Mikor számít egy gyerek speciális nevelési igényűnek?
SNI azt jelenti, hogy sajátos nevelési igényű.
szakértői bizottság állapítja meg, a nevtan maximum kérhet, hogy menjetek bizottsághoz.
nagyon sok betegség, állapot van amitől SNI-s lesz egy gyerek, a siketektől kezdve egészen az enyhe autizmusig...
egyébként a nevtanban pszichológusok vannak, a te gyerekedet meg pszichiáternek kéne megvizsgálni, ez már oda tartozik. neten meg tudod nézni hol van a területetekhez tartozó, Bp-en pl. kórházban rendelnek (Heim Pál, Bethesda)
Van neki egész konkrét definíciója:
A másik pedig... bízz a pszichológusban. Attól, hogy ott mosolygós, példásan viselkedik, még egyáltalán nem biztos (sőt), hogy a szakember (ha igazán jó szakember) nem látja, találja meg az okát a viselkedésének. Ezzel csak engem (egy laikust) tudna "átverni", én biztos azt mondanám neked, hogy "dehát olyan szépen viselkedik", de egy pszichológus ezt tanulta sok-sok évig, hogy meglássa a jeleket, az adott reakciókból olvasson. :)
Ne aggódj, szerintem a pszichológus rengeteget fog segíteni, lehet, hogy csak minimális idegrendszeri éretlenség, részképesség-zavar, nem is akarok több tippet felsorolni, mert én nem vagyok szakember. Biztos nincs nagy gond, hisz mint mondod, szépen fejlődik, okos, értelmes kislány.
Kiráz a hideg az ilyen kérdésektől.
"Az egyik, hogy ha ezt továbbra is csinálja közösségben -az óvónő is kimerült, néha többször is megakasztja a munkát egy nap, mert le kell állni megnyugtatni-,"
Ez a dolga, törődjön bele. Ha nem bír a gyerekekkel, akkor menjen hentesnek.
"SNI gyereknek minősíthetik."
Magatartás zavaros gyereket maximum BTN-esnek fogják, az nem egyenlő az SNI-vel. És nem minősítik! Az a te fejedben van, hogy valakit SNI-s gyereknek minősítenek! AZ összes SNI-s gyereket nevelő anya nevében kikérjük ezt magunknak te tapló!
"Pedig a nap nagyrészében azért kooperatív, nem arról van szó, hogy az egész nap kizárólag fegyelmezéssel megy el."
Tehát csak nevelés hiánya van és az óvónő alkalmatlansága.
"Egy ismerősöm mesélte, hogy az ő ovis csoportjukból egy konkrétan közveszélyes kisfiút kellett kiemelni és speciális csoportba rakni, mert egész nap folyamatosan bántalmazta a társait, volt, hogy ceruzával ment neki a másik nyakának."
Ő valszeg pszichiátriai eset volt, ezt a vak is látja, csak a hülye nem érti meg.
"Ha az én lányomat berakják ilyen gyerekek közé, azzal gyakorlatilag tönreteszik"
Mivel? Nincs is már külön SNI-s csoport! Mert integráció van!!! Speckó ovi meg alig, azt pedig nem érdemlitek ki, ne aggódj!
Akkor számít SNI-nek, ha a szakértői bizottság úgy ítéli meg. :)
Első körben a Nevelési tanácsadóba mentek, ott maximum BTM-et kaphat, vagy továbbküldenek a szakértőibe.
A szakemberek egyénileg döntik el.
Ilyen jellegű viselkedési problémákkal nem szokták "kiemelni" a gyerekeket, a többiekkel együtt vannak. Ha SNI-sek, akkor kapnak speciális foglalkozást az oviban, suliban. Ahhoz már nagyon súlyos viselkedési probléma kell, hogy valaki ne járhasson normál közösségbe. (Veszélyt jelent a társaira és önmagára.)
Szerintem egyébként jó ötlet a videó is, bízz a szakemberben, persze, de az ő munkáját is segíted vele.
Tegyük ezt egy kicsit rendbe: a BTMN a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség, az SNI pedig egy zavar, a fejlődés valamelyik területén. Egyik sem diagnózis, csak egy ellátási forma, mindkettőbe több problématípus tartozhat. A BTMN az enyhébb, míg az SNI a komolyabb problémákat jelzi, tehát attól, hogy a BTMN nevében bent van a "magatartás", még nem jelenti azt, hogy a az SNI gyerekek között nincs magatartászavaros, csak az már egy súlyosabb fokozat.
Amennyiben a szakértői bizottságtól kérsz segítséget, első körben a területi szakértőibe mehettek(ez a Nevtan), és ha súlyosnak ítélik a helyzetet, ők küldik a megyei bizottsághoz. Egy óvodáskorú gyermeket ilyen problémákkal csak akkor szokás kiemelni a csoportból, ha ön- és közveszélyes a viselkedése, sajnos a szülőnek ilyenkor nehéz, de be kell látni, hogy vannak mások is a csoportban, és rájuk is tekintettel kell lenni. (Én a helyedben ettől azért nem tartanék, nem az szokott lenni az első intézkedés, hogy minden terápia nélkül egyszerűen kiragadják a gyereket a megszokott csoportjából.) De ha nem akarsz papírt a gyerekednek, korábban már javasolták, hogy vidd el a legközelebbi gyermekpszichiátriára, ez nem tartozik az oktatási rendszerbe, így nem küldenek papírt az óvodának sem, bár innen, ha nem látják túl súlyosnak, előbb elküldenek.
A szakember pontosan érteni fogja, hogy miről beszélsz, mikor azt mondod, hogy otthon másképpen viselkedik. Hasonló helyen dolgozom, minden harmadik szülő úgy érkezik, hogy "itt most viselkedni fog, de látná otthon". Érdemes hosszabban elbeszélgetni a pszichológussal, akár a gyerek nélkül is, hogy jobban átlássa a problémát. Esetleg érdemes lehet megkérdezni a pszichológust, hogy van-e lehetősége az óvodában megfigyelni a gyereket, ez szokott a leginformatívabb lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!