Törvényszerű, hogy megereszkedik a mell a szoptatástól/szoptatás után?
Nektek megváltozott a melletek tartósan a szülés után/szoptatástól?
Alapvetően azért merült fel bennem a kérdés, mert amúgy egész kicsinek tartom a melleimet, és volt bennem még a terhességem előtt egy ilyen terv, hogy majd a 2.-3. gyerek után, mikor már biztosan tudom, hogy nem szeretnék többet szülni és szoptatni, megcsináltatnám. Viszont valahogy azóta megbarátkoztam a melleimmel is, úgy általában a testemmel is (amire őszintén nem számítottam így nagy pocakkal), és ezt az egész beavatkozást csak akkor érezném indokoltnak, ha tényleg látványosan megereszkednek a melleim vagy valahogy megváltoznak. Most várom az első babám (33. héten vagyok, még egyelőre nem nőttek a melleim, ugyanazokat a melltartókat hordom, mint eddig bármikor, de ez tudom, hogy változhat szülés után), szóval ez még nem időszerű, meg nyilván változhat a dolog a többedik várandóssággal is, de érdekelnének a vélemények és tapasztalatok.
Köszönöm előre is! :)
Nekem 4 hónap (jó kevés tejjel) elég volt a félig üres tejes zacskók eléréséhez (25 évesen, 80B-s mellekkel)
De nem törvényszerű, hogy te is megszívod, mint mi sokan
Rossz hírem van, sajnos a korral a mellek is ereszkedni fognak. A terhesség annyit jelent hogy megnő a mellben a folyadék mennyisége - a tej - ez időlegesen feszíti, a méretét növeli. Akinek tartósan nő a melle az a több zsírszövettől van - nálam is az A kosarasból lett így B-s.
A szülés előtt/után általában hízik is a nő a terhesség miatt, de a szoptatás sok energiát igényel, vissza is lehet fogyni. Viszont megváltozik a nő életmódja és emiatt más lesz a teste is, marad több zsír rajta - nagyobb maradhat a melle.
Ha megfelelő melltartót viselsz akkor ez nem okoz problémát. Ha a mell tényleg nagy lett, akkor a súlya miatt megnyúlhat - de akinek eleve nagy melle van az tudja, hogy ehhez nem kell szülni. A húgom ilyen, sajnos fiatalon nem megfelelő melltartókat hordott és már 20 évesen voltak csíkjai. A terhesség, szoptatás nem okozott nála további megnyúlást.
Ha majd 40 körül majd fontosnak érzed hogy megint feszesebbek legyenek a melleid, akkor átgondolhatod ismét, de nem biztos hogy megéri. Van egy ismerősöm aki már majdnem 60 és tavaly műttette meg a melleit, hogy kicsit kisebbek is legyenek, meg kevésbé megnyúltak. Jól sikerült neki de azt mondta ha újra dönthetne nem vállalná az egészet.
3-asnál az lehetett a gond, hogy hirtelen ért véget a szoptatás. Nagyon könnyen el lehet csúszni ezzel a szoptatás dologgal, nekem is majdnem elapadt 3 hónap után, pedig addig ömlött. Én elkövettem azt a hibát, hogy 3 hónap után is igény szerint akartam szoptatni, csak nem vettem észre, hogy a babám már nem jelzi, ha éhes, mert kinyílt a szeme a világra és elfelejtkezett az evésről. 5-6 órák is elteltek 2 szoptatás között és mire észbekaptam, a tejem leapadt erre a szintre, ami már kevés volt neki. Elégedetlenkedett, mert már nem ömlött azonnal és nem akart szopni. Én nem adtam fel, de iszonyat nehéz volt. Ott követtem el a hibát, hogy 3 hónapos kora után már figyelnem kellett volna az órát és minimum 3 óránként mellre tenni. Lehet, hogy még ez se volt visszafordíthatatlan hiba, de megijedtem és stressz hatására gátlódik a tejleadó reflex és egyre nagyobb szorongással szoptattam, mert a kicsi sírt a mellemen, ha nem váltódott ki azonnal a tejleadó reflex. Plusz 3 hónap után törvényszerűen sokan átélik ezt a krízist, mert a hormonok 3 hónapig szabályozzák a szoptatást, addig ha más hiba nem történik, a tej magától ömlik. 3 hónap után már nem ömlik, csakis a baba szopizása váltja ki a tejleadó reflexet és sokan ezt elapadásnak vélik és tápszerhez nyúlnak. Ha a baba cumisüvegből kap inni, akkor utána már sok közülük nem hajlandó szopizni, mert a mellen meg kell dolgozni a tejért, az üvegből pedig ömlik. Ha a baba nem szopik, mert nincs már türelme hozzá, akkor a tej elapad, mert csak akkor termelődik új, ha a baba kiüríti. Igazából kifogyni nem tud, mert a mell nem egy tejtároló kanna, hanem a szopizás közben termeli le a tejet kettő pillanat alatt a szoptatási reflex során. Tehát ha a szoptatási reflex gátlódik stressz miatt, akkor nem jön a tej, mert a mell nem termeli le. Ahogy a stressz elmúlik, a reflex kiváltódik és letermeli a mell a tejet. Én ezt fejésnél figyeltem meg. 30 percig figyeltem a mellszívót, de egy csepp se jött ki, közben felnéztem, megérkezett a férjem a babával a sétáról, elgyönyörködtem bennük, mindez pár másodperc volt, lenéztem az üvegre és ott volt benne 1,5 dl anyatej. Mert az is elég volt, hogy gátolja a tejleadó reflexet, hogy vártam, hogy mikor lesz már végre az üvegben tej. De nagyon sok mindenen múlik. Egy ismerősömnek azért apad a teje, mert elhitették vele, hogy éjszaka nem szabad a babát megszoptatni és mire észbekapott, már kevés volt a teje, hiszen annyi tej termelődik, amennyi ürül. Ha éjszaka nem szoptat, akkor a mell beáll egy kisebb termelésre, ami a babának kevés lesz. Pótolni kell, de cumisüvegből kapja és vége is, mert a cumisüveg után a baba már nem szeret dolgozni a mellen.
