
Hogy semmiről nem világosították fel őket maguktól sem, ha kérdeztek, akkor meg éreztették velük, hogy alkalmatlanok, zavaróak a kérdéseik, csak csendben szenvedjék el, amit kell. A kézzel tágítás, amiről megint csak nem szólnak, csak felnyúl és hirtelen rohadtul fáj. És hogy jól járt, amelyik sok ágyas szobában volt, mert legalább a nem első gyerekes anyukák segítettek és megmutattak ezt meg azt.
De egyébként úgy látom sok nő még ezt normálisnak is tartja. Mint pl. itt az egyik hozzászóló, kérdésként teszi ugyan fel, de kb. közli, hogy túl aggódom. Miért aggódnám túl? Szülni fogok egy gyereket, nem az elsőt és az elsővel már megtapasztaltam mást, amiről értelmesen türelmesen felvilágosítottak, hogy miért jobb. Mi azzal a baj, ha a következőnek is ezt szeretném, és érdekel, hogy mi a gyakorlat és ha nem így szokták akkor kérni lehet-e, vagy ebben is begyöpösödés van, mint a WHO káros és megszüntetendő listájáról, amit 1999-ben adtak ki. Van egy szép lista a szülés alatti beavatkozásokról és a kategóriákról:
"B" kategória: nyilvánvalóan káros, vagy hatástalan, megszüntetendő
Rutinszerű beöntés.
Fanszőrzet rutinszerű borotválása.
Intravénás infúzió rutinszerű alkalmazása a vajúdás és a szülés alatt.
Intravénás kanül rutinszerű behelyezése megelőzésként.
Háton fekvő helyzet rutinszerű alkalmazása a vajúdás alatt.
Végbélen keresztüli vizsgálat.
Röntgenes medencemérés.
Oxitocin adagolása (a baba megszületése előtt) olyan módszerrel, melynek során a hatások nem ellenőrizhetőek.
Kőmetsző pozíció alkalmazása a szülés alatt, kengyellel vagy anélkül.
Hosszan kitartott, irányított nyomás a kitolási szakban.
Hüvelyfalak masszírozása és nyújtása a kitolási szakban.
Szájon át adagolt ergometrin használata a lepény megszületése előtt a vérzés megelőzése érdekében.
Injekcióban adagolt ergometrin rutinszerű használata a lepény megszületése előtt.
A méhüreg rutinszerű kimosása szülés után.
A méhüreg rutinszerű, kézzel való ellenőrzése (betapintás) a szülés után.
Ebből a 15-ből tizet mindannyian elmondtak. Nekem egy sem volt ezek közül...
Mindenesetre a válaszok alapján annak örülök, hogy úgy tűnik legalább a babák ellátásának terén valamelyest gyorsabban fejlődnek itthon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!