Elméletileg érdekelne, mekkora tejmennyiségnél kap védettséget a baba?
2 gyerekem van mind a kettőnek jutott bőven anyatej. A nagy 1 éves kora után volt először beteg, a kicsi meg 4 hónapos korától 9 hónapos koráig szinte folyamatosan, mivel a nagy hazahozta a betegségeket az oviból.
(most egyébként 1.5 éves és már nem szopizik, hanem tápszert iszik-saját elhatározásból- és szeptembertől 1X volt beteg. Nem hinném, hogy köze van a tápszerhez, inkább a betegségek által megerősödött az immunrendszere és könnyebben legyőzi az ovis vírusokat)
Ez jó kérdés, majd megemlítem a szakiknak a márciusi tanfolyamon. :)
Szerintem akármennyi is van, az segítséget jelenthet a babának, gyereknek az egészsége megőrzésében ill. a betegségek legyőzésében. Most azt mondom, nem hinném, hogy létezik olyan mennyiség, amire azt lehetne mondani, hogy pont megfelelő vagy "ajánlott", mert ez tényleg sok mindentől függ (életkor, immunrendszer állapota, testsúly, hozzátáplálás szintje stb.). Általánosságban, minél kisebb egy baba, annál nagyobb arányban kellene anyatejet kapnia, még ha teljesen nem is sikerül így táplálni. Így jobbak az esélyek.
És egyébként igen, valódi védettséget ad bizonyos betegségek, kórokozók ellen, nemcsak amolyan kisegítő jellegű dolog. Erre már korábban rákérdeztem a tanácsadóknál és egyértelmű igen volt a válaszuk.
Én azt sosem értem, hogy mit jelent az a tény: amelyik gyerek volt beteg annak erősebb az immunrendszere??? Szerintem ez hülyeség, mert nem az erősebb aki nem volt beteg?
Másfelől a korty tej elég-e vagy nem azt több dologtól függ: baba életkora, testsúlya, étvágya, tejminősége stb. Ezért azt megállapítani mikor és kinek elég pár korty nem lehet tiszta bizonyosággal.
A betegséggel vagyis a betegségek legyőzése által erősödik az immunrendszer. Megfigyelhető, hogy a közösségbe kerülő gyerekek az első 6-7 évben minden évben betegek ahogy viszont idősödnek úgy egyre ritkábban. Felnőtt korban már évek telhetnek el úgy, hogy beteg lesz az ember.
Ha egy kórokozó megfertőz minket, az immunrendszerünk aktiválódik. Ha legyőzi a betegséget, akkor az azt okozó anyagot, illetve az ellene felhasználható antitestet megjegyzi. Így, ha újbóli fertőzés történik az adott anyaggal, már egy felkészült immunrendszerrel találkozik, s a betegség lefolyása szinte tünetmentes lesz.
Hát nem tudom, ebben is abban is van valami. Mondjuk, ha valaki nem betegszik meg, attól még találkozhatott a vírussal, bacival, csak felülkerekedett a szervezete, nem volt tünet. Ez szerintem gyerekekre is vonatkozik.
Van például olyan kisgyerek, aki minden télen átesik valami nyavalyán, valamelyik gyerek meg nem. Pedig szerintem nehéz elkerülni, hogy találkozzon dolgokkal, hiszen mi szülők is hozzuk magunkkal.
Volt hogy én például lebetegedtem, a babám pedig nem, szoptattam, szóval biztos találkozott a bacijaimmal. Mégsem kapta el. Hogy most az anyatej védte -e meg, nem tudom.... Lehet, hogy már eleve erősebb az immunrendszere, ki tudja. Nem vagyunk egyformák. Apukája is ilyen vasgyúró. :)
Hát... egyrészt ott van a genetika meg az erőnlét (táplálkozás, vitaminok, krónikus betegségek, sőt a családi légkör, stressz, alvás:)), aztán ott van, hogy mennyi bacival, vírussal.. stb. találkozik (közösség, higiénia).. Pluszba azt is bele kell kalkulálni, hogy egyes betegségek ellen nem ad védettséget, ha már egyszer átesett rajta, mások ellen viszont igen.
Szóval ezek függvényében (baba + anya tejminősége) szerintem lehetetlen kiszámolni, hogy pont x kortynyi szoptatás mennyi pluszt ad, de biztos ad valamennyit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!