Mikortól lehet tápszert adni, mennyi ideig lehet/kell szoptatni?
Még nem született meg, de nagyon sokat agyalok ezeken a kérdéseken.
Napi hányszor kell etetni? Mi baja lehet, ha sokáig szoptatom? Mi baja lehet, ha korán csak tápszert kap?
Vannak erre felmérések vagy tanulmányok amiket tudtok linkelni?
Ha egyből nem tudsz szoptatni adhatod rögtön születése után a tápszert. A dobozra rá van írva a kellő mennyiség kornak megfelelően. Túl sokáig és túl kevés ideig nincs az h szoptatsz egy babát. Megvannak azok az idők amik jó ha úgy történnek de semmivel sem lesz rosszabb élete a babádnak ha nem a nagykönyv szerint történik a dolog. Kár ezen aggódnod. Ha tudod szoptatod ha nem akkor tápszert adsz neki. :) Mind a kettő olyan dolog h kell a babának ha egyik nincs kell a másik.
Természetesen nincs jobb az anyatejtől egy kisbabának, de a tápszerek se ördögtől valóak. Én 3 hónapos koráig szoptattam a lányomat utána tápszerre váltottunk, nekem eddig sikerül. 9 hónapos már most de semmi hátránya nem lett belőle. :) Gyönyörűen eszik mindent, szépen fejlődik. Ne idegesítsd magad. :)
- Napi hányszorf kell etetni? Ahányszor éhes. Régen, amíg a 3 majd 4 óránkénti etetés volt az előírás, ez úgy jött ki, hogy napi 6 vagy 5 etetés, éjszaka pedig nem volt szabad. Ma már azt mondják, hogy az újszülött minimum 8 alkalommal szopizzon 24 óra alatt (ami azt jelenti, hogy átlag 3 óránként, az éjszakát is beleértve), de felső határ nincs. Ahogy kéri, az ő gyomruk még nagyon pici, de olyan baba is van, aki egyszer a nap folyamán képes akár 5 órát is aludni egy huzamban, őt - hacsak nincs valami egészségügyi indok - nem kell ébreszteni, pláne, ha ez a hosszú alvás éjjelre esik.
- Semmi. Nem tudom, mit értesz azon, hogy "sokáig", 1-1,5 év szoptatás ma teljesen átlagosnak számít, de még a 2-2,5 év sem kirívó. Mindenki maga tudja, neki mennyi fér bele.
- Ami tuti, hogy az előtej, ami az első napokban termelődik, nagyon fontos. Számtalan tanulmény készült az anyatej későbbi védőhatásáról is, linkelni most nem tudok, főleg, hogy sokat számít a kutatók előfeltevése is. Az lll.hu honlapon tudsz keresgélni, ez egy szoptatást támogató egyesület, de sokaknak túl radikális.
A szoptatás nem etetést jelent, hanem a kisbabád komplex gondozását. Szopi közben nemcsak fizikálisan táplálod (anyatejet eszik), hanem az egész kis lényét, lelkét és mentális fejlődését is támogatod a közelségeddel, a figyelmeddel. Ha az kell, akkor a fájdalmát tudod vele enyhíteni, vagy elaltatni, vagy megnyugtatni stb. Nagyon jó, ha a jövőben ilyen szemszögből gondolkozol a szoptatásról, és nem csak mint etetési forma tekintesz rá.
Ebből adódóan nincs olyan, hogy szopival hányszor "kell" etetni. Annyiszor érdemes szoptatni, ahányszor a baba kéri (= igény szerinti szoptatás). És nemcsak akkor jó mellre tenni, amikor te azt hiszed, hogy biztosan éhes - hanem akkor is, amikor (bármilyen okból) ő maga azt jelzi, hogy szopizni szeretne. Ez többek között azért is jobb így, mert a szopási gyakoriság/mennyiség határozza meg, hogy mennyi tejed lesz majd. (És a szoptató anyukák leggyakoribb félelme az, hogy nincs elég tejük.)
Sem a szoptatásnak, sem az anyatejes táplálásnak nincsenek káros hatásai, legalábbis akkor, ha az ember "ésszel" csinálja. Ezalatt pl. azt értem, hogy bár az anyatej és a szopi nagyon fontos és bőven kielégíti a baba igényeit, de fél éves kor után a baba már elég érett ahhoz, hogy a tej mellett szilárd táplálékokat IS fogyasszon. Vagyis az már kevésbé jó, ha valaki mondjuk 1 éves korig szánt szándékkal nem ad mást a gyereknek, merthogy a "tejből is megél" (az más, ha ő nem fogadja el). Remélem érthető, hogy ez miért túlzás, bár ez azért ritkább eset. Vagy pl. az is probléma lehet, ha valaki hosszú szoptatás mellett nem figyel oda eléggé a saját vitamintartalékaira, amik idővel azért kimerülhetnek... De ezektől a spéci esetektől eltekintve nincs negatív következménye. Amíg csak anyatejet kap egy gyerek, addig előnye származik belőle. És amíg csak szoptatják (ésszerű határokon belül, kisgyerekként már bizonyos "illemszabályokat" betartva), addig nem lesz miatta semmilyen lelki gondja sem.
