Tudnátok tanácsokat adni elválasztás témakörben?
16 hónapos babámat szeretném elválasztani, akinél szerintem nincs baba, aki többet szopizna. Tudom, én rontottam el, de talán van visszaút és nem kell 5 éves koráig szoptatnom. Leírom, mikor szopizik, tudnátok abban tanácsot adni, mi legyen a sorrend, mi legyen a taktika? Annyi nehezítés van a dologban, hogy tejérzékeny és még nem találtam olyan italt, amit szívesen elfogadna, se gyümölcslé, de tea, se Sinlac. Vizet iszik, de csak néhány kortyot.
Tehát mikor szopizik:
1. hajnalban – ez amolyan reggeliféle nála, elkezdi 4 körül és ébredésig (6 – fél 7)szopizik, utána még 8 ig nem éhes
2. délelőtt gyakran, amikor eszébe jut, jön és „követeli”, mivel nem éhes, nem szomjas, ezek nem igazi szopizások, csak pár korty és rohan is tovább
3. déli elalváshoz – cicin alszik el
4. alvás közben… kb 2 órát alszik, de csak cicin… ott fekszem vele, amíg föl nem ébred, próbáltam, mi van, ha otthagyom – fölébredt
5. ébredéskor – valahogy így jön át az ébrenlétbe – szopizik, szopizik és nyitogatja a szemét, a végén nagyokat mosolyog
6. délután ritkábban kéri
7. este már sűrűbben
8. lefekvéshez – cicin alszik el
9. éjszaka néhányszor – volt már olyan (egyszer),hogy végigaludta az éjszakát, de általában 3szor, négyszer szopizik, általában fogzás az oka. Együtt alszunk.
Reménytelen…?
Én sem választanám el az én gyerekem 27hónapos koráig szopizott. De valóban nem szabad engedni neki ami téged is zavar és neked is kellemetlen. Az enyém ennyi idősen épp bölcsibe járt és rögtön beállt a rendszer , reggel ébredéskor egy kis szopizás és délután mikor a bölcsinek vége volt akkor megint egy kis szopizás és este lefekvéskor.
Éjjelente csak egyszer engedtem szopizni hogy aludjak is valamit és utána tea vagy víz. Megszokják a végleges elvonás még ráér szerintem.
Nem reménytelen. ;)
Az elválasztásnál az a legfőbb elv, hogy először azokat hagyd el, amikre láthatóan a legkevésbé van szüksége, legutoljára pedig azokat, amikhez nagyon ragaszkodik. Abból, amit leírtál, szerintem a délelőtti és délutáni lenne a kezdő, az ébredés-elalvások pedig az utolsók a sorban. Ha nagyon cicista (úgy tűnik), akkor egyszerre egyet hagyj csak el, ha esetleg jobban tolerálja (majd idővel), akkor mehet kettő is. Hogy milyen gyakran jöjjön új szopi elhagyás, az abszolút tőle függ szerintem, ahogyan késznek látod rá.
Nem hiszem, hogy te "rontottad el" őt, legalábbis biztosan nem szándékosan. De az elképzelhető, hogy néha olyankor is szopik, amolyan "unaloműzőként", amikor talán nem lenne rá mindenáron szükség. Most egy új tanulási folyamat jön nálatok: meg kell figyelned, melyik szopit mikor és hogyan tudod elhagyni - és emellett azt is ki kell tapasztalnod, hogy mivel tudod "leváltani" őket (elvonni a figyelmét, lekötni valamivel, máshogyan is kifejezni a kötődést stb.).
Az biztos, hogy ez lassú folyamat lesz, szerintem adj időt magatoknak, ne siesd el. Gondolj bele, hogy eddig ehhez volt hozzászokva, nem várható el, hogy pikkpakk leszokjon. Szóval legyél türelmes - de ha egyszer elszántad magad, tarts ki! Mindig csak annyit várj el tőle, amennyit úgy érzed, hogy meg is tud tenni, de akkor ahhoz ragaszkodj, ne "gyengülj el", különben újra kezdheted. Amennyire sikerül, próbáld neki elmagyarázni, miért nem kaphat szopit, pl. alszik / beteg a cici vagy majd akkor lesz szopi, ha reggel kisüt a napocska stb.
Próbáld a megmaradó szopikat valamilyen napi ritmushoz kötni, hogy idővel már csak akkor várja, amikor tényleg ideje lesz.
És, mivel tejérzékeny, én azért elsőre azt mondanám, hogy teljesen talán nem kellene még elválasztani, főleg, ha egyelőre ennyire nem iszik mást az anyatejen kívül. Remélhetőleg, ha csökken a szopizás, jobban megjön az étvágya is; viszont az anyatej addig is jótékony hatással lesz az egészségére.
Szerintem sem rontottad el:)! Ha szeretnéd csökkenteni a szopik számát én is azt javaslom, hogy az unalom miatti szoptatásokat próbáld meg kihagyni. Ez elég lesz ahhoz, hogy csökkentsd a szopik számát de emellett kitartson a tejed 2 éves koráig(ez a WHO ajánlás is egyébként:) ). Azért érdemes kitartani még egy kicsit mert:
6 hónapos korig fenáll az anyaméhben szerzett immunitás(ezért is ajánlott 6 hónapos korig kizárólag szoptatni), viszont az babák saját immunrendszere kb. két éves korukra felődik ki. A köztes, ún. immundepressziós időszak átvészelésében sokat segít ha szoptatod:).
Egy szó mint száz, ha kimerít a sok szopizás nyugodtan hagyjatok el olyan alkalmakat, amelyek nem valós igényből fakadnak(hanem csak unaloműzők), viszont érdemes megpróbálni 2 éves koráig "kihúzni".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!