Mi a különbség a tápszeres (cumisüvegből) és az anyatejes (ciciből) táplálás között?
Mert a ciciért meg kell "dolgoznia " a babának amíg nem elég erös......
A cumisüvegböl egyszerüen csak szívják a tápszert.
Enyém az első hetekben órákat volt cicin (volt hogy 2,5 órát is, a védőnő a fejét fogta mikor meghallotta). Elkezdtük mérni, és kiderült, hogy alig volt tejem 20-30 ml, és mindez 3 hónapon át két ciciből :(
Áttértünk a tápszerre 3 hónaposan (akkor már ordított a cicin, sztem semmi sem volt benne) és 10 percesek lettek az evések. Igy igaz, az üvegből dől a kaja, a ciciből meg kell dolgozniuk érte. (kivétel azok a babák ,akiknek hálistennek dől a tejük.. mert azért ők sem szopiznak órákig).
Mert a tápszer az üvegből szinte folyik, a ciciből meg szívni kell.
Nálunk soha nem tartott 20 percnél tovább a cicizés, most meg már 5 perc alatt lerendezi.
Ha üvegből kapta/kapja valamiért, sokkal tovább tart.
Szoptatás = etetés + cumizás.
Az első a fizikai táplálkozás, az anyatej kiszívása, ami nem folyamatosan, hanem hullámokban történik. Az első pár csepp után a ritmikus szívómozgás hatására oxitocin hormon termelődik, ami megindítja az erőteljes tejleadást (tejleadó vagy let-down-reflex), ekkor ürül az elsőtej, ami hígabb, szomjoltó jellegű. Ilyenkor több sugárban spriccel a tej, a baba nagyokat nyel, némelyikük fuldoklik is. Egy idő után lassul a folyás és leadódik a sűrűbb, laktatóbb, zsírosabb hátsótej is, míg végül újra csak csöpög. Ha a baba a mell "kiürülése" után is tovább szopik, a tartós ingerlés hatására időnként újabb és újabb leadó-reflexek jöhetnek, bár ezek már jóval kisebb tejmennyiséget hoznak ki (ezért jó módszer a tejserkentésre a gyakori vagy hosszabb szoptatás). Ha a baba továbbra is éhes, áttesszük a másik mellre, ahol ugyanez játszódik le. (Személyes tapasztalatom, hogy a 2. mellnél szinte azonnal jön a reflex - az 1. mell leadása kvázi előhívja, megkönnyíti a 2.-ban a tejleadást.)
A második része, a cumizás vagy komfortszopás a lelki táplálkozás ideje, amikor a baba megnyugszik és/vagy el is alszik a mellen. Ez egyrészt az anyatejben található nyugtató anyagoknak (pl. prolaktin hormon, ami az anyát is ellazítja szoptatás közben), másrészt a szopómozgás közben a babában is felszabaduló boldogsághormonnak = oxitocinnak, illetve az anya közelségének (illatának, testmelegének, ismerős szívhangjának stb.) köszönhető, amik együttesen ellazítják a babát. Az első időkben az újszülötteknek nagy szükségük lenne erre a fajta biztonságra, nyugalomra, ezért javasolják a szoptatási szakemberek, hogy az anya a mellen nyugtassa meg a babáját, ne műanyag játszócumival.
A cumisüveg pedig minden, ami az anyamell nem. Folyamatosan jön belőle a tej, kevésbé kell megdolgozni érte (ami csak látszólag jobb dolog), műanyag, távolságot teremt az anya és a baba között és elveszi a babától a cumizás lehetőségét. (Utóbbit a játszócumival szokták helyettesíteni, de nyilván teljesen más.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!