Szoptatni addig "jó", amíg mindkettőtöknek jó. Nincs minimum idő, amíg "kell" szoptatni, de minél tovább tart a szoptatási időszak, annál kifejezettebbek lesznek a pozitív hatások. Nyilván az első időkben a legkritikusabb, hogy a baba anyatejet kapjon/szopizzon, de később sem hárányos vagy felesleges sosem. Egy sor kutatási eredmény van erre, de én óva intenélek attól, hogy csakis a számok függvényében dönts arról, hogy szoptass vagy tápszert adj-e majd. És nemcsak a konkrét egészségügyi hatásokat érdemes nézi (pl. hogy mi a kockázata egyes betegségeknek), mert a szoptatás ennél sokkal-sokkal többet takar! A gyermeked egész fejlődésére jó hatással lehet, ha részesül ebben a gondozási formában.
Arra is sok eredmény van, hogy a tápszernek milyen kockázatai vannak, körül tudsz nézni ezügyben is. Egy sor betegség előfordulási gyakorisága nagyobb, és a későbbi életben is gyakrabban fordulhatnak elő bizonyos állapotok.
De ha már egészség, a szoptatásnak (anyatejnek) nemcsak a babára, hanem az anyára nézve is sok előnye van - ezek viszont a tápszer miatt ugyanúgy elvesznek.
Ezen túl a tápszerezésnek olyan járulékos "mellékhatásai" is lehetnek, amik csökkenthetik a baba és az anya közti lelki és mentális kapcsolat, a kötődés kialakulását. Persze ezek nagyban gondozás-függőek!, de a tápszeres etetés alaphelyzete általában megnövelheti a távolság kialakulását.
És végül, a tápszer rengeteg pénzbe kerül, míg az anyatej ingyen van. (Az a pénz, amit a te egészséges táplálkozásodra költesz a szopi alatt, az végső soron számodra is előnyös lesz, szóval ilyen formán sem költséges a szoptatás.)
Továbbá a tápszer előállítása, tárolása, szállítása és a maradékok eltakarítása (nagyban) rengeteg időt, pénzt és nyersanyagot emészt fel, környezetszennyező és nem garantálhatóan higiénikus. Szóval valahol az egész társadalmra nagy terhet ró. (De erről általában meg szoktunk feledkezni, amikor erről gondolkodunk.)
Ettől függetlenül, ha:
- hosszabb távon sem/nem lehetséges a szoptatás és
- az anyuka nem tud elegendő tejet fejni és
- nem lehet máshonnan donor női tejet szerezni sem, akkor
még mindig a tápszer a legjobb alternatíva a összes lehetőség közül. De látod, hogy (ideálisan) ez csak a 4. választási lehetőség a sorban. De az sajnos nem igaz, hogy olyan jó lenne, mint az anyatej, vagy maga a szoptatás. A tápszer egy szükségmegoldás (kellene, hogy legyen), amit csak akkor választ az anya, ha tényleg nincs más.
Remélem, nem baj, hogy ilyen tárgyilagosan válaszoltam, de a szoptatás kérdése nemcsak lelki oldalból áll. Aki szoptat, az legtöbbsör örül, aki nem, az sokszor frusztrált stb., és ezek az állapotok gyakran kihatnak az ember általános szopis véleményére is. (Pl. vannak, akik szerint túlságosan sokat erőltetik mostanság a szoptatás ügyét.) De akárhogyan is, a szubjektív oldalon túl mndig vannak objektív összefüggések is, és - ha úgy érzed, hogy számodra még kérdéses, hogy mit válassz majd - ezeket is érdemes végiggondolni a jobb döntéshez.
De igaza van!
Egyébként amig tudsz szoptatni, nem szabad a tápszeren eszelni. Az nem választási lehetőség, hanem szükség megoldás. Ha nincs anyatej! Így gondolj a tápszerre! Ha megszületik a baba tudni fogsz mindent amit kell. Szoptatni egyébként is kényelmesebb és olcsóbb mint tápszert lötyögtetni. Mindig friss és megfelelő hőmérsékletű. És ha van belőle elegendő akkor minden jó! Szoptatással egyébként sem tudod túl etetni a gyereket, mert nem szívja tovább ha megtelt!!! Az üvegből meg azért folyik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!