Jobb ha a baba egy szobában van az anyával a kórházban, vagy pedig inkább külön a többi babával?
Jobb ha egy szobában vannak:).
"A szülés után jobb, ha a baba az újszülöttosztályon van, mert az édesanya csak így tud pihenni
Nem igaz!
Komplikációmentes, természetes szülés után az édesanya is felfokozott állapotban van, amely lehetővé teszi az újszülöttel való ismerkedést. A tapasztalatok szerint hiába viszik a csecsemőt az újszülöttosztályra, az édesanya az átélt élmények hatása alatt úgysem tud aludni, és mindössze egyetlen gondolat jár a fejében: vajon mikor láthatja újra a babáját.
Az újszülött a kezdeti éber állapot után fokozatosan egyre mélyebb alvásba merül, ami a születése utáni 20. óráig is eltarhat. Ezután ébersége fokozódik, és ismét érdeklődik a szopás iránt. Előfordul, hogy 2-3 óra alatt akár 5-10 alkalommal is mellre kéredzkedik, és hol rövidebben, hol hosszabban szopizik. Ezután 4-5 órára ismét mély álomba merül. Ez a szopási sorozat rendkívül fontos az újszülött számára, és jó alkalmat kínál mind az anyának, mind a babának, hogy új tudományukat begyakorolják. Ha az újszülött egy szobában van elhelyezve az édesanyával, az anyának lehetősége van arra, hogy azonnal válaszoljon a babája jelzéseire, és megszoptassa, amikor jelzi szopás iránti igényét. A baba mély alvási szakaszai alatt pedig az anya is nyugodtan pihenhet.
Az újszülött elkülönítésének számos hátránya van:
Az elkülönítés hatására a baba stresszhormon szintje igen magasra szökik
Az elkülönített újszülött életfunkciói rosszabbak, és többet sír
Az elkülönített baba szervezetében nem az édesanya szervezetéből származó baktériumok telepednek meg, hanem a kórházi flóra
Az elkülönítés akadályozza az igény szerinti, gyakori szoptatást
Ha az újszülött el van különítve az édesanyjától, nagyobb a valószínűsége annak, hogy szükségtelenül hozzátáplálják
Az elkülönítés gátolhatja a kötődés kialakulását"
innen: [link]
"Rooming in előnyei
- Első pillanattól egymásra tud hangolódni a kismama és babája
- Lehetővé teszi az igény szerinti szoptatást, a korai és gyakori mellre helyezést.
- Az igény szerinti szoptatással elősegíti az érett tej termelődését (mivel éjszaka több tejtermelő hormon (prolaktin) termelődik)
- Az édesanyák nyugodtabbak, hogy maguk mellett tudhatják kisbabájukat.
- A baba is nyugodtabb, mivel bármikor hallhatja édesanyja hangját, érezheti biztonságot nyújtó ölelését
- Elkerülhető, hogy a csecsemős osztályon a baba cumisüvegből tápszert kapjon
Tévhitek a rooming in-nel kapcsolatban
- Tévedés, hogy az együttes elhelyezés akadálya a pihenésnek. Tapasztalat mutatja, hogy az édesanyjuk mellett elhelyezett újszülöttek kevesebbet sírnak, nyugodtabbak.
- Tévedés, hogy a 24 órás együttes elhelyezés során az édesanyát magára hagyják újszülöttjével, bizonytalanságával és kérdéseivel. Az intézet dolgozói ugyanúgy rendelkezésre állnak és segítenek"
innen: [link]
"Miért jó együtt?
A 24 órás együttlét lehetővé teszi az igény szerinti, gyakori szoptatást már a szüléstől kezdve. A babát nemcsak akkor tesszük mellre, ha sír, hanem már akkor is, amikor apró jelzésekkel tudatja, hogy kezd megéhezni: forgatja a fejét, tátogva keres a szájával, öklét a szájához viszi.
A gyakori, hosszú éjszakai szünet nélküli szoptatás hatására hamarabb bekövetkezik a tejbelövellés, vagyis hamarabb elkezdődik a nagyobb mennyiségű tej termelődése.
Mivel gyakran kiürül a mell, nem kell attól tartani, hogy hirtelen nagyon megduzzadna. A gyakran ürülő mell puhább marad, könnyebben tud szopni belőle a baba, a bimbó ritkábban sebesedik ki, ritkább a mellgyulladás.
