Az anyatejes vagy a tápszeres etetést javasoljátok?
Nagyon sok pozitív és negatív vélemény van mindkettőről, ezért szeretném a Ti véleményeteket meghallgatni.
29 hetes kismama
Az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a babának, nincsen benne allergizáló tejfehérje, immunanyagokat tartalmaz, ami megvédi a babát a fertőzésektől, addig amíg szopik. Pont jó a hőmérséklete, nem kell elkészíteni, csak mellre tenni a babát. Az első 2-3 napban sűrű, kis mennyiségű előtej termelődik, ami nagyon magas kalóriatartalmú és sok benne az immunanyag, majd a 2. vagy 3. napon el kezd termelődni a rendes anyatej, a baba korához képest változik az összetétele, ezt egy tápszer sem tudja utánozni.
Szerintem érdemes elősször kibróbálnod a szoptatást, mert létezik olyan, hogy nem fáj, nincs semmi gond, van elég tej, nem kell fejni, na akkor ez a legkényelmesebb.
Ha időközben gondok adódnak, például sebes lesz a mellbimbó, fáj a melled, fejni kell, hogy ne gyulladjon be a melled, vagy azért hogy legyen elég tej, esetleg nem elég a tej és pótolni kell tápszerrel, esetleg mellgyulladás lesz, akkor ezekben az esetekben az anya kitartásától és beállítódásától függ, hogy feladja, vagy az utolsó cseppig szoptat.
Ha viszont olyan problémáid vannak a szoptatással, hogy magától a gondolattól idegenkedsz, hogy a saját testedből, melledből egyen a baba, akkor lehetnek gondok, és ilyenkor lehet hogy jobb leválasztani a picit (ismertem egy anyukát, akinek gyermekágyi depressziója lett, és az segített a legtöbbet, hogy abbahagyta a szoptatást)
Az is előfordul, hogy a baba ügyetlen, vagy nem akarja elfogadni a cicit, vagy a mell formája miatt nem tud megfelelően szopizni, ilyenkor még nagy erőfeszítések árán sem biztos, hogy sikerül a szoptatás (esetleg lefejt anyatejet kap hónapokig üvegből)
Néhány szót a tápszerekről: Minden tápszer tehéntejből készül (kívéve a szója alapúak, amik ugyanúgy allergizálhatnak, ill a rizs és szentjánoskenyérmagkivonatból készült tápszer, ami viszont nem alkalmas kizárólagos táplálásra, ill. az aminosav alapú tápszer, ami 10000 Ft, és nagyon rossz ízű)
Még a hipoallegén tápszerekben is csak részlegesen hidrolizálják a fehérjét, tehát benne van.
Nagyobb a valószínűsége, főleg ha nagyon hamar találkozik a baba a tápszerrel, hogy tehéntejfehérje allergia alakul ki, ami később asthmává alakulhat át. Nincsenek benne immunanyagok (ami főleg az első 3-4 hónapban lenne fontos, amíg kialakul a saját immunrendszere, persze még ilyenkor is fejlettlenebb ez az immunrendszer, mint egy egy évesé). Maga az összetétel hasonlít az anyatejére, így tápláltsági, fejlődési problémát nem okoz (max. annyi, hogy könnyebben túleszi magát cumisüvegből egy gyerek, mmint a ciciről).
A tápszert nehezebb megemészteni, ezért okozhat székrekedést (persze ez anyatejnél is előfordul). "Pozitivuma", hogy tovább jól lakik vele a baba (pl 3 helyett 4 óráig).
Hacsak nem szeretné az ember, hogy valami gyomorrontást kapjon, akkor mindig frissen készíti el tápszert, ami időigényes, még ha babavizet használ (amit nem kell forralni), akkor is, a babát nem tudja az ember rögtön mellre tenni, ráadásul még a kezére is szükség van az elkészítéshez, tehát közben a baba sír lerakva valahova (hacsak nincs otthon mindig 2 ember)
Azt tudni kell még, hogy nem olcsó a tápszer, és egy éves korig nem kaphat tehéntejet, tehát addig meg kell venni, és 6 hónapos kor után még drágább, mert támogatás sincs már rá.
Test változásairól:
Aki szoptat általában könnyebben, erőfeszítés nélkül, bár lassabban fogy vissza.
A mell alakja: ha már terhesség alatt nagyobb lett, hiába nem szoptat valaki, akkor is visszaalakulnak a mirigyek zsírszövetté, vagyis, aki hajlamos rá annak így is úgyis lógni fog, nem a szoptatástól függ.
Szerintem a legtöbb ember számára egyértelmű (hacsak nincs egészségügyi oka), hogy megpróbál szoptatni, aztán vagy sikerül vagy nem. De ha valaki csak 2-3 hónapig tud szoptatni, az is hatalmas védettséget, előnyt jelenthet a babának, mint ha soha egy kortyot nem kapott volna.
