Sebes, fájó mellbimbóra mi vált be a legjobban? Mivel és hogyan kezeljem?
Jól van a babád mellen, rendesen bekapja a bimbót+udvar egy részét?
Ha igen, akkor valószínűleg a "szokásos" túlterhelésről van szó, ami az első hetekben szinte mindenkinél előfordul, amíg a mell hozzá nem szokik az igénybevételhez. Kenhetsz rá erre való kenőcsöket (én mondjuk mindegyiket lemosnám szopi előtt, azt is, amelyiket elvileg nem kell, mert azért csak műanyag), vagy hagyhatod rászáradni az anyatejet is, mert fertőtlenít és sebgyógyít is. A bimbóvédő viszont az utolsó legyen a sorban, mert annak is lehet esetleg káros következménye. (Ha nem lesz elég az inger, csökkenhet a tejmennyiség ill. megzavarhatja a baba szopitechnikáját, már ha egyáltalán elfogadná úgy a mellet.)
Garmastan.De ha rosszul van mellen a babad nem fogja megoldani.
"A helyes mellretétel I.
A helyes mellretétel nagyon fontos lehet a szopizás sikerességének szempontjából. Ha a baba jól van mellen, akkor hatékonyan tud szopizni, elegendő tejhez fog jutni. A jól mellen lévő baba nem sebesíti ki a mellbimbót, akármeddig tartson is egy-egy szopizás.
Ha jól van mellen a baba, akkor száját olyan nagyra nyitja, mintha ásítana. Ha a mellbimbóval megérintjük a baba ajkát, akkor arrafelé fordul, és tátogni kezd. Amikor jó nagyra tátotta a száját, akkor kell rátenni a cicire. Így a bimbóudvarból is bekerül egy jókora rész a szájába. Az orra és az álla a mellhez ér, az alsó és a felső ajka is kifelé fordul. Nyelve körülöleli a mellet és túlnyúlik az alsó íny vonalán (ha lehúzzuk az alsó ajkát, akkor látszik). Teljes testével az anyukája felé fordul, függetlenül attól, hogy milyen testhelyzetben szopizik: a füle, a válla és a csípője egy vonalban vannak. (Fekveszopinál lehet egy kis párnát, takarót tenni a háta mögé, hogy ne forduljon hanyatt.)
Fontos, hogy inkább a babát emeljük a cicihez (esetleg párnák segítségével), és ne mi görnyedjünk a baba fölé. Olyan kényelmes testhelyzetet kell találni, amiben akár 1-1,5 órát is el tudunk tölteni.
Az első időkben előfordulhat, hogy többször is próbákoznunk kell, mire sikerül jól mellre helyezni a babát, de ez természetes. Hiszen mamának és babának is bele kell jönnie a szoptatásba és szopizásba:o)) Segíthet, ha hüvelyk- és mutatóujjunk között tartva ellapítjuk a mellünket a bimbó mögött, és így adjuk a baba szájába. Így sokszor mélyebbre lehet behelyezni. Ahogy a baba ráharapott, elengedhetjük. Sok mamának segít a hónaljtartás is, amikor a baba teste, lába a hónaljunk alatt hátrafelé mutat, mert így jobban a baba szájába helyezheto a mell.
A helyes mellretétel II.
Ha a mellbimbó kisebesedik, a szoptatás fájdalmas, az leggyakrabban annak a jele, hogy nem jól van mellre helyezve a baba.
A leggyakoribb probléma, hogy a mellbimbó nincsen elég mélyen a baba szájában. Ilyenkor jellegzetesen a bimbó hegyén van egy keresztbefutó sérülés. Alapesetben a bimbónak a kemény- és a lágyszájpad találkozásáig kell beérnie. Ha a tiszta, rövidre vágott körmű ujjunkat odaadjuk a baba szájába, ki lehet tapintani, hogy milyen mélyen is van ez. Ilyenkor szopizás közben a mellbimbó megnyúlik, és egész hátraér a garathoz. Ha viszont nincs bent elég mélyen, akkor a baba minden egyes szopó mozgásnál a nyelvével a kemény szájpadhoz dörzsöli a bimbót, innen a sérülés. Ilyenkor szopizásnál lehet is érezni a dörzsölődést. Ha a baba jól van mellen, a mellbimbó szopizás után is ugyaniolyan kör alakú, mint előtte volt. Viszont ha az a gond, hogy nincs elég mélyen a bimbó a baba szájában, akkor szopizás után pont ettől a dörzsölődéstől összenyomott, "szilvamag"-alakú, lecsapott végű, mint egy új rúzs, vagy elfehéredett hegyű lesz. Ha korrigáljuk a ráharapást, a fájdalom, és a dörzsölő érzés egyből megszűnik, és a bimbó alakján is láthatjuk a változást.
A másik gyakori sebesülés a bimbó és a bimbóudvar találkozásánál jöhet létre. Ilyenkor szintén lehet az ok az, ha nincs elég mélyen a bimbó a baba szájában, vagy az ajkak befelé fordulása, illetve az, ha a baba az ínyével tartja a bimbót, pl. mert ezt szokta meg a cuminál vagy mert nem nyújtja eléggé előre a nyelvét.
Nagyon fontos tudni, hogy a sebes mellbimbóra az esetek döntő részében NEM a bimbóvédő jelenti a megoldást, hanem a helyes mellrehelyezés megtanulása."
szia
nekem az aventes mellápoló krém jött be alegjobban, az állaga is jó és az illata is. ezt sem kell elvileg lemosni szopi előtt de ha nem sokkal azután kell cicire tennem a bébit hogy rákentem, akkor áttörölgetem egy nedves ruhával. nekem gyorsan rendbe szedte a mellbimbómat, pedig csúnyán kisebesedett. most már amikor érzem h érzékenyebb és sebesedik akkor már kenem is és nem lesz baj:) de van aventes bimbóvédőm is, az is jó de ha annélkül megy a dolog az a legjobb:)
köszönöm a válaszokat.
1 éves elmúlt, a technikával minden OK. :) most egy kis ekcéma szerűségem van, amitől kiszárad a mellbimbóm és környéke, ettől repedt be. :(
valamit próbálok ezek közül.
a kórházban Garmastant használtam az első 2 hétben, de nekem nem jött be :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!