Mi az a komfort szopás?
Ha számodra fontos a (hosszú távú) szoptatás illetve a babád lelki nyugalma, akkor mindenképp hagyd, hogy cumizzon!
Ezzel egyrészt stabilizálódik/fokozódik a tejtermelésed (a cumizással meghosszabbodó szopi alatt több inger éri a melled, mint egy rövid szopinál), másrészt mélyül köztetek a lelki kapcsolat. A babád így nemcsak a szükséges tejmennyiséghez fog hozzájutni, de fizikailag és lelkileg is nagyobb biztonságban fogja érezni magát. És végül, így jó eséllyel ki tud benne alakulni a szopás iránti lelki igény, ami a hosszabb távú szoptatás szempontjából alapvető.
Csak cumizik a cicin"
Gyakran intik az édesanyákat arra, hogy ne hagyják, hogy a babájuk cumizzon a cicin...
Amikor a baba szopizik, megkülönböztetünk nutritív, azaz táplálékfelvételre szolgáló, és nem nutritív, ún. komfortszopást. Ez utóbbira szokták azt mondani, hogy csak cumizik. A közhiedelemmel ellentétben ennek a cumizós szopizásnak is nagyon fontos funkciói vannak. Egyrészt a babának nagyon erős igénye a szopizás a táplálkozáson túl is. Ilyenkor megnyugtató, ellazító hatású anyagok szabadulnak föl benne, ez jó érzés neki. És hát a cumizásnak a természetes helye az édesanya cicije, nem a gumicumi! Fontos észben tartanunk, hogy a cumit a valamilyen okból szopizni nem tudó babák számára találták ki az anyamell helyettesítésére. Az igény szerint szoptatott, komfortszopizni hagyott babák között nagyon kevesen vannak, akik cumit igényelnének vagy az ujjukat szopnák.
Másfelől az édesanyában is termelődnek ilyenkor olyan anyagok, amik ellazítják a mamát. Sokan tapasztalják, hogy szoptatás közben ugyanúgy elbóbiskolnak, elálmosodnak, mint a kisbaba.
A komfortszopizás a tejtermelés szempontjából is fontos, hiszen minél tovább van mellen a baba, annál több ingert kap a mell, és így annál több tej termelésére érez késztetést.
Végül a baba szempontjából még egy nagyon fontos funkciója van: a komfortszopizás segít fölszabadulni azoknak az emésztőenzimeknek, amik megemésztik az előzőleg elfogyasztott tejcsit.
"Csak cumizik a cicin" II.
A "cicin cumizás" ellen a leggyakoribb kifogás, hogy "felázik" a mama melle, kisebesedik a bimbó. Az igazság ezzel szemben az, hogy ha a baba jól van mellen, akkor bármeddig szopizhat, nem fogja kisebesíteni a cicit. Ugyanis a sebesedésnél a probléma nem a "felázás", hanem az, hogy rosszul van a baba szájában a cici, és emiatt fizikai sérülés éri, mint azt már lejjebb említettem.
Vannak azonban olyan esetek, amikor szükség lehet a komfortszopás átmeneti korlátozására. Például ha nagyon sebes az anyuka melle, akkor a ráharapás korrigálása után is fájdalmas lehet még egy kis ideig a szoptatás. Ilyenkor beválhat, ha kis ideig korlátozzuk a komfortszopizást. Ugyanez lehet, ha az édesanyának a későbbiekben bármikor túlérzékennyé válik a bimbója, pl. a ciklus elején vagy a következő várandósság első heteiben.
Ha szopik és az után kezd el rajta megnyugodni akkor hagyd rajta!
Ha viszont nem szopik, tehát nem szív egyáltalán csak szeret nyammogni rajta akkor kedj el fejni mellette, mert nem eszik!
Nálunk ez volt a helyzet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!