Anyatejest természetesen, de nem minden áron.
Van az a helyzet amikor jobb a tápszer mindenkinek.
Hozzátenném, 2 gyereket szoptattam, a naggyal küzdelem volt az egész, pár hónap szenvedés után megváltás volt áttérni a tápszerre, a kicsi 6 hónapig csak szopizott, 11 hónapos koráig után még igény szerint szopott, de aztán elválasztottuk egymást! :)) Majdnem a házasságom bánta, de azóta minden oké mindenkivel!
Szerintem se mindenaron!!!!!
Nyilvan jobb az anyatej, de nem mindig kenyelmesebb. pl mi eskuvon voltunk. Velunk egy idos tapis baba kenyelmesen iszogatta a tapijat az uvegbol, meg mi kerestunk egy helyet az uvolto gyerekkel, nem talaltunk, majd a kocsiba ultunk be, ahol is volt kb 40 fok, jol leizzadtunk, a babam sem evett kenyelmesen, kis ido mulva megint orditott, mert ehes volt, majd szepen hazamentunk.....
Szia!
Én mindkét oldalt megtapasztaltam, most anyatejes a 2. babám, de az első hamar tápis lett.
Tapazstalatból írom, az anyatejes táplálás jobb.
Nemcsak azért, mert ez a legjobb tápanyag a babának, könnyen emésztődik, nem okoz akkora emésztési zavart, stb. Hanem mert éjjel pl. ha fel kell kelni hozzá, van hogy még a szememet is alig tudom kinyitni. Na, akkor még menni a konyhába, tápi elő, vizet melegíteni...stb. Így meg csak fogom a pólóm , felhúzom, baba rá.... és szopizik is, utána meg visszaalszunk mindketten, nem kell kimosni a cumisüveget, visszatenni a tápit stb.:)
Ezek mellett a tápszer nem "méreg". Van hogy szükséges. De törekedni kell, h az legyen a b) verzió.
Kedves 16-os! Nem azt írtam, hogy minden baba allergiás lesz, csak azt, hogy nagyobb rá az esély. Ezt amúgy nem én találtam ki, és azok a kutatók akik ezt állítják, biztos nem EGY gyerek alapján mondják ezt. De ha már itt tartunk, én korán kaptam tápszert, 6 hónapos korom után pedig tejet és tejfehérje allergiás lettem, amit ki sem nőttem, mint a legtöbb gyerek, még most is az vagyok.
Amúgy meg mindegy, erre az oldalra kár bármit is írni, úgyis csak lepontoznak.
A szoptatási szakirodalomban ez a sztenderd "sorrend":
Szoptatás
Saját anyatejjel való táplálás
Donor női tejjel való táplálás
Tápszeres táplálás
Az első 3 mind anyatejes, tehát nem kell magyarázni, hogy ezt általában sokkal jobbnak, egészségesebbnek tartják, mint a negyediket. A második még viszonylag gyakori, ha valaki rendszeresen tud/akar fejni, de a harmadikkal sokan nem szimpatizálnak.
Az első pedig még annyival speciálisabb, hogy a szoptatáson keresztül nemcsak anyatejjel (fizikálisan) táplálunk, hanem lelkileg is. Erre semelyik másik módszer nem képes ebben a formában. (Kivéve, ha az anyuka közvetlenül mellről adja a pótlást az ún. SNS vagy Szoptanít készülékkel.)
Ha lesz tejed, akkor mindenképpen az anyatej a legjobb megoldás. Ha nincs elég, akkor az is jó, ha azt a keveset lefejed, és tápszeres pótlással adod a babának. Ha egyáltalán nem lesz tejed, mert ez előfordulhat, bárki bármit is mond (én is így jártam, akkor úgyis marad a tápszer.
Nyilván nem kényelmi alapon fogsz dönteni, nem is lehet, mert valaki szerint a szoptatás macerás, valaki szerint a tápszer-készítés. Mindegyiknek van előnye és hátránya is. A tápszer nem tartalmazza azokat az immun-anyagokat, amiket az anyatej, mellesleg a tápszer elég drága megoldás. Nekem havi 10.000 Ft-ba kerül a baba tápszere, a támogatás ugyanis nagyon kevés rajta.
Ha lesz választási lehetőséged, akkor az anyatej minden szempontból jobb.
Ha nem lesz, akkor meg ne furdaljon a lelkiismeret, tápszeren is nőttek fel egészséges gyerekek, és ettől még senki nem lesz rossz anya. Meg se hallgasd a szoptatás mellett kampányoló fanatikusokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!