Mivel a baba kezdettől fogva gyakran szopik, és kolosztrumból is jócskán kap, ritkábban sárgul be annyira, hogy emiatt kékfény-kezelésre lenne szükség. A kolosztrum hashajtó hatásának köszönhetően hamar megszabadul a magzatszuroktól.
A gyakori, igény szerinti szoptatásnak köszönhetően a baba nem veszít sokat születési súlyából, és a tizedik napra már rendszerint vissza is hízza, amit leadott.
Ha az újszülött éjszaka is anyukája mellett van, nagyobb eséllyel kerüli el a tápszeres pótlást és a cukros vizet. Ha felébred, szophat. (A tápszer adása a későbbiekben növeli az allergiás megbetegedések kockázatát.)
A csecsemősnővérek dolga egyszerűbb: nem kell naponta többször ki-be szállítaniuk a csecsemőket, sokkal kevesebb pótlásra van szükség, sokkal személyesebbé, közelibbé válik a kapcsolat az anyákkal.
Az édesanya hazatéréskor már ismerni fogja gyerekét, járatos lesz a pelenkázásban, öltöztetésben, köldökápolásban, fürdetésben.
Vajon minden kismama ismeri ezeket az előnyöket?
Mik a hátrányok?
Megkérdeztünk két tapasztalt, régóta ebben a rendszerben dolgozó szakembert, milyen hátrányokkal jár az újszülött és az anya együttes elhelyezése.
Dr. Kós Csaba neonatológus gyermekgyógyász főorvos, Ózd:
- 1992-től nappali, 97-től kizárólag 24 órás rooming-innel működik az osztály. Nem tudok hátrányokat említeni, az egyetlen gondot a felkészítés hiánya okozhatja.
Seresné Rubos Gizella csecsemőápoló főnővér, Szent István Kórház:
Huszonkilenc éve dolgozik csecsemősként, az utóbbi nyolc évben 24 órás rooming-in rendszerben. 1992-ben 860 szülés volt az Istvánban, idén körülbelül 2600. Kérdésünk nagyon meglepte, nem tudott semmiféle hátrányt említeni. Gondolkodási időt kért, megkérdezte a többi nővért, ők sem tudtak hátrányokat sorolni.
- Ha elég személyzet van, nincs gond! Akkor ott tudunk lenni az anyukák mellett, amikor szükséges."
innen: [link]
...
Szerintem minden anyukánál ez más.
Èn mindegyik gyerekemet leadtam az elsö éjszaka, és habár elsö éjszaka alig tudtam aludni, a gyerek annyira nem járt a fejembe, mert tudtam jó helyen van. Másnap viszont áldás volt hogy leadtam, mert iszonyat jót tudtam aludni, és egyáltalán nem hiányozott egyik sem, tudtam hogy az ápolók nem hagyják sírni, egy oxidén dús szobában van, és ha bármi van az ápolók már hozzák is.
Második babámnál a 3.ik naptól már velem volt.
Szóval gondold végig. nálunk nem mindenki adta le a szobákból, de szerintem egyik sem rossz, nem leszel rossz anya, a gyermek amúgy is melletted és nem rajtad aludna, így ö nem érzékeli hogy ott vagy vagy sem.
Az első babámmal rooming-inbe akartam menni, de helyhiány miatt hagyományos osztályra kerültem.
Semmi bajom nem volt az ég világon, sőt olyan elégedett voltam, hogy a második babánál simába kértem volna magam.
Erre most ott nem volt hely, így együtt voltam a babával. :-)
Itt is jó volt.
Azt nézd neked mi a jó. Akárkivel beszéltem, mindenki jó választásnak élte meg a döntését.
Együtt lenni a babával akkor jó, ha egyáltalán nincs babás tapasztalatod, és ott megtanítják neked az alapokat. (amit a hagyományos szobában is, csak ott nem tudod gyakorolni) Attól sztem nem kell félni, hogy más baba miatt kell éjszakázni, mert az első pár napban tényleg szite csak alszanak a babák.
Külön lenni meg azért jó, mert még kicsit tudsz pihenni, olvasni, magadra időt fordítani, mert innentől kezdve évekig nem lesz annyi időd magadra, mint a kórházban.
