Úgy idegenkedek a fejéstől. Lehetséges, hogy az egész szoptatást megúszom nélküle? Volt így valaki?
Lehet én vagyok "furcsa", de számomra a fejés már mint szó is visszataszító. Ne ítéljetek el. Nem tudom miért. Az, hogy a kisbabám szopizik a világ legtermészetesebb dolga, de hogy én nyomkodjam magamnak a mellem, azt nagyon nem szeretném. Most 6 hetes, eddig sose kellett fejnem, nem is próbáltam még, csak az elméletet láttam videón...
Kíváncsi lennék, van-e itt valaki, aki tapasztalatból meg tudja erősíteni vagy cáfolni, hogy lehet-e szoptatni hosszútávon úgy, hogy ne legyen rá szükség. Vagy készüljek föl rá? Milyen helyzetekben lenne ez kikerülhetetlen?
Szia. El se hiszem, hogy van még egy ilyen ember a Földön. :) Én is ilyen vagyok (voltam). Soha nem fejtem, igaz, nem is volt mit nagyon. Gépi mellszívót használtam, de az se ért semmit, mert mint utólag kiderült, összvissz 30 ml tejem volt alkalmanként, és ez volt a maximum fél éven keresztül. (Többi tápszer volt).
Kézi fejést meg sem próbáltam... Számomra is olyan idegen dolog volt (a szoptatás nem!!! csak a fejés). Mikor szültem, a szobában a 3 másik anyuka csak fejt-fejt, és egyre rosszabbul voltam a látványtól is... Szóval igen, van ilyen, nem vagy egyedül.
Lehet, h nem lesz rá szükséged.
Simán meg lehet úszni, ha alaposan odafigyelsz magadra és mindig (de tényleg mindig!) babaközelben vagy!
(Az emlősállatok sem fejnek.. ;) )
Amikor mégis szükség lehet rá: ha tartósabban és hosszabban távol vagy a babádtól és/vagy vésztartalék kellene, ha valamelyikőtök beteg és sehogysem oldható meg a szoptatás, ha mellgyulladásod van és a babád nem tud elég jól kiszopizni, mert pl. még nem elég erős/ügyes, ha elkezdi átaludni az éjszakát és hajnal/reggelfelé kezdesz túltelítődni, ha a gyakori szoptatás mellett szükség van plusz fejésre is a tejserkentés idején stb.
Ilyen esetekben nagyon jól jön, ha akár kézzel, akár kézi fejővel tudsz fejni.
Nincs egyébként ezzel semmi gond, mert a baba is pont ugyanolyan mozgást végez ám a szájával, állkapcsával, mint ahogyan mi fejjük a tehén tőgyét. ;)
De elhiszem, hogy ez téged zavarhat, nem vagyunk egyformák. Mindenesetre nagyon nem hátrány, ha mégis tudod csinálni, ha kell.
Négy éve szoptatok, igaz volt egy hét amikor a második gyermekem született előtte, hogy a lánykám már nem szopott, a fiam, meg még nem született meg.
Először a lánykám mivel össze vissza szopott volt, hogy fejtem, de akkor is azért, mert anyukám teljesen ki volt akadva, hogy hogyan lehet nem fejni... no mindegy. Aztán abbahagytam, mert csak bajba kerültem, hogy utána már állandóan fejni kell, mert a cici begyúlad, ha nincs normálisan kiürítve.
A kisfiam amikor megszületett, a korházban fejtem, mert ott nem hozták éjjel, de azóta nem.
Januárra várom a 3. babámat, reménykedek, hogy a fiam addigra abbahagyja a szopizást, már 3 alkalommal elaludt cici nélkül, amit biztató jelnek vélek :-) Most már csak alvás előtt kéri, de nyár elején volt, hogy nem evett semmit, csak cici, és cici volt.
Szerintem azon múlik, hogy tényleg igény szerint szoptat-e az ember, mert akkor semmi probléma nem lesz a cicikkel szépen beállnak. A kicsi fiam születése után volt, hogy kicsit némelyik tejcsatorna begyúladt, de azt szépen kimaszíroztam, aztán kicsit jegeltem, arról szoptattam, és másnap már semmi baj nem volt. Sok folyadékot kell inni, és ha kéri cicire rakni, a tejcsi attól termelődik.
Lehetséges bizony.
Ugyanígy voltam vele, furcsának és ahogy írod, talán visszataszítónak is találtam a fejést, ezért nem is próbálkoztam vele.
Az első 6 hét picit nehéz volt,bár látom azon már túl vagy, mert néha becsomósodott a mellem (ekkor meleg vizes zuhany alatt kimasszíroztam), de a 6. hét után mintegy varázsütésre megszűnt minden problémám és ahogy sok helyen írják is, a tejtermelés valóban beállt a kereslet/kínálatnak megfelelően.
6 hónapos koráig kizárólagosan anyatejjel tápláltam, és azóta is gond nélkül szopizik még a kislányom, pedig hó végén már másfél éves lesz :)
Úgyhogy ne aggódj, fejés nélkül is lehet szoptatni gond nélkül!
Sok sikert kívánok!
Bár én nem idegenkedem, és fejtem is (tejadó is voltam mindkét gyerekemmel), semmi gondot nem látok ebben, hiszen igény szerinti szopinál kialakul a kereslet-kínálat és akkor nincs felesleg, pont annyi van, amennyi kell, tehát minek is fejni. :o)
Viszont:
amikor még kellhet:
-ha a babád pl. hirtelen átalussza az éjszakákat (első babám 6 hetes korában így döntött), és akkor reggel bizony annyira dugig vagy, hogy nem szopizza ki az egész adagot reggel, és fettenetesen tud feszíteni/fájni, ilyenkor a fejés megkönnyebbülést hoz. És persze lehet, hogy néhány nap után hozzászokik ehhez a melled, és éjjel már nem termel annyit, de az a pár nap, az "kellemetlen".
-a másik: ha történik valami (csak ne történjen!, de velem sajnos történt),akkor jó ha más is meg tudja etetni (Kórházi kezelésre szorultam 3 hétig, és bár naponta jártam oda-vissza, a babának kimaradt 6-7 óra "belőlem")
- ha hat hetesen nem is, azért 2-3 hónapos baba mellett nekem már jól esett néha elmenni valahova, és ilyenkor ha egy etetésnyit lefejtem, akkor 5-6 óra "szabadságot" kaptam.
-és nem utolsó sorban: egy tejcsatorna-eltömődés vagy (súlyosabban ugyanez) mellgyulladás esetén ha tudsz fejni (bármilyen technikával), az irtó sokat lendít a javulás irányába.
Jó szoptatást!
(egy 3 és egy 1 éves sokat szoptató anyukája)
Én sem fejtem egyik gyerek szoptatása alatt sem. (mindkettő nagyjából egy éves koráig szopizott) Nekem úgy tűnt, értelmetlen, mert alig alig sikerült kipréselnem egy kis mennyiségű tejet, ráadásul a programjaimat simán össze tudtam egyeztetni a szopizásokkal. (mindkét gyerek szinte óramű pontossággal három óránként evett a kezdetek kezdetétől).
Nekem is olyan idegen, és furcsa volt, hogy ott sanyargattam a testem, nulla eredménnyel..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!