Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Meddig érzékeny a mellbimbó?

Meddig érzékeny a mellbimbó?

Figyelt kérdés
3 hete szoptatok az elején sebes lett az egyik bimbóm. A szoptatás maga nem fáj mert a bimbóudvart is beszívja. Csak érzékeny.

2019. okt. 15. 10:31
 1/2 anonim ***** válasza:
Nekem csak akkor volt sebesedés nélkül is, amikor nem jól kapta be..
2019. okt. 15. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Érzékeny mellbimbóval szoptatni meglehetősen kiábrándító dolog. Szerencsére a nők többsége nem szenved sokáig: a mellbimbó gyorsan megedződik, a szoptatás pedig örömmé válik. Megesik azonban, hogy ez az időszak elhúzódik, különösen akkor, ha nem jól tartod a babát, vagy egy kis mohót táplálsz.

A berepedt mellbimbó pedig olyannyira fáj, hogy valóságos tortúrává válik minden egyes etetés. Szerencsére van ellenszer a problémára - az alábbi tippek alkalmazásával jelentős mértékben enyhítheted a fájdalmat.


A fájó, repedt bimbót minden szoptatás után szellőztesd a szabad levegőn, majd helyezz rá bimbóvédő kupakot, ami légpárnában tartja a mellet, és a ruhát sem engedi hozzáérni. A kicsorduló tejtől átnedvesedett melltartóbetétet mielőbb cseréld ki. Semmi esetre se használj vízhatlan betétet, mivel a bezárt nedvesség csak fokozza a bajt.

Ha nedves az időjárás, 15-20 centis távolságból szárogasd a bimbót hajszárítóval - ám ez ne tartson tovább két-három percnél.


Száraz időben viszont némi nedvesség segíthet, ezért hagyd megszáradni a mellbimbón a szoptatásból maradt tejet. Megoldást jelenthet az is, ha a szoptatás végén pár csepp tejet kinyomsz a melledből, szétkened a bimbón, és csak akkor veszel melltartót, ha megszáradt.


Ha a mellbimbó berepedezett, figyeld meg, hogy a melled nem mutatja-e gyulladás jeleit. Ilyen például a heves fájdalom, a keménység, a pír, a forróságérzet, a feszülés, továbbá a hidegrázás és a magas láz. Megesik az is, hogy a fájdalmat és a lázat leszámítva semmilyen más jel nem utal az emlőgyulladásra. A gyors orvosi segítség elengedhetetlen - ellenkező esetben ugyanis tályog alakulhat ki a melledben, ami rendszerint sebészi beavatkozást igényel, és a gyógyulása is tovább tart.

A mellbimbó természetes védelmét és kenését izzadságmirigyek sora, valamint a bőrben termelődő zsír biztosítja. A berepedezést megelőzheted, illetve gyógyíthatod a kereskedelemben kapható módosított lanolinos krémekkel. Fontos azonban, hogy ultrasterilizált, gyógyminőségű fajtát válassz, ugyanis sem a kőolajszármazék-alapú készítmény - például a vazelin -, sem más ásványiolaj-származékkal készített termék nem alkalmas erre a célra.


A mellbimbót kizárólag vízzel szabad lemosni, függetlenül attól, hogy fáj-e, vagy sem. Tilos a szappan, az alkohol, a beziontinktúra, valamint az impregnált tisztítókendő. A csecsemő már védett a bőrön lévő baktériumokkal szemben, maga az anyatej pedig tiszta.

A tea összetevői ugyancsak nyugtató és gyógyító hatásúak, így hideg vízbe mártott filtert is helyezhetsz a mellbimbóra. Szoptatás előtt azonban alaposan mosd le a mellbimbót vízzel.

Erős fájdalom esetén kérdezd meg az orvost, szedhetsz-e valamilyen vény nélküli fájdalomcsillapító orvosságot.

A babát fordítsd önmagad felé úgy, hogy ne csak a bimbót, hanem a bimbóudvart is a szájába vehesse. Ha ugyanis csak a bimbót szívja, fájdalmat okoz neked, ráadásul mérges is lesz, mert ily módon nem kap elegendő tejet. Ha a mell megnagyobbodása miatt nem tudod az egész bimbóudvart a szájába adni, szoptatás előtt kézzel vagy mellszívóval nyomj ki belőle egy kevés tejet. Így az emlő kevésbé lesz duzzadt, és a baba könnyebben bekaphatja.

Váltogasd a szoptatási helyzeteket, hogy a bimbóudvart etetésenként más és más oldalról érje nyomás. Természetesen a csecsemőnek mindig feléd kell fordulnia.


Ne szoptass többször abból a melledből, amelyik nem fáj, illetve nincs berepedezve. Lehetőleg minden alkalommal mindkettőből szopjon a kicsi, ha csak néhány perc erejéig is. Jobb viszont a kevésbé érzékennyel kezdeni, mivel az elsőt mohóbban kapja be a baba. Ha a két melled egyformán fáj - netán egyik sem fáj -, kezdd az etetést azzal, amelyik legutóbb másodikként került sorra, és nem ürült ki eléggé.

A lazítás elősegíti a tejleadást - így a babának nem kell olyan erősen szívnia -, míg a feszültség megnehezíti. Kerüld a stresszhelyzeteket, és a lehetőségekhez mérten keresd az alkalmat a kikapcsolódásra. Ez lehet akár egy séta a babával, de egy kis olvasás, zenehallgatás is, amíg alszik.

2019. okt. 15. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!