Hol találok arról statisztikát, hogy a magyar nők átlag hány %-a szoptat, és átlagosan meddig?
Pontosat nem tudok, de nézz szét a szoptatasportal.hu oldalon, hátha van fenn hasonló. De nem tudom, hogy csinálnak-e itthon ilyen felmérést, pláne rendszeresen.
Illetve a szopis tanácsadók tudnának még ebben segíteni, de ők is inkább saccolás alapon szerintem.
Lehet, hogy találsz valahol statisztikát, de több dolog miatt is valószínűsíthető, hogy torz lesz:
- nehéz mérni
- mindenhol máshogy értelmezik a "szoptatást". Ha kevés az anyuka teje, de tápszer mellett szoptat az annak számít? Az se mindegy, hogy melyik időszakot nézik, pár hetes babákat, vagy 8 hónapost.
Ezek miatt nehéz ezt megtippelni.
Egyébként miért érdekel?
Én annyi tudok, de nem számszerűen, hogy nálunk magasabb a szoptatók aránya európai viszonylatban.
Tuti hogy van statisztika!
Országos és megyénkénti lebontásban!
A szopitanácsadós oldalon (www.lll.hu) érdeklődj!
Mi minden hónapban két foglalkozás keretein belül találkozunk szopitanácsadóval (pocaklakó találkozó,és szoptatós anyacsoport)ÉS Ő mindig mondja,hogy a mi megyénk az utolsó...Heves megyéről van szó,és hogy itt az anyák 24%-a szoptat mindösszesen!
Szóval Ők biztos segítenek neked,vagy az oldalukon esetleg atlálsz is ilyen statisztikát!
Az lll-es statisztikát, vagy valamelyiket én már néztem:
ott "szoptat" alatt kizárólagos szoptatást értenek. (csak nincs odaírva, megtévesztő. összevetettem másik statisztikákkal,ahol jobban részletezve volt és ott bukott ki ez a torzítás) De ennél sokkal többen vannak akik szintén szoptatnak, csak tápszer is kell nekik.
De ha belegondolok, ismerőseim között mindenki szoptatott/szoptat, sehogy sem tűnik a 24% reálisnak.
Egyedül a védőnők adnak le minden anyáról adatot, amit aztán összesítenek. Viszont a gond a táblázattal van, mert 4 kategória van csak.
1. kizárólag szoptat (nem kap mellette folyadékkiegészítést sem, se vizet, se teát)
2. kizárólag szoptat, de folyadékkiegészítést kap (víz, tea)
3. vegyesen táplált: ebbe beletartozik mindenki más, az is aki szoptat, de tápszert is ad, de az is aki szoptat, de már hozzátáplál, vagy gyümölcsöt ad mellette
4. mesterséges (ebbe csak és kizárólag azok tartoznak, akik soha egy korty anyatejet sem kaptak, pl örökbeadott gyerekek)
Tehát nagyon torz a statisztika, mert vegyesnek veszi azt is:
-aki sose kapott tápszert, de előbb kezdték a hozzátáplálást, akár csak pár nappal mint 6 hónap
-meg azt is, aki mondjuk 2-3 napig szopott csak. Mivel hiába van 2 részre bontva a korcsoport (0-4 hónapig, 4-6 hónapig), a 4 hónaposnál idősebb babák, akik már mondjuk 3 hónapja nem kaptak anyatejet, az is vegyesen tápláltnak számít, mert valaha valamikor még kapott pár kortyot.
Nem tudom hogy érthető-e, amit leírtam.
A 6-12 hónapos kort nem is kérdezik. Csak azt kérdezik még, hogy 12 hónap betöltése után kapott e még anyatejet.
Jó, hogy írtál. :)
Valahogy így sejtettem én is, csak nem voltak ennyire pontos infóim.
Rólunk is különböző adatok vannak bent. (néha kérdezték orvosi vizsgálatkor). Kisfiam tápszert is kapott a legelejétől, de 6 hónapos koráig sikerült szoptatnom is. Ennek következtében mindig úgy válaszoltam, ahogy kérdeztek. Azok meg teljesen különbözőek voltak: Szoptatja? ("igen") Anyatejes? (vagy csak simán "nem", vagy "tápszert is kap") 6 hónapos státuszon a védőnő: volt olyan időszak, amikor csak anyatejet kapott? ("nem")
Utolsó adat alapján úgy jelenne meg a statisztikában, hogy teljesen tápszeres, ami meg ilyen formában nem igaz.
De nem is ragozom tovább, gondolom már érted, hogy miért nehéz ezt szám szerűen megadni.
Pont azért is írtam ezt, hogy úgy szinte senki nem jelenik meg a statisztikában, hogy teljesen tápszeres (mesterséges), mert csak azt szabad annak venni, aki soha egy korty anyatejet sem kapott, vagyis ilyen, csak akkor van, ha örökbeadják a babát, vagy rögtön elapasztják a tejet, ne adj isten meghal az anya szüléskor stb.
Tehát azok a babák, akik mondjuk csak pár napig szopnak, sajnos ilíen van, azok a vegyesen táplált kategóriába esnek egészen 6 hónapos korig, na ezért nincs semmi értelme az adatszolgáltatásnak. Egyedül azt lehet kiszűrni az egészből, hogy ki az aki csak szoptatott, és nem kezdte el előbb a hozzátáplálást (hozzáteszem, tapasztalataim szerint ilyen nagyon kevés van, legalább is ott ahol én dolgoztam, minimum gyümölcsöt már mindenki elkezdi 6 hós kora előtt)
Igen. Se az nem reális, hogy a pár napig szopott baba a "vegyes" kategóriába esik.
Se az nem, hogy a 6 hónap előtt pár nappal őszibarackot még csak kóstolgató baba is a "vegyes"-be. Sokkal jobban árnyalni kéne a kategóriákat. (vagy ilyen apró eltéréseket "elnézni", csak akkor megint jön a kérdés, hogy milyen mértékig? )
Még valami el is felejtettem, csak érdekességként:
Kórházi papírjaimra az van írva, hogy belövellt a tej, minden ok, anyatejes a baba (na ez már akkor sem volt igaz, mert már ott is ki kellett egészíteni), csak gondolom pont a statisztika miatt... Egy olyan kórházról van szó, amelyikről köztudott, hogy támogatják a szoptatást, ezen belül is a kizárólagos, igény szerintit. Nem tenne jót a jó "hírnevüknek", ha kijönne, hogy mondjuk x%nak kellett pótlást adni, mert gondja volt az anyukának.
Én ennek tudom be, de lehet, hogy egész más oka van. (pl. annyi, hogy rutinszerűen beírják. csak annak meg mi értelme)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!