Biztos, hogy a csak anyatejes, igeny szerint szoptatott babaknak nem kell adni plusz folyadékot (vizet)? Tudom, hogy az eleje szinte víz, csak felek nehogy kiszaradjon.
Hm. :)
A szoptatási szakirodalom szerint: (szerintem ez a legmegbízhatóbb forrás)
Ha a babát igénye szerint szoptatod, akkor nincs szüksége plusz folyadékra. De ennek az a feltétele, hogy valóban igény szerinti legyen a szoptatás: a baba minden alkalommal szophasson, amikor AZT kér, nemcsak pl. evés alkalmával vagy amikor te szomjasnak véled. Vagyis, ha 5 percenként szopizni akar (mindegy, milyen okból!), akkor 5 percenként kaphat. stb.
Ez pláne igaz, ha a baba egyben kizárólagosan is szophat, vagyis a cicin kívül semmi más étel-ital és kütyü nem kerül a szájába sosem. Mert így valósulhat meg ugye leginkább, hogy annyi és olyan tej termelődik a számára, amennyi és amilyen neki kell.
Namost a bibi ott lehet, ha a babát nem így szoptatja az anyuka - de még ilyenkor is az az elsődleges, hogy minél gyakrabban szoptasson, ezzel is növelve a tejet.
De ha ez nem így történik, mert a baba csak evésre kap cicit, időhöz kötve szoptatják, nemcsak anyatejet kap, vagy csak tápszeres stb., akkor ez már nem mindig áll. - Bár mondom, ilyenkor is érdemes inkább a szopira törekedni, ezzel is fenntartva a szoptatást.
A kutacsnézegetés kevésbé releváns, mert vannak babák, akiknek alapból nagy és ezért süppedős a kutacsuk. pl. az én fiam is ilyen volt. A tapogatás meg pláne ellenjavallt, ettől a tanácstól kifejezetten óvtak a tanfolyamon. A legmegbízhatóbb forrás a baba pelusának a tartalma pisi-ügyben, illetve még a bőre színe, állapota.
Az itatás pedig nemcsak a kiszáradásról szól, hanem a másik oldalon az anyatejes bélflóra védelméről is, amit a folyadékok könnyen károsítani tudnak. Vagyis, nem az a korrekt válasz, hogy felesleges egy valóban isz(k) szoptatott babát itatni, hanem az, hogy akár káros is lehet a számára. De ez már pláne kedélyborzoló a többségnek. :)
Az anyatej összetétele nemcsak a baba igényéhez igazodik, hanem meglepő módon pl. az évszakhoz, körülményekhez is. Vagyis mondjuk a nyári melegben rendre több híg elsőtej termelődik, ezzel is biztosítva a baba folyadékellátását.
Ha pedig a babát zavarja az izzadt összebújás, próbálja ki anyuka a fekve szoptatást, mert ilyenkor el lehet picit húzódni a babától, így nem olvadnak össze. (Én pl. a lányomat az első nyáron csak így szoptattam pont emiatt.)
Tudom, kicsit abszurd, de én mindig oda lyukadok ki a téma végére, hogy ha tényleg kéne az a víz, akkor az egyik mellünkből tutira az jönne, nem? Természet-anyánk nem felejtette volna ezt ki az evolúciónkból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!