Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan lehet változtatni egy...

Hogyan lehet változtatni egy autista gyerek étkezési szokásain?

Figyelt kérdés
Kisfiam 4.5 éves és egy honapja kapta meg a kevert specifikus fejlődési zavar diagnozist. Tovább küldtek minket Debrecenben az autizmus ambulanciára. Jártunk egy szakértőnél de nem tudott segíteni az ètkezésben. Kisfiam egyàltalàn nem eszik főtt ételt. Csak kukit ropit sültkrumplit pizzát, egyfajta joghurtot de azt is etetni kell vele, pedig korábban egyedül ette. Hogyan tudnék új èteleket bevezetni?

2017. ápr. 3. 21:01
 1/7 anonim ***** válasza:
GAPS étrendnek olvass utána (a könyvet ajánlom).
2017. ápr. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
9%
Nem adsz neki kukit, ropit, sultkrumplit es pizzat.
2017. ápr. 3. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
89%

Először is kitartás, az autizmus tünetei 4 és 5 éves kor között a legmarkánsabbak, utána minden téren várható spontán fejlődés, javulás.

Ami az étkezési problémákat illeti: először is nem árt, ha tisztában vagy az okokkal. Az autisták étkezési problémát az érzékszervi túlérzékenység és a kényszeresség, a megszokotthoz való ragaszkodás együttesen okozza. Egyrészt tehát az auti számára az étel ízlelése (látványa, szaga) nagyon speciális benyomásokkal jár együtt, olyan ingerületeket indít el az agyban, amit egy neurotipikus ember valószínűleg el sem tud képzelni. Akár már a látvány is rosszullétet tud előidézni, mert a különböző érzékszervek az auti agyban eléggé össze-vissza vannak kuszálódva. Egy auti csak a megszokott ízű és állagú ételeket képes fogyasztani, különben a biztonságérzete sérül.

Új ételek bevezetése rettenetesen nehéz. És hiába mondják, hogy ne add neki a megszokottat, majd megeszi, amit kap: aki ezt javasolja, annak még nem volt dolga autival. A lehetséges hatások ebben az esetben:

-Inkább éhen hal, de nem eszi meg azt, ami eltér a megszokottól

-Megeszi, de fizikai rosszullétet okoz számára, kihányja

-Megeszi, de a biztonságérzete felborul és más tünetei erősödnek fel, visszahúzódóbbá válik, vagy dühkitörései lesznek


Nem érdemes erőltetni! Ami nálunk bevált, az az, hogy nagyon látványosan jóízűen fogyasztottunk előtte ételeket. Tehát egy nap százszor is el kellett mondani, hogy "hú, már alig várom, hogy végre ehessek X-et, mert annyira finom!". Aztán mikor eljön az étkezés ideje, akkor pedig látványosan dicsérni és élvezni az ételt, hogy megkívánja. Ha eléred, hogy ő magától meg akarja kóstolni és ízlik neki, nyert ügyed van!

Viszont célszerű olyan étellel kísérletezni, ami jó eséllyel ízlik neki, közel áll a megszokottakhoz, mert ha megkóstolja és rossz tapasztalata lesz, akkor elmegy a kedve a kísérletezéstől. Csodát ne várj... Az én gyermekem 10 éves korára annyit sikerült elérni, hogy kb. húszféle ételt eszik meg, de szerencsére ebben minden szerepel: leves, főzelék, hús, tészták, zöldségek.

Egyébként nem árt, ha megfigyeled, hogy milyen szempontok alapján szelektál a gyerek a ételek között. Lehet, hogy szín, állag, vagy forma szerint és akkor ebből kiindulva lehet bevezetni új dolgokat. Általában az autik nem szeretik, ha a különböző állagú és ízű ételek keverednek, tehát a sok összetevős dolgokat, szószokat, rátéteket nehéz elfogadtatni velük. Inkább külön-külön érdemes próbálkozni.

Amit még érdemes kipróbálni, hogy bevonod a gyermeket az étel elkészítésébe, mert ha látja, hogyan készül, akár kedvet is kaphat ahhoz, hogy megkóstolja.


Ami az önállóságot illeti: minden esetben a motiválás, jutalmazás vált be nálunk ilyen téren. Tehát ha önállóan megeszi a joghurtot, kap valami apró ajándékot, jutalmat és ezt ismételgetni addig, amíg nem rögzül teljesen. Ennyi idős korban nekünk ez nagyon bevált a szokások kialakításában. Egyértelműsíteni a célt, ha megcsinálja, jutalom. Napokig, hetekig, hónapokig. Aztán lehet új célokat kitűzni: öltözzön állóan, pakoljon el maga után és hasonlók, fokozatosan bővítve a kört.

Kitartás!!! Most van a neheze, jobb lesz, hidd el! Ez a legnehezebb szakasz, amiben most vagytok, utána már mindenképpen csak könnyebb lehet!

2017. ápr. 4. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Nehéz megállapítani, hogy mi alapján szelektál. A családi napköziben sajnos erőltették az evést, de akkor még nem tudtuk biztosra, hogy mi a a baja.Mi mindig asztalnál étkezünk és mindig megkínáljuk. Kipróbálom,amit írtatok, mert eddig senkitől nem kaptam semmilyen értelmes segítséget.
2017. ápr. 4. 13:21
 5/7 anonim ***** válasza:
60%

"Mi mindig asztalnál étkezünk és mindig megkínáljuk."

Az úgy tuti kevés, ezt én is próbáltam, nem vált be. Az vált be, amikor egy rokonunk tényleg már reggeltől hajtogatta, hogy ő milyen finomat fog enni ebédre, és mire oda jutottunk, addigra már a gyerek kíváncsivá vált és akkor tényleg meg is kóstolta azt az ételt (sőt, azóta a kedvence lett).

2017. ápr. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az én lányom 3 éves nem beszélő autista. Nagyon limitált amit megért. Nálunk az új ételek bevezetése, úgy működik, hogy csak akkor kapja meg a tabletot ha eszik legalább pár kanállal. Este mikor vacsorázunk, odatesszük a tabletet az asztalra és egy idő után rájött, hogy csak akkor kapja meg ha leül és megkóstolja az ételt. igaz még mindig sokszor 1 - 2 órán keresztül inkább a nappaliban sztrájkol, rohama van, de muszáj így kizsarolnunk, hogy egyen pár falatot, mert ő meg csak a gyümölcsrizset hajlandó megenni. A sok cukortól meg csak felpörög. Ilyen módszerrel már sikerült elérnem, hogy a sóskát, spenótot, sőt még a sajtkrémes kenyeret is megegye. Szóval ha van nálatok is valami nagy kedvenc játék vagy kütyü érdemes azzal próbálkozni, hogy elveszitek tőle és csak akkor kapja meg ha leül és kóstol. Persze nincs két egyforma autista lehet ez csak nálunk vált be. Kitartást.
2017. ápr. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ezt is kipróbálom. Az én kisfiam 4.5 éves és csak babanyelven beszél. Már 2 ève csináljuk a szenzomotoros tornát. Jövőhéttől fog járni egy autista fejlesztőhöz illtve elkezdjük a gyógypedagógus fejlesztést is.
2017. ápr. 9. 19:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!