Mi hátránya van, ha a baba cumisüvegből kapja az anyatejet és nem ciciből?
Két lányom van, de szoptatási tanácsadó ide vagy oda, egyik sem volt hajlandó szopizni.Mindent kipróbáltunk (még a szondán keresztüli szoptatást is), de semmi nem vált be. A nagyobbik lányom 14 éves, ő 6 hónapig kizárólag anyatejet kapott, majd 15 hónapos koráig folytattam a fejést. A kicsi most 9 hónapos, ő 5 hónapig kapott csak anyatejet, aztán néha esténként tápszerrel pótolni kellett. Most napi 2-3-szor kap anyatejet, és remélem, hogy még jó pár hónapig győzni fogom.
Persze sokkal jobb a szoptatás, de ha nem megy, attól még nem vagy rossz anya. Ráadásul a fejésnek is vannak előnyei (muszáj előnyöket találnod, mert különben nem bírod végig csinálni):
1. mindig látod, mennyit eszik
2. más is megetetheti (apuci, nagymami), így te elmehetsz néha fodrászhoz vagy bevásárolni, nem kell időre hazarohannod.
3. A maradék tejet elteheted a következő etetése, így többet ehet a baba egyszerre.
4. Az előzőből következően hamarabb át foga aludni az éjszakát. (a nagy 4 hónapos korától, a kicsi 2 hónaposan már 8-9 órát aludt egyhuzamban)
5. A testkontaktus ugyanúgy megvan, hiszen magadhoz öleled etetés közben.
6. A tápszernél sokkal jobb a fejés, így mégiscsak anyatejet kap.
7. Nem annyira macerás, mint a tápszerkészítés.
8. Fertőtleníteni elég eleinte napi egyszer, később pár naponta, hetente is elég.
9. Később már fejni sem kell minden etetés után, én most reggel és este fejek, 300ml jön le alkalmanként, így 2-3 alkalommal kap naponta tejet, a többi főzelék, tejpép.
10. Olyan szuper cumikat lehet már kapni, hogy semmi baja nem lesz sem az állkapcsának, sem a fogainak. Ha megfelelő a cumi mérete, egyáltalán nem ömlik belőle a tej, hanem erőteljesen szívnia kell. Az én picim úgy megdolgozik evés közben a tejcsiért, hogy teljesen leizzad a kis feje mire végez.
Egy a lényeg: ne hagyd, hogy stresszeljenek azzal, hogy csak a szoptatás a jó, válaszd azt, ami Neked jó! Ha idegeskedsz, nem lesz elég tejet, pedig most az a cél, hogy minél tovább anyatejet kapjon a babád, mindegy, hogy így vagy úgy!
Sok sikert és kitartást kívánok!
3 hét még nagyon rövid idő.
Egyrészt a cicinek meg kell edződnie, amíg ez meg nem történik, lesz fájdalom, másrészt a helyes mellretételi- és levételi technika és a szoptatás közbeni pozíció NAGYON fontos.
Abból, amit írsz, én arra gondolok, hogy a technikával lehet baj. Keress gyorsan szoptatási tanácsadót, kérdezd a védőnődet, anyukádat, ha olyan a kapcsolatotok.
Úgy hat hét alatt azért beáll a szopitechnika és a cicibimbó is megedződik, és ez után már sokkal könnyebb.
Fontos még, hogy a baba ne áztassa sokáig a cicit, ha az hajlamos a berepedésre. 20 percnél semmiképp se tartson tovább egy-egy cicin, de ügyesen szopó babáknál az 5-10 perc is elég lehet, és utána bimbóvédő ápolókrém! Körömvirág!
Ha sikerül átverekedned magad ezen a pár héten, akkor utána már nagy valószínűséggel azt fogod mondani, hogy megérte.
De tudod, ha nem jön össze, a baba akkor sem fog éhen halni, mert lefejheted, és ha elapadna, tápszerhez is nyúlhatsz (hypoallergén legyen).
14-es leírta korrektül, hogy mi a helyzet.
A babának semmi hátránya nem lesz belőle.
Időben sem jársz rosszabbul, mert ha van 2-3 cumisüveged, akkor a mérlegelés-etetés-mérlegelés-maradék fejése nem lesz kevesebb idő, mint a fejés-etetés, és időnként mosogatni/sterilizálni.
Kérdező, pedig normális, hogy bealszik a babád a cicin... Önmagában ettől nem lesz semmi baja a mellednek, nem ázik fel, nem reped ki stb. Lehet, hogy eleinte még érzékeny lesz, de az összes körülmény ismeretében nem kapásból jó olyat tanácsolni, hogy max. 20 percig legyen a babád a melleden! Ezzel máris korlátozod a szoptatási időt, vagyis elvágod a lehetőségét, hogy beálljon a tejmennyiség. (Részben ezért is normális, hogy hosszan szopik a babád - egyrészt, ez nagy munka, másrészt, ha kevés a tejed, így növeli meg magának.)
Az pedig csak első nekifutásra tűnik előnyösnek, ha egy baba kicsi korától átalussza már az éjszakát. Pontosabban, ha ő maga alakítja úgy a szopival előbb-utóbb, hogy átalussza, az rendben van - de az összes élettani folyamatot figyelembe véve az éjjeli szoptatás azért "szerencsésebb", mert jobban szinten tartja a baba vércukorszintjét, testhőjét, arányosabb a táplálékfelvétel stb. Ezzel nem azt mondom, hogy éjjel is fel kell kelteni a babát, nyilván. Csak azt, hogy nem szabad azt "rossznak", bajnak vagy kezelendőnek tekinteni, ha folyamatosan, akár hónapokon át is ébred éjjel. Ha a baba saját maga szabályozza így a szükségleteit, akkor így a legjobb neki.
Nagyon kéne egy személyes beszélgetés a szoptatásról egy hozzáértővel, mert amíg az alapokat nem tudod (és kicsit úgy tűnik, hogy nem tudod), addig nem fogsz tudni igazán helyesen dönteni (akármi is legyen az végül)! Nem bántásból írom, de így gondolom. Ne hozz túl hamar döntést, adj még egy esélyt magatoknak, mert esetleg túl későn fogod meglátni, hogy a nehezebb utat választottad.
14-es vagyok. Kérdéseidre válaszolva: mi is Mam-os cumit használunk, nekünk nagyon bevált.
Ha csak fejsz, ugyanúgy be tudod állítani az igény szerinti tejtermelést, mintha szopizna a baba. Ha úgy látod, hogy csökken a tejmennyiség, fejj gyakrabban. Az első gyerekemnél még fagyasztani is tudtam, sőt még el is adtam belőle, annyi volt. Most éppen elég, de ha túl kevésnek találom, elmegyek akupunktúrás kezelésre, és egyből beindul a tejtermelődés, de vannak nagyon jó homeopátiás bogyók is tejszaporításra. Ne add fel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!