Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Meddig ajánlott szoptatni a...

Meddig ajánlott szoptatni a babát?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy fél éves kora körül el lehet kezdeni a hozzátáplálást. Na de meddig szükséges szoptatni? Vagy mi az, ami már túlzás?


Olvasok néha itt olyanokat, hogy még a 2éves gyereket is szoptatják. Jó persze, szerencsések, hogy van tejük, és sokkal jobb a babának az anyatej, mint a tápszer. De hol a határ?


18hetes km.


2012. jún. 20. 14:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Én megvárom amíg elválasztja magát.

Számomra az a túlzás amikor 3éves gyereket is szoptatnak.

2012. jún. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Én egy éves korukig szoptattam a fiaimat, elsőnél terhes lettem és elválasztotta magát, a második meg amúgy sem szeretett nagyon szopni, úgyhogy hiába volt tejem, csak 10 percig volt hajlandó enni mindig.
2012. jún. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A fiamat 2,5 évesen választottam el. Akkor már csak este és éjszaka szopott. A másik babámmal sajnos korházba kerültünk 5 hónaposan, az intenzívre nem lehetett éjszaka bemenni, úgyhogy 2 nap után már nem fogadta el a cicit csak az üveget. 1 éves koráig fejtem a tejet és ahogy apadt kevertem a tápszerrel. Most 23 hetes terhes vagyok, remélem hogy ezt a babát is sokáig (2,5-3 éves koráig) tudom szoptatni, illetve ameddig igényli ha kéri addig egyáltalán. Tudomásom szerint eddig jó ha szopik a baba. Én úgy tapasztaltm, hogy amíg szoptatjuk amikor kéri van is elég tej. Persze vannak nehéz időszakok, én is kiváltottam a tápszert mert azt hittem nem elég a tej. Szerencsére nem adtam fel, és 1-2 nap után már megint volt elég. Ha bekeverem a tápszert onnan már nincs visszaút, legalábbis ahogy a környezetemben lévőktöl látom...
2012. jún. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A WHO ajánlása szerint, az aktuális védőnői és gyerekorvosi szakmódszertani levél szerint:

6 hónapos koráig kizárólagos anyatejes táplálás,

1 éves korig túlnyomó részben anyatejes táplálás hozzátáplálással

2 éves korig anyatejes kiegészítő táplálás az ajánlott.

Azért ajánlott két éves korig mert az anyaméhben "felszedett" immunanyagok 6 hónapos korra ürülnek ki, a saját viszont csak két éves kor körül jut olyan szintre, hogy biztonsággal véd. E közben van egy ún. immundepressziós időszak, amikor az anyatej immunanyagai igen jó szolgálatot tesznek.

Ezen kívül természetesen elsődleges szempont, hogy addig tartson a szoptatás, ameddig minden félnek előnye származik belőle, tehát az egyéni mérlegelés nagyon fontos. Ez volt a szakmai rész:)



A "szerencse" dologhoz: a szoptatás sikeressége túlnyomó részben a helyes szoptatási technika elsajátításán, a gyakori mellretételen(az anyatej a mellet érő inger hatására, az oxitocyn nevű hormon termelődésekor termelődik) és a nehézségeken való "átlendülésen" múlik.

Ezt csak azért írom le mert nem mindenki "szerencsés", aki tud (hosszan) szoptatni, sokaknak igen nagy "munkájuk" van benne. Legyen az 3- 4 hónap vagy 1- 2 év.

2012. jún. 20. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó nagyon jól leírta. A WHO szerint az ideális valóban a féléves korig tartó kizárólagos anyatejes táplálás, és jó, ha 2 éves korig sikerül kitolni a teljes elválasztást (azonban ezt nem úgy kell elképzelni, mint ahogy egy csecsemő szopik, egy két éves kicsi általában csak egyszer kétszer szopik egy nap (pl. reggel, este), de nem a fő tápláléka). A határt mindenkinek magának kell eldöntenie, szigorúan csak számomra: a szobatisztaság elkezdése, és a kommunikáció kiszélesedése jelenti a határt.
2012. jún. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Számomra 1 éves korig elfogadható,azért mert onnantól már kaphat sima tejet,illetve már bármit ehet,így az anyatej nem fontos!
2012. jún. 20. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Addig ajánlott, amíg az anyának sem okoz gondot, és a gyerek is igényli. A WHO ajánlás szerint ez legalább legyen 2 éves kor. De mivel nem minden gyerek egyforma, ezért ezt nem lehet mindegyik gyerekre ráhúzni. Ezért vannak olyan gyerekek, akik már 1,5 évesen elválasztják magukat, és olyanok is, akik 3,5 évesen.
2012. jún. 20. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
53%
És olyanok is akik fél évesen...
2012. jún. 20. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Addig ajánlott szoptatni, amíg mindkettőtöknek párhuzamosan megfelel a helyzet!

Ha számodra már gondot okoz, vagy a baba nem igényli, akkor szerintem nem érdemes senkit sem kínozni az erőltetéssel.

Persze nem az első hónapokról beszélek. Akkor nekem is volt minden bajom: 1,5 hetes csecsemő mellett 5 napig 39°C feletti láz mellgyulladás miatt, vérző bimbó-véreset bukó gyerek, folyamatos mennyiségi feltornázás, stb, de megérte. Végül 8 hónapig szopott. Akkor már ő sem igényelte, nagyon kevés is volt a mennyisége, csak a napközbeni elalváskor kellett, míg kortyolt párat, hogy elaludjon rajta. Ennek már nem láttam értelmét, így befejeztük. Azóta ő is átaludja az éjszakát, én is kiegyensúlyozottabb vagyok. Szép volt ez a 8 hónap.

Szóval ott a határ, ahol TE érzed.

2012. jún. 20. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ahogy előttem írták, a WHO ajánlás 2 év, de én alig ismerek olyan 2 évest, akit szoptatnának. A környezetemben úgy tapasztalom, hogy ha szépen kiváltják az étkezéseket, akkor a legtöbb esetben 1-1.5 éves kor között fejezik be a szoptatást. A többség nem is akarja tovább.

Én 13 hónapig szoptattam, ez mindkettőnknek megfelelt, végül én döntöttem úgy, hogy elég volt, de azért, mert láttam, hogy már nem érdeklődik annyira az egész iránt, inkább csak szórakozik. Egyetlen könnycsepp nélkül sikerült. Legalábbis a kisfiam részéről, mert én azért megsirattam. :)

2012. jún. 20. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!