Mindkét babám amúgy kiegyensúlyozott, egyáltalán nem érződik a különbség, hogy az egyikkel ilyen, míg a másikban olyan szobában voltam.
Jó babázást!
Szia!
Számomra rettenetes volt,hogy vele kellett lennem éjjel és nem vitték el. Végig ordította a kórházban a 3 éjjelt,tejem semmi, bőgtem a fáradságtól. Szerintem sokkal jobb ha éjjel tudsz aludni,első gyereket le lehetett adni,én úgy aludtam mint a bunda, de külön szobám volt.
A legtöbb elhúzódó gyermekágyi vérzéses, elégtelen méhösszehúzódásos esetben kiderül, hogy külön voltak a kórházban(mellre helyezés méhösszehúzó hatása...).
A legtöbb szoptatási/táplálási problémás babánál kiderül, hogy külön voltak a kórházban(a miérteket már "leírtam" az első hsz.- ben).
A legtöbb gyermekágyi depressziós esetben kiderül, hogy nem voltak együtt a kórházban.
Sajnos sokszor nem kötik össze az egyébként egyértelműen kapcsolódó problémákat:(. És bár igen, sok minden máson is múlhat ezen dolgok sikeressége/ elkerülése, hosszútávon mégis az a tapasztalat, hogy a születés utáni első napok meghatározóak lehetnek az anya- gyermek kapcsolatban. És nem állítom, hogy visszafordíthatatlan hiba ha ez nem valósul meg, de azt igen, hogy a nagy átlag azt mutatja, könnyebb lehet a csecsemős időszak ha az anya és a gyermek a lehető leghamarabb összeszoknak és a lehető legtöbb időt együtt töltik. Természetesen mint mindenre, erre is lehet egyéni ellenpéldákat hozni, amik jelentőségét nem kérdőjelezi meg senki, de a sok éves tudományos, utánkövetéses tapasztalatokon nyugvó megállapításokat ezek nem másítják meg.
én nem értem azokat az anyukákat akik 9hónapig várják a babát agyba főbe és amikor végre megszületik
leadják a csecsemősöknek.
kell az a 3 nap hogy összeszokjanak, éjjel is kell,nem csak nappal.
én hulla voltam szó szerint szülés után mégse adtam le,
rá vártam 40 hetet, majd pont az első napom már le is passzolom mert én fáradt vagyok...??
Napközben velem volt éjszaka viszont elvitték. Nekem így tökéletes volt,éjszaka tudtam aludni, nem hullaként kerültem haza.
Felesleges leszólni azt, aki beadja a babáját a csecsemősöknek, ettől rossz anya nem lesz. Kedves utolsó válaszoló, biztos van, amit meg más nem ért meg a Te tetteidből.
természetesen senkit sem akarok bántani,de nekem ez a véleményem.
otthon nem lesz hova leadni..ugyebár!
muszáj az a pár nap hogy anya -baba összeszokjanak.
mint írtam éjjel-nappal is.
elhiszem hogy fáradt,és nagyon kimerült és fáj mindene szülés után,de végül is mindenki azt csinál amit akar.
én nem tudtam volna pihenni úgy hogy közben nem tudom mi történik a kisbabámmal..oké jó helyen van de akkor is..
és most is így lesz,. a napokban szülök és akármennyire is hulla leszek nem adom le a babámat,.
csak azt nem tudom hogy akkor mi lenne ha nem lehetne leadni éjjelre,akkor mit csinálnátok?...
és persze megértem hogy pihenni akarnak legalább míg bent vannak ,mert otthon úgyse lesz már pihi egy ideig,
de én fontosabbnak tartom az összeszokást (baromi sokat jelent) minthogy én aludjak..
én már lemondtam pár évre az alvásról:)
mindenkinek szépet és jót !
2,5éves kislány anyukája és 40 hetes kismama
Hulla voltam szülés után, de el sem tudtam képzelni, hogy ne vele legyek éjjel. Utolsó éjszaka elvitték és 6 órán át kék fény alatt volt, mert besárgult, a sírás kerülgetett, addigra annyira összeszoktunk.
Szerintem a babának nagy szüksége van ilyenkor az édesanyjára és fordítva is. Fáradtság ide vagy oda. Tényleg nem értem, ha valaki külön akar lenni tőle, ha választhat mást is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!