Én évekig szoptattam, de egy hajszálon múlt, hogy 3 hónapos korunkban az addig ömlő tejem egyetlen pillanat alatt elapadjon és 6 hónapos kora után már nagyon kevés tejem volt. Lehetséges, hogy akkor nekem is üres zacskó lett volna, ha hirtelen elapad teljesen. Ezekre fel kell készülni, sokat kell olvasni a szoptatásról, nem szabad azokra hallgatni, akik azt mondják, hogy max. negyed órát szoptass és hasonlók. Ha mindent természetesen és az ösztöneink szerint csinálnánk, nem apadna el a tejünk, de nem csak az anyán múlik sajnos. Az is elég, ha a kórházban megitatják az újszülöttet, hogy ne sírjon, pedig 2-3 napnyi tartalékkal születnek és akkor sincs bajuk, ha csak a 3. napon indul be a tej, de ha ekkor cumisüvegből kap inni, nem fog szopizni többé. Ezért kell nagyon felkészülni szoptatásból és ha baj van, szoptatási tanácsadóhoz fordulni azonnal, de köztük is vannak jó szakemberek és olyanok is, akik nem jók. Az én esetemben nem lett volna semmi baj, ha 3 hónapi igény szerint szoptatok, utána pedig órára, minimum figyelve a 3 órás időközöket. Ha így tettem volna, a tej nem apadt volna hirtelen le, a baba türelmes maradt volna a mellemen, nem hozzák rám a frászt, hogy biztos elapadt a tejem és nem kezdtem volna stresszelni. Persze még lehet ezen kívül is nagyon sok buktató. Egy ismerősöm babája 6 hétig szopott, anyuka elment a 6 hetes kontrollra. Apuka lefejt anyatejet adott a babának cumisüvegből, de kicsinek találta rajta a lyukat, ezért nagyobbított rajta és a baba onnan kezdve többé nem volt hajlandó a mellen dolgozni a tejért. Tehát ennyin is múlhat az egész.
Mert még csak most szoptatsz. Amint elapad a tej, akkor puhul/löttyed meg.
Kezdetben vannak a szép arányosan összeállt mirigyek, meg a köréjük gyűlt zsírszövet. Ilyenkor a mell szoptatás előtt kellemes formájú. Majd kitágul a tejmirigy, ahogy megtelik szoptatási időszak alatt(szoptatás után is marad benne valamennyi, ami valamennyi formát ad neki), ami kifeszíti/kinyújtja a bőrt, de mivel valamennyi töltőanyag(tej)mindig van benne, tartja a formáját a bőrnyúlás ellenére valamennyire. Amikor szoptatások előtt teljesen megtelnek a mirigyek, szétnyomják a kellemes kupacba álló zsírszöveteket, így veszti el a mell a formáját.
A végén(nem egy szoptatás után, hanem miután leválasztottad a babát, és elapadt a tejed!)marad a megnyúlt bőr, az összevissza álló zsírszövet, és a kinyúltabb, de üres mirigyek.
Ha kicsit felszedsz szoptatási időszak után, jobb a helyzet, mert a több zsírszövet kevésbé áll összevissza, jobban kitölti a helyet a megnyúlt bőr alatt, de ez csak akkor mázli, ha mellre hízol.
Nekem A volt, szép kerek cici, szoptatáskor telt B kosár lett, imádtam azt a két évet, miután elapadt a tejen, kb férfi tyúkmellnek nézett ki a cicim, nem vagyok mellre hízó típus, vékony voltam, de teljesen beesett, mert a tejtől feszülés és a szétnyomott kis zsírsejtek tönkrevágták.
Utolsó, irigykedsz? Semmi rosszat nem mondott, átlagos, vékony anya, akit dicsér a párja. Az egyetlen rossz, hogy azt hiszi a zsírtól lóg mások melle(van akinek attól, másnak meg nem attól).
Majd ha befejezte a szoptatást és elapadt a teje, észre fogja venni, hogy az övé is megereszkedett, ahogy ducié és vékonyé egyaránt. A mellszövet nem bírja, ha hónapokon át folyamatosan kifeszítik belülről, majd a tömítő anyag eltűnik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!